Reklama

Instalacja będzie kosztowała miliard złotych. Ma się zwrócić po 3 latach

Opublikowano:
Autor:

Instalacja będzie kosztowała miliard złotych. Ma się zwrócić po 3 latach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie kombinatu odbyło się symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod instalację Visbreakingu. PKN ORLEN zapłaci za nią miliard złotych, ale inwestycja ma się bardzo szybko zwrócić.  

Na terenie kombinatu odbyło się symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod instalację Visbreakingu. PKN ORLEN zapłaci za nią miliard złotych, ale inwestycja ma się bardzo szybko zwrócić.

W instalacji Visbreakingu pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe - benzynę i olej napędowy. Mówiąc krótko - na przerobie każdej tony ropy ORLEN zarobi więcej. Koncern szacuje, że kiedy instalacja ruszy, da zysk na poziomie 415 mln złotych rocznie. 

- ORLEN dzieli się zyskami ze swoimi udziałowcami w postaci dywidendy, ale też inwestuje we wzmocnienie fundamentów funkcjonowania w przyszłości. Inwestycja pozwoli wytwarzać jeszcze więcej paliwa i bardzo szybko się zwróci - mówił Jacek Sasin,  minister aktywów państwowych.  

Jak mówił prezes Daniel Obajtek, tylko w tym tym roku PKN ORLEN przeznaczy 8 miliardów złotych na inwestycje.  

- Szybkie i sprawdzone inwestycje pozwalają poprawić naszą wydajność finansową. Podjęliśmy wiele decyzji. Bardzo ważną jest rozwój petrochemii. To proces, który sięgnie parunastu miliardów złotych. To jeszcze bardziej nas napędzi, ale i całą naszą gospodarkę. Petrochemia jest drugą gałęzią każdej nowoczesnej gospodarki. Musimy iść zgodnie z trendami na całym świecie. W przyszłości będą inne rodzaje paliw, więc musimy się w tym kierunku przesuwać - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. 

Instalacja zostanie zbudowana w oparciu o licencję Visbreakingu firmy Shell/CB&I NEDERLAND B.V. Jej wykonawcą zostało konsorcjum firm: KTI Poland S.A. (jako lider) oraz IDS-BUD S.A. (jako uczestnik). Czas realizacji "pod klucz" to 30 miesięcy. 

Według szacunków PKN ORLEN, łącznie po zakończeniu wszystkich inwestycji, które realizowane są w rafinerii w Płocku, czyli po 2022 roku, zysk operacyjny EBITDA koncernu wzrośnie o ponad 600 mln zł rocznie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE