Reklama

Ile lat ma najstarszy mieszkaniec Płocka?

Opublikowano:
Autor:

Ile lat ma najstarszy mieszkaniec Płocka? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urodzili się pod zaborami, przeżyli dwie wojny światowe, okupacje, PRL, transformację ustrojową. Płoccy stulatkowie - ilu ich jest? Ile lat ma najstarsza płocczanka?

Urodzili się pod zaborami, przeżyli dwie wojny światowe, okupacje, PRL, transformację ustrojową. Płoccy stulatkowie - ilu ich jest? Ile lat ma najstarsza płocczanka?

Miłą tradycją jest, że przedstawiciele władz miasta czy województwa odwiedzają najstarszych płocczan w dniu ich setnych urodzin. Wizytę składają też, oczywiście o ile leciwi jubilaci sobie tego życzą, przedstawiciele płockiego Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych, którzy przekazują seniorom decyzję o przyznaniu świadczenia honorowego przyznawanego osobom, które przekroczyły 100. rok życia. Jak przekazała nam rzeczniczka płockiego ZUS-u, Barbara Smardzewska-Czmiel, ostatnio takich okazji jest naprawdę sporo - tylko w ostatnim czasie przedstawiciele ZUS byli zaproszeni na trzy uroczystości.

Ilu stulatków i starszych mieszka obecnie w Płocku? Okazuje się, że według danych ZUS-u co najmniej sto wiosen na karku ma dziś osiem osób - siedem pań i jeden pan. Najmłodsza stulatka ma 100 lat i dwa dni (urodziła się 14 czerwca 1916 roku), a najstarsza - ponad 104 lata! (urodzona 9 lutego 1912 roku).

Jakie rady na długowieczność mają nasi seniorzy? Jak już pisaliśmy, stulatkowie pan Mikołaj z Płocka i pani Honorata z Nowego Duninowa, o których pisaliśmy niedawno, radzą stronić od używek i napojów gazowanych. Wprawdzie mój dziadek ma „dopiero” 95 lat, a babcia 88, ale zdradzę również ich sekret na długowieczność - jak to mówią: trzeba żyć z umiarem, w niczym nie przesadzać - ani w jedną, ani w drugą stronę.

Na koniec jeszcze garść informacji na temat świadczenia honorowego, które przekazała rzeczniczka ZUS. Otóż po pierwsze, o świadczenie nie trzeba się starać - ZUS rozpoczyna takie postępowanie z urzędu, ale tylko w sytuacji gdy dana osoba pobiera z ZUS-u emeryturę lub rentę. Natomiast senior, który nie jest klientem ani ZUS-u, ani KRUS-u, musi sam lub z pomocą członka rodziny zgłosić się z wnioskiem do ZUS-u z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Świadczenie wypłacane jest w wysokości aktualnie obowiązującej w dniu przyznania świadczenia kwoty bazowej, służącej do obliczania nowych świadczeń, stanowiącej  100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, pomniejszonego  o składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.  Od 1 marca 2016 r. kwota ta wynosi 3408,62 zł brutto.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE