„Kobylanka”, czasem zwana też „Szklanką” powstała ponad 50 lat temu. Wiele osób wspomina ją z sentymentem.
- Chodziłam tam będąc bodajże w piątej klasie podstawówki, wtedy to była bardzo fajna, nowa pływania - mówi nam pani Dorota z Wielkiej Płyty.
Co tydzień ze swoją klasą meldował się na "Kobylance" także pan Marcin.
- To były jeszcze lata siedemdziesiąte, na początku nie znosiłem tych wypraw na pływalnię, bo chodziliśmy tam na godz. 7 rano! Zimno, szaro, nieprzyjemnie, a iść trzeba, bo to normalna lekcja wychowania fizycznego byłą - wspomina. - Ale później doceniłem to, bo tam nauczyłem się dobrze pływać.
Projekt budowy pływalni „Kobylanka” powstał w latach 1962-1970 jako część planu budowy ówczesnego osiedla Dobrzyńska. Został przygotowany przez Warszawskie Biuro Projektów Miastoprojekt Stolica-Wschód. Architektami obiektu byli Tadeusz Kobylański, Jadwiga Grębecka, a konstruktorem Stefan Goetz.
Generalnym wykonawcą pływalni zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Petrobudowa, a kierownikiem budowy osiedla - Jan Przybyłowicz. Aranżacją wnętrz pływalni zajął się w 1973 r. płocki artysta, malarz i muzealnik (późniejszy wieloletni dyrektor Muzeum Mazowieckiego) Tadeusz Zaremba.
- Obiekt został wykonany w czynie społecznym przy udziale płockich przedsiębiorstw budowlanych Mostostal i Petrobudowa oraz Elektromontaż Warszawa - informuje płocki ratusz.
Ale czas zrobił swoje. Renowacja sypiącego się obiektu nie opłaca się. Zwłaszcza, że w końcu kwietnia uruchomiono nieopodal Aquapark Płock.
Miasto ma projekt pozwalający prowadzić prace rozbiórkowe basenu i czeka na dokumentację parkingu, który zaplanowany jest w miejscu pływalni. Następnie ogłosi przetarg na wybór wykonawcy. Prace rozbiórkowe i budowę parkingu samorząd Płocka chce powierzyć jednemu podmiotowi, aby zminimalizować koszty.
Miejsca parkingowe mają być ogólnodostępne i przeplatane zielenią. Zajmą ponad 2000 mkw. Prace mają się zacząć w tym roku, a zakończyć w 2025.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.