Reklama

Jak nazwać rondo? Siostry mają pomysł

Opublikowano:
Autor:

Jak nazwać rondo? Siostry mają pomysł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Siostry służki chcą, by patronem ronda na skrzyżowaniu Kutnowskiej i Trasy Popiełuszki był bł. o. Honorat Koźmiński. Nie każdy wie, że założyciel blisko 30 zgromadzeń zakonnych kończył płocką Małachowiankę!

Siostry służki chcą, by patronem ronda na skrzyżowaniu Kutnowskiej i Trasy Popiełuszki był bł. o. Honorat Koźmiński. Nie każdy wie, że założyciel blisko 30 zgromadzeń zakonnych kończył płocką Małachowiankę!

W ostatnią niedzielę siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej zbierały podpisy pod wnioskiem o nadanie rondu na skrzyżowaniu Kutnowskiej i Trasy Popiełuszki prowadzącej na nowy most imienia bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, założyciela wielu zgromadzeń zakonnych pod zaborami. - Chcemy w ten sposób przybliżyć płocczanom tę postać i rozszerzyć kult naszego założyciela - mówią zakonnice ze zgromadzenia należącego do tzw. rodziny honorackiej.

Co ma o. Honorat wspólnego z Płockiem?  A sporo. Kapucyn urodził się w 1829 r. w Białej Podlaskiej, tam mieszkał przez pierwsze lata życia, ale do gimnazjum chodził w Płocku - kończył Małachowiankę. W wieku 19 lat wstąpił do zakonu kapucynów w Lubartowie. Po upadku powstania styczniowego, gdy rosyjski zaborca skasował klasztory katolickie w Królestwie Kongresowym, ojciec Honorat zaczął zakładać w Kongresówce tajne zgromadzenia zakonne (tzw. skrytki). W sumie był założycielem 26 zgromadzeń zakonnych - habitowych i bezhabitowych, m.in. felicjanek, serafitek, kapucynek, Franciszkanek od Cierpiących, a także właśnie Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, których Dom Prowincjalny znajduje się w Płocku.  Niektóre ze zgromadzeń istnieją do dziś i - jak podaje serwis franciszkanie.pl - rozwijają swą działalność apostolską w 20 krajach na 4 kontynentach.

Błogosławiony małachowiak jest znany w Płocku jeszcze z innego powodu. To za jego zgodą powstało w naszym mieście tajne Zgromadzenie Sióstr Ubogich św. Matki Klary, z którego później za sprawą założycielki zgromadzenia s. Marii Feliksy Kozłowskiej rozwinął się mariawityzm. O. Honorat był też spowiednikiem ekskomunikowanej później zakonnicy, jednak po dostrzeżeniu niebezpieczeństw wynikających z rzekomych objawień, których miała doznać s. Kozłowska i związanych z nimi licznych zagrożeń odmówił dalszego kierownictwa duchowego.

Ojciec Honorat zmarł w 1916 r. w Nowym Mieście nad Pilicą w wieku 87 lat. 16 października 1988 r. został ogłoszony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II.

Zgodnie ze zmianami, które wprowadzono ostatnio  decyzją rady miasta w sprawie liczby wymaganych podpisów pod tzw. projektem obywatelskim, siostry muszą przekonać do swojego pomysłu 500 płocczan.

Na zdjęciu: rondo na skrzyżowaniu Kutnowskiej i  Trasy Popiełuszki, fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE