Reklama

Kosmiczne technologie rodzą się w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

Kosmiczne technologie rodzą się w Płocku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek w siedzibie Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica gościli rektorzy Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej. SWPW zamierza współpracować z obiema uczelniami.

W czwartek w siedzibie Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica gościli rektorzy Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej. SWPW zamierza współpracować z obiema uczelniami.

Spotkanie, w którym wzięli udział rektorzy dwóch wojskowych akademii gen. bryg. prof. dr inż. Zygmunt Merczyk i kmdr por. dr inż. Grzegorz Greczka oraz pierwszy zastępca rektora SWPW Robert Żak miało służyć ustaleniu zakresu współpracy. Chodzi przede wszystkim o wykorzystywanie nowych technologii w biznesie i przemyśle.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą ze wszystkimi podmiotami, które prowadzą badania nad wdrażaniem nowych technologii – mówił gen. bryg. Zygmunt Marczyk z WAT-u. – Chcemy rozwijać zarówno technikę, która ma zastosowanie cywilne, jak i tę stosowaną w wojskowości, a nawet w kosmosie. Dlatego zależy nam na współpracy z podmiotami wojskowymi i cywilnymi. Mam tu na myśli zarówno inne uczelnie, jak i różne przedsiębiorstwa czy ośrodki badawczo-wdrożeniowe. Obecnie mamy już ponad 400 partnerów przemysłowych.

Rektor WAT-u podkreślił, że Polska od wielu lat są w ścisłej czołówce krajów zajmujących się kosmicznymi technologiami. Europejska Agencja Kosmiczna wykorzystuje wiele technologii opracowanych przez Polaków. Wiele satelitów i innych poruszających się w kosmosie urządzeń wyposażonych jest w rozmaite części, które wyprodukowane zostały w naszym kraju. Dotyczy to nawet słynnego marsjańskiego łazika Cuiosity.

– Wielu osobom wydaje się, że technologie kosmiczne to coś bardzo odległego, oddalonego od naszej codzienności – mówił uczestniczący w spotkaniu Rafał Wieczorek z Kliniki Technologii. – Tymczasem okazuje się, że znajdują one zastosowanie w naszym życiu. Tak jest chociażby z teflonem, którym pokrywa się garnki lub patelnie czy z włóknem węglowym, służącym chociażby do produkcji wędek.

Profesor Mariusz Łapiński z Centrum Inżynierii Biomedycznej mówił podczas spotkania w siedzie SWPW o zastosowaniu techniki bio-feedbacku w medycynie i w sporcie. Niewykluczone, że już niebawem testować ją będzie Sekcja Piłki Ręcznej Wisła Płock. – Zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie, który może pomóc nam w walce ze stresem, który permanentnie towarzyszy rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie – tłumaczył prezes Robert Raczkowski. – Mam nadzieję, że dzięki zastosowaniu technologii bio-feedback zawodnicy prowadzonego przeze mnie klubu będą mogli stać się mocniejsi pod względem mentalnym.

Centrum Inżynierii Biomedycznej prowadzi również bardzo zaawansowane badania nad zastosowaniem grafenu. Chociaż naukowcy związani z amerykańską Doliną Krzemową uważają, że grafen w technice komputerowej może stać się następcą krzemu, specjaliści związani z WAT-em myślą też o stosowaniu go przy produkcji protez. – Oczywiście, prowadząc nasze badania, ściśle współpracujemy z najlepszymi specjalistami zajmującymi się ortopedią – powiedział nam prof. Mariusz Łapiński.

Część otwarta dla płockich mediów zakończyła się wyjazdem na Kostrogaj, gdzie znajduje się siedziba kliniki technologii. Tam właśnie Rafał Wieczorek planuje uruchomienie specjalnej instalacji, dzięki której utylizowany będzie złom komputerowy.

– Recycling zużytych części z komputerów i ich urządzeń peryferyjnych będzie absolutnie nieszkodliwy dla środowiska – mówił Rafał Wieczorek z Kliniki Energii. – Zyskamy zaś czystą energię, którą będziemy przechowywali w specjalnych magazynach energii. A jeśli będzie zapotrzebowanie, będziemy mogli przesyłać ją online. Niestety, na razie nie mogę zdradzić więcej szczegółów tego projektu, ale i na to przyjdzie czas.


Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE