Reklama

Jaka praca po studiach farmaceutycznych?

Opublikowano:
Autor:

Jaka praca po studiach farmaceutycznych? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Studia farmaceutyczne mogą być traktowane jako łatwiejszy kierunek w porównaniu do studiów medycznych, ale tak naprawdę studiowanie farmacji nie jest dla osób, które oczekują łatwych studiów w zakresie chemii i biologii. Studia farmaceutyczne trwają w Polsce 5,5 roku – otrzymuje się po nich tytuł magistra farmacji. I co dalej? Jaką pracę może dostać magister farmaceutyki?

Studia farmaceutyczne mogą być traktowane jako łatwiejszy kierunek w porównaniu do studiów medycznych, ale tak naprawdę studiowanie farmacji nie jest dla osób, które oczekują łatwych studiów w zakresie chemii i biologii. Studia farmaceutyczne trwają w Polsce 5,5 roku – otrzymuje się po nich tytuł magistra farmacji. I co dalej? Jaką pracę może dostać magister farmaceutyki?

Farmacja ma kilkanaście specjalności

Interesuje Cię farmaceutyczna jednak kojarzy Ci się przede wszystkim z pracą w aptece? Klienci aptek często traktują farmaceutów jako zastępstwo konsultacji lekarskiej i wymagają udzielenia informacji na temat przydatnych leków bez recepty, zamienników drogich leków czy pomocy w różnych dolegliwościach.

Musisz wiedzieć, że przyszli farmaceuci mają do wyboru aż 12 specjalizacji:

  • analitykę farmaceutyczną,
  • bromatologię,
  • farmację apteczną, kliniczną, przemysłową i szpitalną,
  • farmakologię,
  • leki roślinne,
  • mikrobiologię i biotechnologie farmaceutyczną,
  • toksykologię,
  • zdrowie publiczne, środowiskowe.

Studenci farmacji po wyborze specjalizacji uczestniczą w specjalnych programach studiów i obowiązkowo zdobywają doświadczenie zawodowe podczas praktyk i staży.

Od 2015 kształci się tylko magistrów

Zdecydowanie łatwiejszym sposobem na zdobycie pracy w farmacji było zostanie technikiem farmaceutycznym – ale wobec zastrzeżeń m.in. uczelni medycznych i klientów aptek, od 2015 nie będzie się już kształciło techników farmacji. Pozostaje tylko kilkuletnia ścieżka kariery na uczelniach medycznych.

Jak znaleźć pracę w aptece?

Można skorzystać z udogodnienia, jakim jest internetowy Rejestr Aptek w całej Polsce. Korzystanie z niego jest całkowicie darmowe, a zalety są ogromne – w szybkim czasie można znaleźć spis aptek we własnym województwie lub własnej miejscowości; zdobyć potrzebne adresy e-mail i nr telefonów. W wyszukiwarce można wybrać rodzaj poszukiwanej apteki – przyszpitalnej, ogólnodostępnej, zakładowej.

Inne ścieżki kariery w farmacji

Magister farmacji może pracować w branży handlowo-usługowej jako sprzedawca sprzętu medycznego, pracownik hurtowni medycznej, a także sklepu zielarskiego czy sklepu ze zdrową żywnością – popularnością cieszą się alternatywne metody leczenia, polegające na stosowaniu produktów całkowicie naturalnych, które nie wymagają posiadania recepty czy zgody lekarza.

W branży zaopatrzenia medycznego nie jest wymagane wykształcenie specjalistyczne, ponieważ taki pracownik odpowiada również za kontakty stricte biznesowe - dlatego mówi się o niesłusznym łączeniu pracy farmaceuty z przedstawicielem handlowym i marketingowym w tej branży. Aczkolwiek posiadanie dyplomu ze specjalizacyjnego kierunku zdecydowanie zwiększa szansę dostania pracy po farmacji zarówno w handlu, jak i usługach, laboratoriach – przy produkcji leków, ich badaniu pod względem bezpieczeństwa oraz jakości, kontroli badań klinicznych, a także we współpracy z lekarzami i pielęgniarkami w szpitalu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE