Reklama

Dziś w nocy na niebie znów było widać superksiężyc [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Dziś w nocy na niebie znów było widać superksiężyc [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Taki widok zdarza się rzadko - księżyc jest tak blisko ziemi, że srebrny glob wydaje się znacznie większy i jaśniejszy niż zwykle! Superksiężyc było widać jeszcze o świcie.

Taki widok zdarza się rzadko - księżyc jest tak blisko ziemi, że srebrny glob wydaje się znacznie większy i jaśniejszy niż zwykle! Superksiężyc było widać jeszcze o świcie.

Ci, którzy rano szykowali się do pracy, a także ci, którzy nie mogą zmrużyć oka, gdy księżyc jest w pełni, z pewnością zauważyli wielką jaśniejącą kulę na granatowym od jej blasku niebie. To tak zwany superksiężyc. Zjawisko występuje tylko kilka razy do roku, właśnie w nocy z niedzieli na poniedziałek był jeden z tych momentów. 

Oczywiście to, że księżyc jest większy i jaśniejszy, to tylko złudzenie - jego wielkość wcale się nie zmienia, a niezwykły widok zawdzięczamy położeniu i bliższej odległości od ziemi. Dzięki temu nam, mieszkańcom Ziemi, satelita wydaje się jaśniejszy o ok. 30 proc. i większy o prawie 14 proc. niż na co dzień.

Ci, którzy spali kamiennym snem, będą mieli okazję podziwiać ogromny księżyc jeszcze dwukrotnie: 14 listopada oraz 14 grudnia.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE