Reklama

Czy warto stosować pas treningowy na brzuch? - zalety, rodzaje oraz ceny

Opublikowano:
Autor:

Czy warto stosować pas treningowy na brzuch? - zalety, rodzaje oraz ceny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby aktywne fizycznie, regularnie trenujące na siłowni i podnoszące ciężary, mają do dyspozycji szereg przydatnych akcesoriów. Sięga się po nie w celu ułatwienia sobie ćwiczeń, zwiększenia bezpieczeństwa, uzyskania lepszych osiągów treningowych. Przykładem takiego przydatnego gadżetu będzie pas do ćwiczeń na brzuch, który stał się stałym elementem wyposażenia każdego kulturysty. Nie trzeba wcale być zawodowym sportowcem, aby sięgać po taki pas olimpijki, kulturystyczny czy ciężarowy. Na siłowni przyda się każdemu ze stażem w podnoszeniu sztangi z obciążeniem. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, które warto poznać, co z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Osoby aktywne fizycznie, regularnie trenujące na siłowni i podnoszące ciężary, mają do dyspozycji szereg przydatnych akcesoriów. Sięga się po nie w celu ułatwienia sobie ćwiczeń, zwiększenia bezpieczeństwa, uzyskania lepszych osiągów treningowych. Przykładem takiego przydatnego gadżetu będzie pas do ćwiczeń na brzuch, który stał się stałym elementem wyposażenia każdego kulturysty. Nie trzeba wcale być zawodowym sportowcem, aby sięgać po taki pas olimpijki, kulturystyczny czy ciężarowy. Na siłowni przyda się każdemu ze stażem w podnoszeniu sztangi z obciążeniem. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, które warto poznać, co z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Po co komu pas na brzuch do ćwiczeń?

Pas treningowy został stworzony z myślą o osobach intensywnie trenujących na siłowni, niestroniących od ciężarów. Za jego pomocą można zwiększyć wyniki podczas wykonywania złożonych ćwiczeń. Jego zadaniem jest podniesienie ciśnienia w jamie brzusznej, co przekłada się na wzrost stabilności. Dobrze usztywniony korpus to gwarancja odpowiednio zapartych mięśni. Tego typu akcesoria nie są przeznaczone dla amatorów, którzy nie potrafią jeszcze oddychać przeponowo. Najpierw trzeba opanować tą umiejętność bo w przeciwnym razie można sobie więcej zaszkodzić niż pomóc. Pasy treningowe to świetna opcja dla osób ze średnim wytrenowaniem i zaawansowanych. Bardzo ważną kwestą jest dobrane odpowiedniego pasa do swoich możliwości i oczywiście preferencji. Musi zapewniać optymalne dopasowywanie się do tułowia, stabilizację kręgosłupa. Nie może w żaden sposób ograniczać swobody wykonywanych ruchów trenującemu. Idealnie sprawdza się podczas ćwiczeń takich jak martwy ciąg, wyciskanie, przysiady ze sztangą, uginanie przedramion.

Nie ma czegoś takiego jak jeden uniwersalny pas do ćwiczeń na brzuch dla wszystkich. Każdy ma przecież inną budowę ciała, dlatego trzeba dobrać właściwy rozmiar. Pas nie może być zbyt ciasny, ale za luźny także się nie sprawdzi. Jego użytkowanie powinno zapewniać komfort podczas wykonywania ćwiczeń. Jego użytkowanie nie może stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia. Odpowiednio dobrany przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa treningu, ułatwi wykonywanie ćwiczeń z dużym obciążeniem, podczas których mięśnie narażone są na intensywną pracę.

• Co należy mieć na uwadze przy wyborze pasa treningowego?

Wybierając pas treningowy na brzuch, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozmiar, szerokość, grubość, rodzaj zapięcia, wagę, materiał. Drugorzędną kwestią będzie marka, cena i wygląd. Pasy do ćwiczeń dostępne są w wielu rozmiarach – od S do XXL. Jeśli chodzi o grubość, to standardowe pasy mają 6,5 mm, 10 mm lub 13 mm. Im są one grubsze, tym stają się twardsze i sztywniejsze.

Jakie rodzaje pasów do ćwiczeń na brzuch mamy do wyboru?

Pasy treningowe na brzuch dostępne są w wielu wersjach, wobec czego każdy z pewnością dobierze dla siebie coś odpowiedniego. Kierować należy się oczywiście swoimi indywidualnymi preferencjami, potrzebami i oczekiwaniami. Poszczególne modele różnią pod wieloma względami – nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim szerokością i długością. Do ich produkcji sięga się po różne materiały, co również ma znaczenie przy zakupie. Dzieli się je ze względu na konstrukcję, sposób zapinania. Niektóre zakłada się pod ubranie, inne na ubranie czy nawet bezpośrednio na skórę.

• W zależności od przeznaczenia pasa na siłownię wyróżnić można modele kulturystyczne, olimpijskie i ciężarowe. Uniwersalnym wyborem są pasy kulturystyczne, a te olimpijskie wyróżniają się węższym przodem i szerszym tyłem. Jeśli chcemy ułatwić sobie podrzuty i rwania, to warto zdecydować się na te drugie. Z kolei pasy ciężarowe mają jednakową szerokość na całej długości i zostały stworzone z myślą o osobach podnoszących duże ciężary. Świetną opcją okazuje się być także pas siłowy do dwuboju, który poznamy po lekkim zwężeniu z przodu.

• Pas treningowy na brzuch może być skórzany lub wyprodukowany z materiałów syntetycznych. Najlepiej sprawdza się oczywiście ten zrobiony z naturalnych surowców, ale niestety na jego niekorzyść przemawia dużo wyższa cena. Zaletą pasów skórzanych jest ich zdecydowanie większa wytrzymałość, wobec czego mówić można o długoterminowej inwestycji. Do ich produkcji sięga się przede wszystkim po skórę cielęcą i bydlęcą. Jeśli chodzi o pas na brzuch do ćwiczeń z materiałów syntetycznych, to prym wiedzie w jego przypadku nylon i neopren.

• Jeśli zamierzamy zakładać pas treningowy na gołe ciało, to koniecznością będzie wybranie takiego o gładkiej powierzchni, pozbawionego twardych szwów jakichkolwiek odstających elementów. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z dużym dyskomfortem, otarciami czy nawet uszkodzeniami skóry. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakładanie pasa na ubrane lub pod nie.

• Kolejny podział pasów treningowych dotyczy ich konstrukcji i sposobu zapinania. Wyróżnić można modele wąskie i szerokie, zapinane na rzep lub klamrą oraz pasy szerokie na plecy. Te zapinane na rzepy mogą być wyszczuplające lub noszone pod ubraniem. Największą trwałością wyróżnią się pasy zapinane na klamry. Sposób zapinania jest tak naprawdę kwestą indywidualnych preferencji.

Pas do ćwiczeń na brzuch – z jakimi cenami trzeba się liczyć?

Pasy treningowe na brzuch dostępne są w przeróżnych odsłonach, różnią się wyglądem i ceną. Koszt zakupu takiego akcesorium dla sportowca może być bardzo różny, gdyż ceny są mocno od siebie odbiegają. Najtańsze są pasy neoprenowe, które kupimy już za mniej niż 30 złotych. Za dobry pas kulturystyczny przyjdzie nam zapłacić ponad 50 złotych wzwyż. Modele skórzane to dwukrotnie większy wydatek, ale można zmieścić się w przedziale cenowym między 70 a 100 złotych. Im większe mamy wymagania, tym nakłady finansowe bardziej wzrastają. Warto jednak zdecydować się na produkt dobrej jakości, najlepiej renomowanego producenta. Przełoży się to na wytrzymałość, solidność, bezpieczeństwo. Tanie pasy do ćwiczeń na brzuch to tylko pozorna oszczędność bo w ich przypadku nie ma co liczyć na wysoką jakość ani o długotrwałe użytkowanie.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Activus, gdzie znajdziecie szeroki wybór akcesoriów treningowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE