Około 100 tys. PIT-ów wpłynie w tym roku do Urzędu Skarbowego w Płocku. Podatnicy z Płocka i powiatu ziemskiego na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów mają czas do końca kwietnia. W sobotę 15 lutego ruszyła wygodna usługa Twój e-PIT.
Sporo osób liczy na zwrot nadpłaconego podatku. Zgodnie z prawem urząd skarbowy ma na to 45 dni. Ale w tym roku, nawet jeśli ktoś złożył PIT w styczniu, to i tak fiskus przyjmuje, że zeznanie wpłynęło 15 lutego.
W drukach PIT - zwłaszcza papierowych - wciąż zdarzają się błędy.
- Poprawne, bezbłędne rozliczenie PIT wymaga dużej skrupulatności, uwagi oraz skupienia - podkreślają skarbowcy. - Szybkie wypełnianie PIT może być przyczyną wielu błędów.
Najczęstsze z nich to m.in.: brak PESEL lub NIP, mylenie NIP swojego i pracodawcy, niewłaściwie zaokrąglone kwoty, tzw. czeskie błędy, czyli zamienione kolejnością cyfry, używanie nieaktualnych druków, brak załączników, źle wyliczona kwota 1 proc. dla OPP.
Dobrym rozwiązaniem jest rozliczenie drogą internetową, czyli skorzystanie z usługi Twój e-PIT. System podpowiada sporo rzeczy, łatwiej o poprawne wypełnienie formularza. Rozliczenie z fiskusem za pomocą internetu to już norma.
- W Płocku i powiecie ziemskim z tej drogi korzysta już ponad 90 proc. podatników - mówili po ubiegłorocznej kampanii skarbowcy z Płocka.
Aby skorzystać z e-PIT, trzeba zalogować się do profilu przez aplikację na Portalu Podatkowym, podając swoje dane. Ministerstwo Finansów udostępnia tam wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, to formularze PIT-37 i PIT-38 oraz (to nowość) PIT-28 i PIT-36. Jeśli ktoś korzysta z odliczeń, musi samodzielnie nanieść poprawki. Ale są wyjątki: Twój e-PIT automatycznie uwzględni ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia i na urodzone w 2019 r.
Można skorzystać z nowej ulgi podatkowej - na termomodernizację. Od dochodu można odliczyć sporo, bo do 53 tys. zł. Warunek jest taki, że zainteresowany musi zakończyć termomodernizację maksymalnie w trzy lata.
Nowością jest też odliczenie darowizny na cele edukacji zawodowej. Z tej ulgi mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą (a więc nie za pomocą e-PIT) i rozliczają się na zasadach ogólnych, liniowo lub ryczałtem. Limit odliczenia to 6 proc. dochodu. Wciąż obowiązują ulgi na dzieci (ulga rodzinna), na internet, dla krwiodawców. Można także odliczyć darowiznę na cele szlachetne oraz na cele kultu religijnego (do 6 proc. dochodu).
Warto pamiętać, że korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Można złożyć deklarację w formie papierowej lub za pomocą systemu e-Deklaracje i właśnie zeznanie przekazane samodzielnie będzie dla skarbówki obowiązujące.