Reklama

Dwa tygodnie po wycieku z rurociągu sytuacja jest opanowana

Opublikowano:
Autor:

Dwa tygodnie po wycieku z rurociągu sytuacja jest opanowana - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 30 maja doszło do rozszczelnienia rurociągu naftowego na dnie Wisły. Sytuacja przez chwilę była poważna, a normy czystości wody znacznie przekroczone. Dziś służby zgodnie oświadczyły, że sytuacja jest już opanowana.

30 maja doszło do rozszczelnienia rurociągu naftowego na dnie Wisły. Sytuacja przez chwilę była poważna, a normy czystości wody znacznie przekroczone. Dziś służby zgodnie oświadczyły, że sytuacja jest już opanowana. 

W piątek 15 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym przedstawiono raport służb i przedstawicielu Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych. 

- Najważniejszą informacją jest, że uszkodzony rurociąg został całkowicie opróżniony z oleju napędowego - czytamy w przesłanym przez urząd miasta komunikacie. - Obecnie jest wypełniony wodą, a tzw. „cienki film”, który pojawia się na powierzchni lustra wody to resztki produktu które uwalniają są z dna Wisły. Służby na bieżącą monitorują miejsce wycieku z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu ZSP i PSP: zapór stałych, skimerów, separatorów, zapór sorpcyjnych. 

Opanowanie sytuacji potwierdził także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Próbki pobrane 100 metrów w górę rzeki i 200 metrów w dół rzeki spełniają normy obecności węglowodorów. 

- Przekroczenie dopuszczalnych stężeń zwartości węglowodorów ropopochodnych występuje wyłącznie w miejscu rozszczelnienia rurociągu. Przekroczenie dopuszczalnych norm występowało tylko w jednej z pobranych próbek, czyli w miejscu wypływu produktu na powierzchnię. W sumie do analizy pobrano kilkadziesiąt próbek dna rzeki - zapewniają urzędnicy. 

Jak podkreślają, Wisła jest cały czas monitorowana, a próbki wody pobierane są co trzy dni i badane laboratoryjnie. Pozostaje jeszcze kwestia oczyszczenia gruntu na dnie rzeki. O tym, jak zostanie to wykonane, zdecyduje specjalna komisja w skład której wejdą przedstawiciele PERN-u, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz eksperci z dziedziny ekologii. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE