Reklama

Dziecka prawa to też ważna sprawa [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Dziecka prawa to też ważna sprawa [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Być sobą, śmiać się, czuć się bezpiecznie, kochać i być kochanym, aby nikt nie skrzywdził i nie poniżał - tyle i aż tyle. - Dziecka prawa to ważna sprawa. To nie zabawa - śpiewali w środę uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21, obchodząc Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.

Być sobą, śmiać się, czuć się bezpiecznie, kochać i być kochanym, aby nikt nie skrzywdził i nie poniżał - tyle i aż tyle. - Dziecka prawa to ważna sprawa. To nie zabawa - śpiewali w środę uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21, obchodząc Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.

To już 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument,
gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Przy okazji Unicef Polska, ABR SESTA i SYNO Polska przedstawiły wynik badania "Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli". Czy dzieci w Polsce czują się szczęśliwe? Tak czuje się 75 proc. dzieci w kraju, 15 proc. swoje samopoczucie określiło jako "przeciętne", natomiast co dziesiąte dziecko nie czuje się szczęśliwe. To jednak nie rodzice mają największy wpływ na ten stan rzeczy. Większy wpływ, zwłaszcza wśród tych starszych dzieci, mają relacje z przyjaciółmi, dopiero na kolejnym planie są relacje z rodziną i realizacja hobby. Z kolei na poczucie bycia nieszczęśliwym często rzutują sprawy szkolne, jak chociażby stawiane wymagania, relacje z osobami z grupy rówieśniczej i samymi nauczycielami.

Czy rzeczywiście dzieci i ryby głosu nie mają? Jak wykazało badanie Unicef, dzieci chciałyby mieć większy wpływ na pewne domowe sprawy, jak np. spędzanie wolnego czasu, a także w szkole np. w kwestii wycieczek szkolnych. 95 proc. dzieci objętych badaniem słyszało o prawach dziecka, w tym najczęściej w szkole. Niestety badanie wykazało, że co dziesiąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej, co czwarte natomiast - słownej, najczęściej ze strony rówieśników i najbliższych. Co trzeci nauczyciel jest przekonany, że rodzice łamią prawa dziecka. Także same dzieci - jedno na troje dzieci w wieku 12-17 lat - uważa, że ich prawa zostały przynajmniej raz złamane.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z Unicef to wydarzenie, które jednoczy dzieci na świecie. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji oprawach dziecka, w tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku (uczniowie klas 7d i 7s w ramach działalności Dziecięco-Młodzieżowego Klubu Europejskiego, swój wkład miały także dzieci z klasy 1a, oprawę muzyczną zapewniła Jolanta Junkiert, nad całością czuwała i wszystko dopięła opiekunka Klubu Europejskiego w SP21, Katarzyna Aleksandrowicz). Poprzez krótkie inscenizacje, piosenki i zadawane dorosłym pytania obecni poznawali lepiej swoje prawa. - Szanuj, żebym szanował innych. Wybaczaj, żebym umiał wybaczyć. Słuchaj, żebym umiał słuchać. Nie bij, żebym nie bił. Nie poniżaj, żebym nie poniżał. Rozmawiaj ze mną, żebym umiał rozmawiać. Nie wyśmiewaj, nie obrażaj, nie lekceważ. Kochaj mnie, żebym umiał kochać, bo uczę się życia od ciebie - te właśnie zasady przedstawili w wystawionych scenkach, które były "żywą" edukacją, zamiast czytania z podręcznika. Jeśli chcemy budować świadome społeczeństwo obywatelskie, nie można pomijać edukacji o prawach dziecka, tak by dziecko miało już od najmłodszych lat poczucie bycia dostrzeżonym, że również jego zdanie brane jest pod uwagę. Z kolei powinnością rodzica jest kierowanie się dobrem dziecka, zadbanie by dziecko nie było dyskryminowane ze względu na płeć, pochodzenie, status społeczno-ekonomiczny, wyznanie czy niepełnosprawność.

Podczas szkolnych obchodów za przykład świetnej komunikacji między dziećmi a dorosłymi, zrozumienia potrzeb najmłodszych, posłużył Janusz Korczak, jako prekursora podmiotowego traktowania dziecka. Do przyszłej Konwencji o prawach dziecka Unicef wpisano takie prawa, jak prawo do wychowania w rodzinie, do wyrażenia własnych poglądów i godziwych warunków życia. Dyrektor  SP 21, Krzysztof Fabiszewski mówił: - Konwencja ma już 30 lat, przez ten czas wiele udało się zrobić, natomiast bardzo wiele przed nami. Są na świecie dzieci w waszym wieku, które muszą bardzo ciężko pracować, są do tej pracy zmuszane. Jest bardzo dużo na świecie dzieci, które są głodne, nie mogą chodzić do szkoły i się uczyć. Co więcej, niektóre dzieci są wykorzystywane w wojnach. Dlatego cieszmy się z tego, co mamy i pomyślcie, czy wy wobec siebie zachowujecie się tak, jak należy, czy szanujecie dorosłych. Czy lepiej uczyć się na własnych błędach czy na błędach kogoś - pytał dzieci, a te odpowiedziały, że lepiej na błędach innych. Kiedy jednak zapytał kto stosuje taką zasadę, z odpowiedzią były pewne kłopoty. Na koniec, zanim rozdano słodkości, prosił: - Jesteśmy od was starsi, okażcie nam trochę więcej zaufania. Szczera rozmowa z nauczycielem może sprawić, że wspólnie rozwiążemy jakiś problem i uda się pomóc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE