reklama
reklama

Jak pomóc zwierzętom w sylwestra? Lekarz weterynarii podpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jak pomóc zwierzętom w sylwestra? Lekarz weterynarii podpowiada - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sylwesterowy wieczór niestety nie dla wszystkich jest czasem beztroskiej zabawy. Zwierzęta przeżywają ogromny stres związany z odgłosami fajerwerków i podobnych im sylwestrowych „zabawek”. Jak możemy im pomóc? Co zrobić by zmniejszyć stres zwierzaków?
reklama

Czego nasz pupil boi się w sylwestra?

Przede wszystkim stres i strach wywołują głośne wybuchy fajerwerków. Problem dotyczy nie tylko psów, ale również kotów, ptaków czy gryzoni. Nie jest to kwestia tylko zwierząt domowych. Po sylwestrowej zabawie na ulicy można znaleźć ptaki, które zginęły w wyniku ataku serca. Odgłosy fajerwerków są szczególnie niebezpieczne także dla zwierząt pozostawionych samych w domu, bez opieki właścicieli. Przerażone pupile nie wiedzą co się dzieje, a ich ostoi bezpieczeństwa nie ma w pobliżu. 

Warto pamiętać, że niektóre zwierzęta mają znacznie lepszy słuch niż ludzie. Wybuch petardy, który wydaje nam się potwornie głośny, dla nich jest jeszcze głośniejszy. Oczywiście, nie wszystkie pupile będą się bały hałasów. Zwierzęta przyzwyczajone do podobnych dźwięków nie będą reagowały strachem, co nie znaczy, że tak głośne dźwięki będą dla nich przyjemne. 

Jak pomóc zwierzętom w sylwestra?

Zapewnij zwierzakowi leki uspakajające 

Lekarka weterynarii z Łodzi, Joanna Janiszewska podpowiada, aby zakupić odpowiednie leki uspakajające z odpowiednim wyprzedzeniem.

- Na pewno nie należy czekać do dnia Sylwestra z przyjściem po leki czy preparaty uspakajające i wyciszające. To jest największy błąd jaki możemy zafundować naszym zwierzakom – jeśli wiemy, że one się boją, to warto przyjść nawet na początku grudnia, a najpóźniej w połowie grudnia, porozmawiać o możliwościach wyciszenia zwierzaka, który się boi. Podanie leków w dniu Sylwestra bardzo często jest pomysłem mocno spóźnionym, bo nie wszystkim zwierzakom możemy podać silniejsze leki, a one też nie zawsze na tyle pomogą temu psu, żeby on się naprawdę nie bał. Najczęściej są to preparaty, które musimy podać wcześniej - tłumaczy weterynarz.

Zaplanuj ostatni spacer przed pierwszymi wystrzałami

Jeśli w sylwestrową noc wybierzemy się na spacer ze zwierzakiem, pamiętajmy o smyczy. Spłoszone wystrzałem zwierzę może uciec i zrobić sobie krzywdę. Co roku służby miejskie odwożą do schronisk kilkanaście psów, zagubionych w czasie sylwestra. Najlepiej udać się na ostatni spacer około godziny 20, przed najintensywniejszymi wystrzałami.

Przygotuj pupilowi bezpieczną kryjówkę

W czasie sylwestra zwierzęta jak psy czy koty, które swobodnie chodzą po mieszkaniu, powinny mieć zapewnione miejsce, w którym będą mogły się schować i pójść spać. Należy oczywiście przytulać czy głaskać zwierzę, kiedy się boi, aby czuło nasze wsparcie. Kiedy jednak nie mamy takiej możliwości, schowanie się pod kocem czy w legowisku będzie dla zwierzęcia najbardziej komfortowe. Najlepiej przygotować legowisko w słabiej oświetlonym pokoju, jak najdalej od okien. Jeśli wychodzisz z domu na całą noc i zostawiasz psa samego – zapewnij mu miskę z wodą i przekąskę oraz element swojej odzieży, dzięki której pies będzie czuł twój zapach.

Postaraj się w miarę możliwości nie zamykać drzwi do pomieszczeń. Spłoszone zwierzę może próbować dostać się np. do zacisznej i ciemnej łazienki, a zamknięte drzwi tylko dodatkowo je zestresują. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama