Reklama

Cyberprzemoc coraz częściej dotyka dzieci. Jak z tym walczyć?

Opublikowano:
Autor:

Cyberprzemoc coraz częściej dotyka dzieci. Jak z tym walczyć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Internet to niemal niekończące się pasmo możliwości, ale też i ogromne zagrożenie. Coraz częściej dotyka ono również najmłodszych użytkowników.

Internet to niemal niekończące się pasmo możliwości, ale też i ogromne zagrożenie. Coraz częściej dotyka ono również najmłodszych użytkowników. 

Coraz więcej czasu spędzamy w sieci, a dotyczy to również najmłodszych. Internet to skarbnica wiedzy, ale czyhają tam również niebezpieczeństwa. Nie tak dawno temu pisaliśmy o przypadku cyberprzemocy, który mógł zakończyć się tragedią. Licealistka twierdziła, że została pomówiona przez swoich kolegów. 

[ZT]15013[/ZT]

Warto więc edukować dzieci w zakresie cyberprzemocy i taki program zrealizuje Fundacja "Fundusz Grantowy dla Płocka". Program edukacyjno-informacyjny "Serfuję bezpiecznie"  ma pokazać dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom jakie zagrożenia są w sieci i jak się przed nimi bronić. 

Fundacja wśród niebezpieczeństw wymienia m.in. ryzyko niewystarczającej ochrony prywatności, kontakt najmłodszych z treściami dla osób dorosłych, cyberprzemoc i mowę nienawiści. Przytaczają również dane, z których wynika, że dzieci między 6 a 12 rokiem życia spędzają w Internecie średnio 15 godzin tygodniowo.

- W badaniu „Bezpieczeństwo w sieci”, ponad połowa ankietowanych uczniów twierdzi, że jest cały czas online, a 75% uczniów podaje swoje dane osobowe w serwisach społecznościowych. Jednocześnie, aż 74% opiekunów deklaruje, że obawia się zagrożeń, jakie czyhają na ich podopiecznych w świecie wirtualnym. Dane te jednoznacznie wskazują, że istnieje potrzeba zwiększenia wiedzy społecznej na temat odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży - mówią inicjatorzy akcji. 

Badanie przeprowadzone przez Instytut badawczy NASK w 2016 roku również nie napawa optymizmem. Wynika z niego, że 58% dzieci i młodzieży spotkało się z ośmieszaniem i poniżaniem znajomych w Internecie, a 32% przyznało, że sami pali ofiarą poniżania. Skala może być jeszcze większa, bo 40% nieletnich internautów nie zgłasza przypadków cyberprzemocy rodzicom i nauczycielom. 

- Pozostawanie z problemem sam na sam może rodzić tragiczne skutki, o czym świadczą przypadki ucieczek z domu, samookaleczeń czy nawet samobójstw. Zdaniem pedagogów warto przeciwdziałać takim sytuacjom - wyjaśniają. 

Działania zostaną przeprowadzone w 20 płockich szkołach. We wrześniu i październiku Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka przeprowadzi w placówkach edukacyjnych lekcje dla uczniów w formie interaktywnych warsztatów, spotkania dla  rodziców oraz dwie edycje gry miejskiej. Działaniami zostanie objęte blisko 600 dzieci. Każda ze szkół otrzyma również scenariusz zajęć - tak, aby w przyszłości móc je samodzielnie przeprowadzać, a wykwalifikowani trenerzy podpowiedzą nauczycielom, jak rozmawiać z młodzieżą. Stworzony zostanie także specjalistyczny profil na Facebooku "Serfuję bezpiecznie". 

Założycielami Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” są PKN Orlen, Basell Orlen Polyolefins oraz Gmina Miasto Płock. Fundusz jest także cykliczne wspierany przez Fundację Levis Strauss. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE