Reklama

Jutro spotkanie ze znanym dziennikarzem

Opublikowano:
Autor:

Jutro spotkanie ze znanym dziennikarzem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziennikarz telewizyjny, wielokrotnie nagradzany pisarz i reportażysta. Twierdzi, że pisze w głowie jadąc rowerem wzdłuż Wisły, potem przepisuje tekst. Zdarza mu się wtedy z kimś nie przywitać. Z testu na komputerze wyliczył, że pożyje jeszcze 36 lat. To dobra wiadomość, bo oznacza, że zdąży jeszcze co nieco napisać. Mariusz Szczygieł zagości w czwartek w Płocku.

Dziennikarz telewizyjny, wielokrotnie nagradzany pisarz i reportażysta. Twierdzi, że pisze w głowie jadąc rowerem wzdłuż Wisły, potem przepisuje tekst. Zdarza mu się wtedy z kimś nie przywitać. Z testu na komputerze wyliczył, że pożyje jeszcze 36 lat. To dobra wiadomość, bo oznacza, że zdąży jeszcze co nieco napisać. Mariusz Szczygieł zagości w czwartek w Płocku.

W czwartek na spotkaniu autorskim w Książnicy Płockiej pojawi się Mariusz Szczygieł. Będzie promował trzeci tom antologii polskiego reportażu pt. „100/XX Antologia polskiego reportażu XX wieku”. Wcześniejsze dwa tomy, podobnie jak ten ostatni, to w istocie hołd złożony sztuce polskiego reportażu i ich twórcom z lat 1901 – 2001. Dziennikarz twierdzi, że nie planuje już kontynuacji. W przypadku poprzedniej części czytelnicy pisali do niego, że całość się podoba, tylko dwa teksty jakieś takie nieszczególne. Kolejni wskazywali na te same dwa tytuły, ale tym razem uważali je za te wyjątkowe, wyróżniające się na tle pozostałych, dlatego tym razem Szczygieł postawił sobie jedną wytyczną, trzymać się swojego gustu, o czym pisze we wstępie do trzeciego tomu.

Mariusza Szczygła możemy kojarzyć zresztą nie tylko z samych reportaży. Dawniej pracował w telewizji Polsat, interesował się historią i kulturą Czech. W jednym z wywiadów nawet śmiał się, że w Warszawie czuł się źle, ale to Pragę nazwał najbrzydszym miastem świata. Mieszkał tam nie więcej niż trzy tygodnie. Później wszystko się zmieniło. Kiedy do polskiej stolicy przyjechała czeska telewizja, poproszono go wskazanie trzech najciekawszych miejsc w mieście. Wybrał klubokawiarnię Wrzenie Świata, ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i najwęższy dom świata na ul. Żelaznej, zwanym Domem Kereta.

Wydana w 2007 roku książka „Gottland” w Czechach zyskała status bestselleru (19 wydań), ukazała się również na niemieckim i francuskim rynku wydawniczym. Ciekawi są tu bohaterowie: piosenkarka Helena Vondrackova, Karel Gott, rodzina Batów, siostrzenica Franza Kafki, jest rzeźbiarz, pisarz i chirurg plastyczny.

Początek spotkania z Mariuszem Szczygłem w sali kolumnowej Książnicy Płockiej (na pierwszym piętrze) o godzinie 18.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE