Reklama

Koniec laby dla 15 tysięcy uczniów. Co ich czeka po reformie?

Opublikowano:
Autor:

Koniec laby dla 15 tysięcy uczniów. Co ich czeka po reformie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 15,5 tysiąca uczniów rozpoczęło dziś nowy rok szkolny w płockich podstawówkach, gimnazjach i szkołach średnich. Czekają ich zmiany związane z reformą szkolnictwa.

Ponad 15,5 tysiąca uczniów rozpoczęło dziś nowy rok szkolny w płockich podstawówkach, gimnazjach i szkołach średnich. Czekają ich zmiany związane z reformą szkolnictwa. 

Po dwóch miesiącach słodkiego leniuchowania nadszedł 1 września i trzeba było pożegnać wakacje, wstać wcześniej, ubrać się na biało-granatowo i pomaszerować do szkoły. Nowy rok szkolny w szkołach prowadzonych przez miasto witało dziś równo 15 tysięcy 559 uczniów. Najwięcej młodych płocczan uczy się w podstawówkach (7 tys. 220), potem w szkołach średnich (5 tys. 237), a najmniej - w gimnazjach (3 tys. 102 uczniów).

Największy entuzjazm wykazywały pierwszaki uczesane w warkoczyki albo ustrojone w szykowne muchy, choć i im zdarzało się dyskretne lub mniej dyskretne ziewnięcie. Pierwszy raz szkolny dzwonek usłyszało dziś 590 najmłodszych płocczan - w przeważającej większości siedmiolatków. Na blisko 1,2 tys. maluchów w wieku 6 lat, tylko 200 dzieci pomaszerowało do pierwszej klasy - pozostałych 980 sześciolatków zostało w przedszkolach.  

- Dla mnie podobnie jak dla was są to pierwsze chwile w szkole - dodawała otuchy pierwszoklasistom nowa dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23, Liliana Tomaszewska. Wskazywała, jak ważna jest nauka w szkole podstawowej. - Uczniowie podstawówek są podstawowym podmiotem edukacyjnym.

Co się zmieni?

Przed wszystkimi poziomami szkół sporo nowości, bo wchodzą w życie niektóre zmiany reformy oświaty przygotowanej przez ministerstwo edukacji. Główne założenie rewolucji w szkołach to powrót do ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum lub pięcioletniego technikum. Nowością będzie też dwustopniowa szkoła branżowa, która zastąpi obecne zawodówki.

Jak zapowiada ministerstwo, zmiany będą wprowadzane stopniowo - uczniowie klas VI szkoły podstawowej po następnych wakacjach zamiast do pierwszej klasy gimnazjum pójdą do siódmej klasy podstawówki. W przyszłym roku nie będzie już naboru do gimnazjów, a te dzisiejsze będą powoli wygaszane.  

Ale są też inne nowości. Dla uczniów podstawówek ważną zmianą jest to, że już ten rok szkolny zakończy się bez sprawdzianu szóstoklasistów, a dla maturzystów fakt, ze zyskali możliwość odwołania od wyników matury i egzaminów zawodowych. Odwołania będzie rozpatrywało niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Nowelizacja zakłada też, że rok szkolny będzie się kończył w pierwszy piątek po 20 czerwca - najwcześniej może to więc nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej 27 czerwca. Właśnie rozpoczęty rok szkolny 2016/2017 zakończy się więc 23 czerwca 2017 roku.

Zmieniły się również programy nauczania - wprowadzono m.in. pilotażowy program nauki programowania na lekcjach informatyki.  Przybyło nowych zawodów w szkołach zawodowych - technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz szkutnik. Do sklepików szkolnych wróciły drożdżówki.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE