Reklama

Dziś zaatakują odwach. Będzie też branka

Opublikowano:
Autor:

Dziś zaatakują odwach. Będzie też branka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sobotnią inscenizacją branki i powstańczego szturmu na odwach rozpoczną się płockie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Będą przedstawienia - uliczne i w teatrze, sesje naukowe, projekcje filmów, wystawy, koncerty i oczywiście uroczystości w miejscach pamięci zrywu niepodległościowego 1863 r.

Sobotnią inscenizacją branki i powstańczego szturmu na odwach rozpoczną się płockie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Będą przedstawienia - uliczne i w teatrze, sesje naukowe, projekcje filmów, wystawy, koncerty i oczywiście uroczystości w miejscach pamięci zrywu niepodległościowego 1863 r.

Jak zapowiada biuro prasowe Ratusza, który wraz z płockimi instytucjami kultury, harcerzami, szkołami i grupami rekonstrukcyjnymi organizuje tegoroczne obchody okrągłej rocznicy wybuchu powstania 1863 r., uroczystości rozpoczną się jutro w dość nietypowy sposób i potrwają przez kilka najbliższych dni. Zaplanowano bardzo ciekawe spotkania i spektakle.

Dziś, w sobotę przy pl. Narutowicza o godzinie 16.00 płocczanie obejrzą dwie inscenizacje - branki i szturmu na broniony przez rosyjskich żołnierzy odwach według scenariusza ks. Grzegorza Mierzejewskiego. W rolę powstańców atakujących carski posterunek wcielą się członkowie grup rekonstrukcyjnych z Przasnysza i Mochowa, a w rolę carskich żołnierzy broniących odwachu - rekonstruktorzy z Radomia. Drugą z odgrywanych scen będzie branka - tu w roli siłą wcielanych do rosyjskiego wojska Polaków zobaczymy uczniów liceum wojskowego, a o wydarzeniach opowie aktor Piotr Bała. Warto pamiętać, że inscenizacja nie pozostanie bez wpływu na ruch na starówce - od 15.30 do 18.00 nie będzie można przejechać przez pl. Narutowicza (dojazd do katedry możliwy przez ul. Mostową).

Poza inscenizacjami w związku z rocznicą wybuchu powstania czekają nas także m.in. wykłady i projekcje filmów na temat walk powstańczych w Płocku i okolicach, uroczystości przy pomnikach i mogiłach powstańczych, a także koncert orkiestry wojskowej, spektakl w teatrze i wystawa w Muzeum Mazowieckim.

Szczegółowy program uroczystości:

Sobota, 19 stycznia

- „Atak na odwach” - pl. Narutowicza, godz.. 16.00

Poniedziałek, 21 stycznia

- sesja naukowa w TNP przy pl. Narutowicza 8, godz. 17.00

W programie spotkania referaty:
dr Marian Chudzyński „Płock i ziemia płocka przed wybuchem postania styczniowego 1861-1862”
dr Grzegorz Gołębiewski „Przebieg powstania 1863-1864 w Płocku i na terenie guberni płockiej”
prof. dr hab. Anna Maria Stogowska „Edward Jurgens a powstanie styczniowe”
film Krzysztofa Zadrożnego „Powstanie styczniowe na ziemi gąbińskiej i gostynińskiej”

Wtorek, 22 stycznia

- złożenie kwiatów przez uczniów szkół pod Krzyżem Powstańców Styczniowych przy al. Piłsudskiego, pod mogiłą powstańców styczniowych na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej, pod mogiłą zbiorową powstańców styczniowych i grobie sanitariuszki Krzyżanowskiej z powstania styczniowego na nekropolii przy al. Kobylińskiego oraz pod tablicą upamiętniająca uwięzienie gen. Zygmunta Padlewskiego przy ul. Sienkiewicza 22. Początek – godz. 11.00

- uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza z udziałem wojska, godz. 12.00

- otwarcie wystawy „Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 r.” - Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8, godz. 13.00

- koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia i spektakl „Płonące cyfry 1863” - Teatr Dramatyczny, Nowy Rynek 11, godz. 17.00


Środa, 23 stycznia

- rozstrzygnięcie powiatowego konkursu historycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Śladami Zygmunta Padlewskiego i powstania styczniowego w Płocku” - Książnica Płocka, ul. Kościuszki 6, godz. 10

Organizatorami uroczystości są: Urząd Miasta Płocka, Muzeum Mazowieckie, Książnica Płocka, Teatr Dramatyczny, Towarzystwo Naukowe Płockie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Płocku, ZHP i ZHR, Gimnazjum nr 5 im. generała Zygmunta Padlewskiego, 4. Pułk Saperów z Kazunia, LO im. 4. Pułku Strzelców Konnych, grupy rekonstrukcyjne z Radomia, Przasnysza i Mochowa


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE