Reklama

Czytelniczka: dym z komina był żółty. Orlen odpowiada

Opublikowano:
Autor:

Czytelniczka: dym z komina był żółty. Orlen odpowiada  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka dni temu na naszą skrzynkę redakcyjną dotarło zdjęcie z kominem Instalacji Odsiarczania Spalin w PKN ORLEN. Płocczanka wskazuje, że dym miał żółtą barwę, a w dodatku wyczuwalne były dolegliwości zapachowe.

Kilka dni temu na naszą skrzynkę redakcyjną dotarło zdjęcie z kominem Instalacji Odsiarczania Spalin w PKN ORLEN. Płocczanka wskazuje, że dym miał żółtą barwę, a w dodatku wyczuwalne były dolegliwości zapachowe. 

Zdjęcie dotarło do nas we wtorkowy wieczór. Płocczankę zaniepokoił kolor dymu, więc postanowiła zrobić zdjęcie. Jak relacjonuje, kilkadziesiąt minut później wyszła na zewnątrz i poczuła nieprzyjemny zapach. 

Z pytaniami zwróciliśmy się do biura prasowego koncernu. Przypomnijmy, że charakterystyczny komin (a zasadzie trzy kominy zabudowane w jeden) służy Instalacji Odsiarczania Spalin z wysokości 165 metrów wypuszcza przede wszystkim parę wodną, a wraz z nią resztki spalin z elektrociepłowni i tylko elektrociepłowni - nie ma fizycznej możliwości wypuszczenia tamtędy innych spalin. 

[ZT]22305[/ZT]

- Kolor i barwa pary wodnej i oczyszczonych spali wydobywających się z komina IOS zależą od oświetlenia i mogą dla ludzkiego oka „wyglądać” bardzo różnie: od śnieżnobiałego do koloru złotego – to efekt przenikania światła przez parę wodną i oczyszczone spaliny. Obchodząc komin IOS wokół możemy empirycznie przekonać się, że kolor warkocza jest biały, ciemnieje, robi się brązowany, a na końcu złoty i znów przechodzi w biały - tłumaczy Ireneusz Wypych z biura prasowego ORLENU. 

Jak przypomina, komin jest pomiarowany, a wgląd do danych online ma Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przekroczenie emisji zostałoby odnotowane. Tak nie było 8 września. 

Skąd więc uciążliwości zapachowe? Kilkanaście dni temu koncern uprzedzał, że trwa wyłączanie emisji z instalacji Clausa. Uciążliwości zapachowe mogą, choć nie muszą występować. Tak będzie do 22 października.  

[ZT]23634[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE