reklama
reklama

Incydent wyborczy w powiecie płockim. Policja przyjęła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Paulina Jęczmionka-Majchrzak

Incydent wyborczy w powiecie płockim. Policja przyjęła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - Zdjęcie główne

foto Paulina Jęczmionka-Majchrzak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGłosowanie w Płocku przebiega dość spokojnie. Do godz. 17:00 w mieście nie było incydentów, zdarzył się jednak w powiecie płockim.
reklama

Trwają wybory do sejmu i senatu. W trakcie trwania wyborów, a także tzw. ciszy wyborczej, nie wolno m.in. namawiać do głosowania na poszczególnych kandydatów, publikować sondaży. Są też przepisy, które określają zachowanie podczas samego głosowania.

W Płocku do godz. 17:00 policja nie przyjęła żadnego zawiadomia o przestępstwie. Do incydentu doszło za to w powiecie płockim.

- Osoba, która otrzymała materiały wyborcze zniszczyła je. Policjanci przyjęli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 248 kodeksu karnego - mówi sierż. szt. Monika Jakubowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Przypomnijmy, że wyborca ma prawo odmówić przyjęcia karty do głosowania w referendum czy kart do głosowania w wyborach do sejmu i senatu. Z kolei komisja nie ma prawa pytać wyborcy o liczbę kart do głosowania.

reklama

Nie wolno jednak niszczyć kart do głosowania czy wynosić ich poza teren komisji.

Art. 248. Kodeksu karnego

Nadużycia przy przebiegu wyborów

Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:

1) sporządza listę kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych,

2) używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,

3) niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne,

4) dopuszcza się nadużycia lub dopuszcza do nadużycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,

reklama

5) odstępuje innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystaną kartę do głosowania lub pozyskuje od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystaną kartę do głosowania,

6) dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum

- podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama