Reklama

GIOŚ: Niemal 1,5 miliona metrów sześciennych nieczystości w Wiśle

Opublikowano:
Autor:

GIOŚ: Niemal 1,5 miliona metrów sześciennych nieczystości w Wiśle - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie do dnia 3 września do godziny 8.10 zrzuciło do Wisły niemal 1,5 miliona metrów sześciennych (1 459 578) nieoczyszczonych ścieków komunalnych. Taką informację zamieścił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie do dnia 3 września do godziny 8.10 zrzuciło do Wisły niemal 1,5 miliona metrów sześciennych (1 459 578) nieoczyszczonych ścieków komunalnych. Taką informację zamieścił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Ustalono, że ścieki nieoczyszczone wprowadzane do rzeki Wisły są ściekami komunalnymi, ale zawierają również ścieki przemysłowe z zakładów na terenie lewobrzeżnej Warszawy. W MPWiK trwa ozonowanie ścieków, od godz. 11.00 w niedzielę, 1 września 2019 r. pracuje 5 urządzeń do ozonowania ścieków. Rejon zdarzenia monitoruje patrol motorowodny Policji Rzecznej, z którym inspektorzy ochrony środowiska w Warszawie pozostają w bieżącym kontakcie. WIOŚ w Warszawie, na prośbę Wojewody Mazowieckiego, wystąpił do Mazowieckiego Okręgu Wędkarskiego, do Państwowej Straży Rybackiej oraz PGW Wody Polskie o zwracanie szczególnej uwagi podczas prowadzonych działań rutynowych i interwencyjnych na starorzecza i meandry na rzece Wiśle na odcinku od Mostu Północnego w Warszawie do Płocka, celem sprawdzania, czy nie gromadzą się tam i nie osiadają zanieczyszczenia, czy nie pojawiają się martwe ryby i inne padłe zwierzęta oraz o bieżące przekazywanie informacji w przypadku zauważenia niepokojących zjawisk w środowisku rzeki Wisły.

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska poinformował, że w ściekach komunalnych zrzucanych przez MPWiK znajdują się ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów. Tym bardziej należy zachować ostrożność, unikać kontaktu z wodą z Wisły poniżej zrzutu ścieków, jak również wykorzystywanie wiślanej wody m.in. na cele rolnicze i rekreacyjne.

Inspektorzy z Płocka dokonali oględzin rzeki Wisły z brzegu na terenie miasta Płocka na wysokości ul. Grabówka, ul. Gmury i przy bulwarach wiślanych obok molo oraz w miejscowościach Wola Brwileńska i Duninów. W badaniu organoleptycznym (wzrokowym):
- na terenie miasta Płocka na wysokości ul. Grabówka i bulwarach wiślanych obok molo nie stwierdzono śladów pływających zanieczyszczeń na powierzchni wody, odcień wody jest lekko brązowy,
- na terenie miasta Płocka na wysokości ul. Gmury zauważono przy brzegu ślady piany, odcień wody także jest lekko brązowy,
- w miejscowości Wola Brwileńska zauważono przy brzegu ślady piany oraz zaobserwowano migrację ślimaków na brzegu rzeki, odcień wody lekko brązowy,
- w porcie w miejscowości Duninów zauważono pojedyncze ryby w stanie znacznego rozkładu oraz stwierdzono uciążliwość zapachową.

Jak dowiedzieliśmy się w płockiej delegaturze WIOŚ, w sobotę w Duninowie istotnie widziano kilkanaście martwych ryb, lecz stan ich rozkładu wskazywał raczej, że nie miało to związku ze skutkami awarii.

Wyniki badań podane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (badania wykonano w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOS):

- pomiary o godz. 7:40 Wisła przed miastem Płockiem przy ul. Grabówka /przed ujęciem wody/
    Temperatura wody - 22,6 0C
    Tlen rozpuszczony – 8,2 mg/dm3
    pH – 8,2
    Przewodność elektrolityczna – 775 µS/cm
    Zawiesina ogólna – 24 mg/dm3
    Azot amonowy - <0,078 mg/dm3
    Azot ogólny – 1,52 mg/dm3
    ChZTcr - 31,8 mg O2/l
    Fosfor ogólny – 0,143 mg/dm3
    OWO – 8,53

– Powyższe wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametru ChZTcr – czytamy. Ten sam wniosek nie dotyczy Wyszogrodu, ale już powtarza się w przypadku zbiornika we Włocławku poniżej Płocka czy też próbek pobranych w punkcie "Zbiornik Włocławek zapora". Zwróciliśmy się do GIOŚ o dodatkowe wyjaśnienie.

– W wyniku awarii kolektorów ściekowych do Wisły trafiają nieoczyszczone ścieki bytowe, a więc pochodzące głównie z domowej kanalizacji, jak również przemysłowe i deszczówka. Ścieki tego typu zawierają w większości materię organiczną, czyli są zanieczyszczone tą materią. Materia ta ma złe oddziaływanie na środowisko wodne, szczególnie dla organizmów wodnych, jak ryb i bezkręgowców, ponieważ (podczas procesów gnilnych) zużywa tlen. Parametr ChZT - czyli chemiczne zapotrzebowanie tlenu - pokazuje, ile tlenu jest potrzebne do rozłożenia materii zawartej w wodzie lub osadzie. Jeżeli wyniki badań wody z Wisły wskazują na zwiększone chemiczne zapotrzebowanie tlenu, to oznacza, że w badanej próbie (w ujęciu) występuje zwiększona ilość materii do rozłożenia i zostaną zużyte do tego procesu znaczne ilości tlenu.

Most pontonowy, na którym ma zostać poprowadzony kolektor umożliwiający przesył ścieków nieoczyszczonych z lewej na prawą stronę Wisły, jest już gotowy. We wtorek trwało zgrzewanie rur, którymi ścieki trafiające w tej chwili do Wisły w Warszawie będą transportowane do oczyszczalni "Czajka".

Fot. Wody Polskie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE