W niedzielę późnym popołudniem plac Narutowicza zamienił się w pole bitwy. Dym, huki i wystrzały z kaemów poprzedziły okrutne gwałty na płocczankach dokonywane przez bolszewicką hordę - płocczanie obejrzeli rekonstrukcję walk o miasto sprzed 95 lat.
Tłum płocczan zjawił się w niedzielę wieczorem na placu Narutowicza, by obejrzeć inscenizację obrony Płocka przed bolszewikami z 1920 r.
Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 95 lat rozpoczęła się od uroczystej procesji, po niej głos zabrał proboszcz katedry ks. Stefan Cegłowski, który jako arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski z balkonu wzywał płocczan do obrony swojego miasta. Po arcybiskupie przemawiał prezydent Andrzej Nowakowski, który z kolei wcielił się w rolę Tadeusza Świeckiego, ówczesnego pełnomocnika Płockiego Komitetu Obrony Państwa.
Zdarzenia następują szybko po sobie. Straszną wieść o bolszewickim ataku przynosi młodziutki goniec. W mieście narasta przerażenie. Zgraje czerwonoarmistów napadają na płocczanki i gwałcą je w bramach, atakują mieszkańców, grabiąc i bijąc.
W obliczu straszliwych krzywd ludność cywilna staje do walki, na placu Narutowicza buduje barykadę, by odeprzeć wroga. Ramię w ramię na pomoc oblężonemu miastu ruszają piękne damy w kapeluszach, i mniej wykwintne mieszczanki, i harcerze, i duchowni, rzemieślnicy, żołnierze i starsi panowie. Trwa ostrzał z karabinów maszynowych. Ranni opatrywani są w szpitalu polowym. Jak w ukropie uwijają się kobiety i dzieci, w przerwach między ogniem obrońcy miasta dzielą się żywnością. Niestety, nie obędzie się bez strat - tym dotkliwszych, że giną najmłodsi obrońcy miasta. Pada 14-letni Antolek Gradowski, bolszewicki najeźdźca zabija również jego rówieśnika Stefana Zawidzkiego.
Wreszcie nadchodzi zwycięstwo - płocczanom udaje się obronić miasto, swoje domy i ulice. Dowódca melduje siedzącym w pierwszym rzędzie oficjelom wykonanie zadania: bolszewicka zaraza odepchnięta. Płocczanie - i rekonstruktorzy, i publiczność wiwatuje i świętuje zwycięstwo. Rozlegają się dźwięki hymnu.
Przypomnijmy - niedzielna rekonstrukcja rozpoczęła obchody 95. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami. Główne uroczystości odbędą się we wtorek - na cmentarzu garnizonowym, na starówce, a także przy Domu Technika, gdzie zostanie zasadzony dąb Antolek.
Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock