Reklama

Jaki ploter wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Jaki ploter wybrać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy przedsiębiorca, który działa w obszarze usług architektonicznych, graficznych, czy też ma drukarnię, prędzej czy później stanie przed dylematem, dotyczącym zakupu profesjonalnego sprzętu. Czasem rozwój firmy wymusza na właścicielu inwestycję w lepszy sprzęt. Nieodzownym elementem wyposażenia firmy może okazać się ploter. W poniższym artykule przybliżamy specyfikę tego urządzenia oraz doradzamy, jaki ploter wybrać.

Każdy przedsiębiorca, który działa w obszarze usług architektonicznych, graficznych, czy też ma drukarnię, prędzej czy później stanie przed dylematem, dotyczącym zakupu profesjonalnego sprzętu. Czasem rozwój firmy wymusza na właścicielu inwestycję w lepszy sprzęt. Nieodzownym elementem wyposażenia firmy może okazać się ploter. W poniższym artykule przybliżamy specyfikę tego urządzenia oraz doradzamy, jaki ploter wybrać.

 

1. Co to jest ploter?

2. Plotery i urządzenia wielkoformatowe – czym kierować się przy wyborze?

3. Ploter jako inwestycja w rozwój firmyCo to jest ploter?

Na wstępie warto zapoznać się z charakterystyką urządzenia, jakim jest ploter. Należy on do komputerowych urządzeń peryferyjnych. Jego działanie – w dużym uproszczeniu – można porównać do drukarki. Zadrukowywane przez ploter powierzchnie są jednak znacznie większe, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej drukarki. Ponadto ploter umożliwia także wycinanie wzorów czy grawerowanie. Jest to urządzenie wielkoformatowe; sprawdza się przy zadrukowywaniu dużych płaskich powierzchni. Urządzenie jest bardzo cenionym narzędziem w branży kartograficznej – doskonale nadaje się do kreślenia map. Ploter jest pomocny także przy wydruku rysunków technicznych, wszelkiego rodzaju grafik, projektów architektonicznych i instalacyjnych, wzorników itp. Zastosowanie może zatem znaleźć w wielu różnych branżach. Najczęściej jednak na zakup plotera decydują się właściciele drukarni, pracowni architektonicznych, graficznych itp.


Plotery i urządzenia wielkoformatowe – czym kierować się przy wyborze?

Zakupione plotery i urządzenia wielkoformatowe to niemała inwestycja. Nie dziwi zatem fakt, że wybór odpowiedniego modelu nastręcza przedsiębiorcom trudności. Poniżej podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Urządzenie występuje w różnych rozmiarach – można nabyć ploter o nieco bardziej kompaktowych gabarytach lub model o znacznie większych wymiarach; wszystko zależy od przeznaczenia plotera i planowanych wielkościach wydruków.

 

Istotne są także funkcje, jakimi dysponuje dany model plotera. Urządzenia dzielimy według funkcjonalności na:

 

ploter płaski – przeznaczony do zadrukowywania raczej mniejszych i płaskich formatów;
ploter bębnowy – przeznaczony do drukowania dużych powierzchni, nawet kilkumetrowych;
ploter tnący – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony do nacinania i wycinania linii, znajduje zastosowanie w poligrafii, za jego pomocą można drukować np. naklejki;
ploter drukująco-tnący – łączy w sobie funkcje drukowania oraz wycinania;
ploter rysujący – służy do drukowania grafik w dużej skali;
ploter grawerujący – przeznaczony do grawerowania materiałów.

Jeśli specyfika branży na to pozwala, a przedsiębiorca planuje używać plotera do różnych zadań, warto się wówczas zdecydować na urządzenie wielofunkcyjne (np. ploter drukująco-tnący), które będzie znacznie bardziej uniwersalne i funkcjonalne.Ploter jako inwestycja w rozwój firmy

Dla przedsiębiorcy kupno plotera to nie lada inwestycja. Nie należy on do tanich sprzętów, ale stanowi dobrą inwestycję. Warto zatem przyłożyć się do wyboru odpowiedniego modelu, który zaspokoi potrzeby firmy. Istotne jest dokonanie zakupu u sprawdzonego sprzedawcy i otrzymanie karty gwarancyjnej, która obejmie sprzęt gwarancją na dostatecznie długi czas. Należy również pamiętać o wystrzeganiu się pozornych oszczędności; czasem warto dołożyć i kupić bardziej precyzyjny sprzęt niż tańszy model o mniejszych możliwościach. Istotną kwestią jest również dostępność części zamiennych. Przed zakupem warto się także zorientować, jakie są koszty ewentualnej naprawy urządzenia. Wszystko to wpływa bowiem na koszty eksploatacji, niemal równie ważne, co koszt samego urządzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE