Reklama

Gdzie powstanie nowy dom seniora? Spór o adres

Opublikowano:
Autor:

Gdzie powstanie nowy dom seniora? Spór o adres - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa powstania domu seniora z możliwością rehabilitacji na sesji miała burzliwy ciąg dalszy. Radni licytowali się, kto lepiej zrozumiał potrzeby mieszkańców Radziwia. Z kolei urzędnicy zaproponowali rozwiązania, które mogłoby pogodzić wszystkie strony. Na koniec i tak spotkała ich niespodzianka.

Sprawa powstania domu seniora z możliwością rehabilitacji na sesji miała burzliwy ciąg dalszy. Radni licytowali się, kto lepiej zrozumiał potrzeby mieszkańców Radziwia. Z kolei urzędnicy zaproponowali rozwiązania, które mogłoby pogodzić wszystkie strony. Na koniec i tak spotkała ich niespodzianka. 

Wiceprezydent Roman Siemiątkowski jeszcze wczoraj uprzedzał, że może nastąpić autopoprawka i tak się rzeczywiście stało. Zapis dotyczący domu seniora na Radziwiu wpisano do projektu Płockiego Programu Rewitalizacji. Problem stanowił adres Krakówka 4 (budynek obecnego gimnazjum) lub Popłacińska 42. Obecnie Ratusz zaproponował, aby po prostu wpisać trzeci podobszar rewitalizacji, rezygnując z bardziej precyzyjnego wskazania, aby było łatwiej o fundusze. Jest jednak zastrzeżenie - dofinansowanie z Unii Europejskiej może dotyczyć istniejącego budynku, a nie budowy nowego (dodajmy, że za 4 mln zł). Poza funkcją dedykowaną seniorom miałby tam się znaleźć także dom kultury prowadzony przez MDK lub POKiS.

[ZT]13932[/ZT]

Wiceprezydent Jacek Terebus podkreślał, że nie przekreślają żadnej lokalizacji.

- Poczekajmy, co stanie się dalej z reformą oświaty i jaką powierzchnią będziemy dysponować. Uchwalmy PPR, bo to furtka w pozyskiwaniu funduszy z Unii - apelował. 

Tomasz Kominek przyznał się do błędu. Przepraszał.

- Siedzą tu na sali dwie panie, poprzednia i obecna przewodnicząca rady osiedlowej z Radziwia. To one przemawiają głosem seniorów przekonanych, że ten dom zostanie umieszczony przy ul. Popłacińskiej. Nie miałem złej woli proponując wpisanie „Popłacińska lub Krakówka” w PPR. Dodam, że dla mnie priorytetem jest w przyszłym roku poprawa stanu ul. Zielonej, do tematu domu seniora powróćmy w 2018 roku. Dobrze by było, aby znalazło się także miejsce na Radziwiu dla filii Książnicy Płockiej - dodawał. 

Sprawę z lokalizacją nazwał "punktem zapalnym", lecz usunęła go autopoprawka. 

Wioletta Kulpa przypominała, że seniorzy prosili aby nie łączyć domu kultury, a więc miejsca dla dzieci, z domem seniora.

- Bardzo dobrą propozycją jest filia Książnicy. Ale czy pan radny Kominek pytał, czego oczekują mieszkańcy? Z mojej wiedzy wynika, że mogą poczekać, jeśli będzie ten dom przy ul. Popłacińskiej. Bierzmy pod uwagę nie rozwiązanie tańsze, tylko najlepsze z punktu widzenia płocczan.

Kominek mieszka na lewobrzeżnej części Płocka. - Znam wolę mieszkańców. Wiem też, że priorytetem jest zajęcie się tym, czego nie zrobiono przez ostatnie 40 lat – odpowiadał, mając na uwadze ul. Zieloną.

Radna Daria Domosławska przypominała, że ten dom ma służyć generalnie seniorom, nie tylko z jednego osiedla.

- Celem aktywizacji jest łączenie seniorów z dużo młodszymi pokoleniami.

Radny Andrzej Aleksandrowicz uczestniczył w obradach okrągłego stołu edukacyjnego. Dowiedział się, że po zlikwidowanym po reformie gimnazjum przy ul. Krakówka będzie funkcjonowała podstawówka. 

Prezydent stwierdził, że docelowo na Radziwiu będzie jedna 8-klasowa podstawówka, ale to jest możliwe, jeśli reforma edukacji wejdzie w życie.

- A który to będzie budynek, to jeszcze potrzeba analizy i rozmów z dyrektorami. Trzeba wziąć pod uwagę potrzeby remontowe, ocieplenie, może wymianę okien. Wsłuchujemy się w głos lokalnej społeczności, ale ekonomia ma tu z pewnością duże znaczenie. Dom seniora to nie DPS, tylko miejsce aktywnego spędzania czasu przez seniorów. Miejsce ma tętnić życiem i nie będzie służyło tylko jednemu osiedlu. Czy nie lepiej, żeby dzieci mogły zorganizować przedstawienie dla seniorów z okazji Dnia Babci? Tu nie chodzi o to, aby mieć święty spokój, bo wtedy lepiej wrócić do domu i zamknąć drzwi. Podobne miejsce powstanie przy Otolińskiej. Deklaruję więc, że ta sprawa nie jest przesądzona. Skoro radnego Kominka udało się przekonać, to tym bardziej mnie. Najszybciej dom będzie przy Krakówka, bo środki są ograniczone. Bezwzględnie priorytet mają inwestycje dofinansowane z Unii.

Jacek Terebus podszedł do mównicy. - Ten dom seniora razem z domem kultury to nie my wymyśliliśmy, a wy teraz chcecie zawracać kijem Wisłę – zwracał uwagę. - Ciesze się, że są tylko takie uwagi do PPR. Nasza autopoprawka godzi trzy strony.

Nadszedł czas na wypowiedzi mieszkańców. Teresa Kijek z rady osiedlowej Radziwia tylko z początku chwaliła. - Mieliśmy szansę zgłoszenia potrzeb, materiał zebrano w dokumencie. Zwlekano jednak z informacją zwrotną do rady osiedla. Nie wiedzieliśmy, czy z tym wpisanym do PPR adresem to nie pomyłka.

Przypomnijmy, że projekt do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego w sprawie domu seniora powstał dzięki trzem osiedlom. Jednak robili to z myślą o działce przy ul. Popłacińskiej 42. W ten sposób Ratusz zadbał o powstanie projektu domu seniora za 156 tys. zł.

Przewodnicząca rady osiedlowej wyjaśniała: Osoba starsza wymaga ciszy, bezpieczeństwa, chce się czuć zauważona. A tu będzie miejsce dziennego pobytu, które nie pozwoli im się zamknąć w sobie. Jeśli nawet w innych tego typu placówkach organizuje się zabawy i zajęcia, to służą do tego małe pomieszczenia. Czy wy znacie powierzchnię gimnazjum, aby umieścić tam dom seniora? Zgodnie z obecnym projektem do dyspozycji seniorów miało być 908 metrów kwadratowych powierzchni, zaplanowano sale terapeutyczne z łazienkami, pomieszczenia zapewniające intymność, rozsuwane ściany i bryłę w kształcie litery M. Dwa człony budynku przedziela 140 metrowe patio. Umieściliśmy w tym projekcie dom kultury, bo nie było na to innej działki. Taka jest prawda - a na koniec zaapelowała do radnych i prezydenta, aby wzięli pod uwagę głos 309 płocczan, którzy poparli dom seniora w BO. 

Dla prezydenta kwestia projektu na dom seniora jest już sprawą zamkniętą. - Dopóki nie będzie środków na jego wykonanie, to tego domu nie będzie. Uważam, że warto skorzystać z dzisiejszej autopoprawki. W ramach Budżetu Obywatelskiego można wnioskować co roku o samą budowę, do dyspozycji są 3 mln zł.

Radni PiS zgłosili wniosek, aby po zdaniu z autopoprawki „trzeci podobszar rewitalizacji” jednak dodać ulicę Popłacińską. Wniosek nie przeszedł.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE