Reklama

Dlaczego w Płocku paliwo jest najdroższe?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego w Płocku paliwo jest najdroższe? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dlaczego w Płocku, mieście Orlenu, na czerwonych stacjach z logo koncernu za zatankowanie auta zapłacimy nawet o 20 groszy więcej na litrze niż w miastach na drugim końcu kraju? Jak Polska długa i szeroka, każdy kierowca, który choć raz zbaraniał na widok płockich cen, zadaje sobie to pytanie.

Dlaczego w Płocku, mieście Orlenu, na czerwonych stacjach z logo koncernu za zatankowanie auta zapłacimy nawet o 20 groszy więcej na litrze niż w miastach na drugim końcu kraju? Jak Polska długa i szeroka, każdy kierowca, który choć raz zbaraniał na widok płockich cen,  zadaje sobie to pytanie.

O najdroższe w Polsce paliwo zapytaliśmy koncern po ukazaniu się krótkiego felietonu Iwony Trusewicz w "Rzeczpospolitej". Otóż dziennikarka "Rz" nie mogła się nadziwić, zauważywszy to, na co płocczanie, którym zdarza się przejechać przez Polskę, pomstują od lat - że w Płocku paliwo jest najdroższe. Zachodziła w głowę, jak to możliwe, że w miastach oddalonych od siedziby koncernu nawet o kilkaset kilometrów, benzyna jest tańsza, skoro trzeba transportować ją przez pół Polski. Tajemnica, którą nazwała zgrabnie "petrozagadką", frapowała dziennikarkę do tego stopnia, że zapytała ekspedientkę na jednej z płockich stacji paliw, dlaczego tak się dzieje. - Wielu klientów o to pyta, ale my nie wiemy - miała przyznać ekspedientka.

Z entuzjazmem zabraliśmy się do rozwikłania zagadki, przekonani, że kto jak kto, ale sam koncern czym prędzej pośpieszy nam z pomocą, jako - przewidywaliśmy - żywo zainteresowany tym, by wyjaśnić płocczanom, dlaczego muszą płacić nawet 20 groszy więcej na litrze niż gdyby tankowali w miastach, w których nie produkuje się benzyny.

A figa. Biuro prasowe Orlenu po kilku dniach napiętego oczekiwania wreszcie przysłało odpowiedź na pytanie, dlaczego na stacjach w Płocku paliwo jest najdroższe. A właściwie nie tyle odpowiedź, co dość luźno związaną z tematem refleksję o tym, co ma wpływ na ceny paliwa, o tym, że nie można porównywać cen benzyny np. na stacjach premium z cenami stacji hipermarketowych, o tym, że warunki lokalne i konkurencja mają znaczenie dla cen (a to ci heca!), zwłaszcza jeśli trzeba konkurować z bardzo tanim paliwem pochodzącym z nielegalnego obrotu... A poza tym, że "ceny na rynku płockim są zróżnicowane".  I tyle.

Jak się okazało, niemal identyczną odpowiedź dostała Iwona Trusewicz. Bez zbędnych ceregieli nazwała ją "petrobełkotem", z którego nic nie wynika.

Skoro nie możemy uzyskać innej odpowiedzi od polskiego potentata paliwowego, przedstawiamy porównanie cen benzyny bezołowiowej 95-oktanowej i oleju napędowego na stacjach Orlenu o podwyższonym standardzie. Żeby nie było już żadnych wątpliwości, gdzie portfele kierowców najmocniej odczują politykę cenową PKN.

Płock, ul. Wyszogrodzka
benzyna  - 5,46 zł
olej napędowy - 5,45 zł


Gdańsk, ul. Świętokrzyska
benzyna  -  5,22 zł
olej napędowy - 5,37 zł


Warszawa, ul. Prądzyńskiego

benzyna  -  5,24 zł
olej napędowy    - 5,25 zł

Włocławek, ul. Witosa

benzyna  - 5,32 zł
olej napędowy - 5,34 zł

Bydgoszcz,ul. Grunwaldzka

benzyna  -  5,37 zł
olej napędowy - 5,39 zł

Olsztyn, ul. Bałtycka

benzyna  - 5,36 zł
olej napędowy - 5,36 zł

Augustów, ul. Wojska Polskiego

benzyna  -  5,39 zł
olej napędowy - 5,44 zł

Zamość, ul. Hrubieszowska

benzyna  -  5,22 zł
olej napędowy - 5,32 zł

Rzeszów, ul. Lubelska

benzyna  -  5,24 zł
olej napędowy - 5,24 zł

Duszniki-Zdrój, ul. Świerczewskiego

benzyna  - 5,22 zł
olej napędowy - 5,29 zł

Szczecin, ul. Hrubieszowska

benzyna  - 5,45 zł
olej napędowy - 5,45 zł

Goleniów, ul. Wolińska

benzyna  - 5,43 zł
olej napędowy - 5,39 zł

Nowy Dwór Gdański, ul. Warszawska

benzyna  - 5,32 zł
olej napędowy - 5,42 zł

Wejherowo, ul. I Bryg. Panc. Woj. Polskiego

benzyna  -  5,29 zł
olej napędowy - 5,39 zł

(Porównania cen dokonaliśmy w czwartek 16 stycznia br. w godzinach 14.50 -15. 30)

Poniżej odpowiedź Orlenu na pytanie o to, dlaczego w Płocku jest najdroższe paliwo:

Porównywanie cen paliw sprzedawanych na stacjach typu Premium z uśrednionymi cenami na stacjach w kraju czy regionie o różnym standardzie, włącznie z obiektami niemarkowymi czy samoobsługowymi lub hipermarketowymi jest nieadekwatne z wielu powodów, jak chociażby nieporównywalnych kosztów zapewnienia standardu i szerokiej oferty określonego obiektu czy towarów najwyższej jakości.

Warto także zwrócić uwagę, że poza niezależnymi, cenotwórczymi czynnikami makroekonomicznymi jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, cen ropy oraz relacji kursów walut, finalnie detaliczne ceny paliw kształtują warunki lokalne, w których funkcjonuje dana stacja paliw – czyli jej lokalizacja czy relacje rynkowe popytu i podaży oraz bezpośrednie otoczenie konkurencyjne. Ostatecznie cena paliwa na pylonie jest więc pochodną czynników makroekonomicznych oraz warunków lokalnych specyficznych dla danego obiektu.

Niebagatelne znaczenie w ocenie poziomu cen konkretnej sieci czy też wybranego obiektu ma dziś jeszcze szara strefa i konieczność konkurowania na rynku z oferowanym bardzo tanio paliwem pochodzącym z nielegalnego obrotu. Porównanie polityki cenowej stacji segmentu premium funkcjonujących na rynku płockim wykazuje, iż średnie ceny paliw na obiektach pod marką ORLEN nie należą do trzech najdroższych sieci w kraju i mieszczą się w dolnej granicy występujących przedziałów cenowych. Ponadto jak wynika z naszych danych ceny paliw na rynku płockim są zróżnicowane.


Czytaj też: 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE