Reklama

Fiskus czeka na PITy i pieniądze, ale wciąż są ulgi. Korzystacie?

Opublikowano:
Autor:

Fiskus czeka na PITy i pieniądze, ale wciąż są ulgi. Korzystacie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 100 tys. PIT-ów wpłynie w tym roku do Urzędu Skarbowego w Płocku. Podatnicy z Płocka i powiatu ziemskiego na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów mają czas do końca kwietnia. W sobotę 15 lutego ruszyła wygodna usługa Twój e-PIT.

Około 100 tys. PIT-ów wpłynie w tym roku do Urzędu Skarbowego w Płocku. Podatnicy z Płocka i powiatu ziemskiego na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów mają czas do końca kwietnia. W sobotę 15 lutego ruszyła wygodna usługa Twój e-PIT.

Sporo osób liczy na zwrot nadpłaconego podatku. Zgodnie z prawem urząd skarbowy ma na to 45 dni. Ale w tym roku, nawet jeśli ktoś złożył PIT  w styczniu, to i tak fiskus przyjmuje, że zeznanie wpłynęło 15 lutego. 

W drukach PIT - zwłaszcza papierowych - wciąż zdarzają się błędy.

- Poprawne, bezbłędne rozliczenie PIT wymaga dużej skrupulatności, uwagi oraz skupienia - podkreślają skarbowcy. -  Szybkie wypełnianie PIT może być przyczyną wielu błędów. 

Najczęstsze z nich to m.in.: brak PESEL lub NIP, mylenie NIP swojego i pracodawcy, niewłaściwie zaokrąglone kwoty, tzw. czeskie błędy, czyli zamienione kolejnością cyfry, używanie nieaktualnych druków, brak załączników, źle wyliczona kwota 1 proc. dla OPP.

Dobrym rozwiązaniem jest rozliczenie drogą internetową, czyli skorzystanie z  usługi Twój e-PIT. System podpowiada sporo rzeczy, łatwiej o poprawne wypełnienie formularza. Rozliczenie z fiskusem za pomocą internetu to już norma.

- W Płocku i powiecie ziemskim z tej drogi korzysta już ponad 90 proc. podatników - mówili po ubiegłorocznej kampanii skarbowcy z Płocka.

Aby skorzystać z e-PIT, trzeba zalogować się do profilu przez aplikację na Portalu Podatkowym, podając swoje dane. Ministerstwo Finansów udostępnia tam wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, to formularze PIT-37 i PIT-38 oraz (to nowość) PIT-28 i PIT-36. Jeśli ktoś korzysta z odliczeń, musi samodzielnie nanieść poprawki. Ale są wyjątki: Twój e-PIT automatycznie uwzględni ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia i na urodzone w 2019 r.
 
Można skorzystać z nowej ulgi podatkowej - na termomodernizację. Od dochodu można odliczyć sporo, bo do 53 tys. zł. Warunek jest taki, że zainteresowany musi zakończyć termomodernizację maksymalnie w trzy lata. 

Nowością jest też odliczenie darowizny na cele edukacji zawodowej. Z tej ulgi mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą (a więc nie za pomocą e-PIT) i rozliczają się na zasadach ogólnych, liniowo lub ryczałtem. Limit odliczenia to 6 proc. dochodu. Wciąż obowiązują ulgi na dzieci (ulga rodzinna), na internet, dla krwiodawców. Można także odliczyć darowiznę na cele szlachetne oraz na cele kultu religijnego (do 6 proc. dochodu).

Warto pamiętać, że korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Można złożyć deklarację w formie papierowej lub za pomocą systemu e-Deklaracje i właśnie zeznanie przekazane samodzielnie będzie dla skarbówki obowiązujące.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE