Reklama

Jak uprawiać przebiśniegi?

Opublikowano:
Autor:

Jak uprawiać przebiśniegi? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przebiśnieg zwyczajny, zwany także pospolitym, śnieżyczką, śniegułą czy śniegułką jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Pojawia się już nawet w lutym w miejscach, gdzie śnieg już ustąpił.

Przebiśnieg zwyczajny, zwany także pospolitym, śnieżyczką, śniegułą czy śniegułką jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Pojawia się już nawet w lutym w miejscach, gdzie śnieg już ustąpił.

Kiedy i jak sadzić przebiśniegi?

Do uprawy przebiśniegów najlepiej wybrać stanowisko w półcieniu. Z powodzeniem można je zatem sadzić pod koronami drzew i krzewów. Podłoże do ich uprawy powinno być żyzne i wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Cebulki przebiśniegów wysadzamy do gruntu końcem lata, najlepiej na początku września, na głębokości od 5 do 8 cm.

Jak pielęgnować przebiśniegi?

Uprawa przebiśniegów jest bardzo łatwa, nie wymagają one bowiem żadnych szczególnych zabiegów. Wiosną dobrze jest spulchnić ziemię wokół nich i oczywiście ją odchwaścić. Jeśli uprawiamy je w trawniku, nie należy stosować herbicydów, ponieważ zniszczą one także przebiśniegi. Kwiaty te nie wymagają intensywnego nawożenia, doskonale radzą sobie same, jeśli jednak chcemy, aby były szczególnie dorodne, możemy raz na 2-3 lata zasilić je preparatem uniwersalnym lub przeznaczanym do roślin cebulowych. Choć przebiśniegi są mrozoodporne na wypadek szczególnie silnych mrozów, warto zimą je okryć warstwą kompostu lub zmielonej kory. Osłony ściągamy, kiedy przebiśniegi zaczynają kiełkować. Po zakończeniu kwitnięcia należy usunąć kwiatostany, zanim wytworzą nasiona, wówczas cebule będą silniejsze.

Rozmnażanie i przesadzanie przebiśniegów

Cebulek przebiśniegów nie należy wykopywać co roku. Wyjmujemy je z gruntu właściwie tylko wtedy, kiedy chcemy je przenieść na inne miejsce lub rozmnożyć. Wówczas wykopujemy kępę roślin i dzielimy ją na mniejsze części, separując przy tym cebulki potomne. Po tym zabiegu przechowujemy je w torfie, nie zasuszamy, do września, kiedy ponownie umieszczamy je w gruncie. Rozsadzone w ten sposób cebulki kwitną już w następnym sezonie. Przebiśniegi możemy rozmnażać także z nasion, pozwalając roślinom je wytworzyć po przekwitnięciu. Nasiona, które same się wysieją, tworzą nowe grupy roślin. Możemy je także zebrać i samemu zasiać w wybranym miejscu. Na kwiaty wówczas będziemy musieć jednak czekać nawet kilka lat. Więcej na temat kwiatów wiosennych na portalu Budujesz.Info

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE