Reklama

Czym są umiejętności twarde?

Opublikowano:
Autor:

Czym są umiejętności twarde? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kompetencje twarde często określane są jako bazowe. Określają konkretne umiejętności przydatne do pracy na danym stanowisku. Nie posiadając wskazanych w interesującym nas ogłoszeniu o pracę kompetencji raczej nie zostaniemy zatrudnieni. W przeciwieństwie do kompetencji miękkich, które trudno objąć sztywnymi ramami, umiejętności twarde są mierzalne. Można potwierdzić je dyplomami, certyfikatami czy świadectwami ukończonych uczelni, szkoleń, kursów.

Kompetencje twarde często określane są jako bazowe. Określają konkretne umiejętności przydatne do pracy na danym stanowisku. Nie posiadając wskazanych w interesującym nas ogłoszeniu o pracę kompetencji raczej nie zostaniemy zatrudnieni. W przeciwieństwie do kompetencji miękkich, które trudno objąć sztywnymi ramami, umiejętności twarde są mierzalne. Można potwierdzić je dyplomami, certyfikatami czy świadectwami ukończonych uczelni, szkoleń, kursów.

Co to kompetencje twarde?

Kompetencje twarde są cechami danej osoby, które dotyczą wiedzy i umiejętności zawodowych. Łatwo zweryfikować czy dany człowiek posiada określoną umiejętność. Wystarczy postawić go przed sprawdzającym tę cechę zadaniem. Przykładami kompetencji twardych są: znajomość języków obcych, umiejętność prowadzenia pojazdów, umiejętność obsługi komputera, urządzeń biurowych, kasy fiskalnej, wiedza specjalistyczna, umiejętność wypieku ciasta, wiedza w zakresie prawidłowego wykonywania manicure itp.

Jak przedstawiać kompetencje twarde podczas poszukiwania pracy?

Najbardziej wiarygodnie przedstawimy kompetencje twarde, dokumentując je świadectwami lub dyplomami. Nie zapomnijmy wyliczyć naszych umiejętności w CV. Zanim zdecydujemy, które kompetencje twarde przydadzą się w pracy na wybranym stanowisku, wnikliwie przeczytajmy umieszczone na Pracuj.pl czy stronie pracodawcy ogłoszenie. Zazwyczaj oczekiwania w zakresie umiejętności twardych są dokładnie wyszczególnione pod hasłem: „wymagania”. Jeśli opowiadamy o sobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, starajmy się przywoływać konkretne sytuacje zawodowe, w których posłużyliśmy się daną umiejętnością.

Co pomaga kształtować kompetencje twarde?

Kompetencje twarde rozwijamy wraz z doświadczeniem zawodowym. Częste wykonywanie danej czynności sprawia, że jesteśmy w niej bardziej biegli. Dobrym sposobem rozwijania umiejętności twardych są specjalistyczne kursy i szkolenia. Możemy zostać na nie skierowani przez pracodawcę. Wartościowym źródłem, które pozwoli nam samodzielnie zdobyć wiedzę, którą potem wykorzystamy w pracy jest internet. Można znaleźć tam wiele bezpłatnych materiałów z których pomocą możemy np. uczyć się języków obcych lub zgłębić funkcje pakietu MS Office. Warto pomyśleć o studiach podyplomowych, które mogą zapewnić nam dobry argument podczas rozmów o awansie. Z pomocą szkoleń i kursów możemy także nabyć nowe umiejętności twarde. Pozwolą one przebranżowić się, jeśli planujemy spróbować swoich sił w nowej dziedzinie pracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE