Reklama

Coraz tańsze tankowanie w Płocku. I dużo niższy popyt

Opublikowano:
Autor:

Coraz tańsze tankowanie w Płocku. I dużo niższy popyt - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Benzyna i olej napędowy około 4 zł/l, a LPG niecałe 2 zł/l? Takie ceny jeszcze niedawno były tylko marzeniem kierowców. Teraz na płockich stacjach paliw stają się normą.

Benzyna i olej napędowy około 4 zł/l, a LPG niecałe 2 zł/l? Takie ceny jeszcze niedawno były tylko marzeniem kierowców. Teraz na płockich stacjach paliw stają się normą. 

Jeszcze kilka tygodni temu znalezienie stacji z paliwem poniżej 5 zł/l było sukcesem. Stawki spadły dość i szybko i znacząco, zarówno na stacjach dużych sieci, jak i mniejszych. Świadczą o tym ceny z czwartku 26 marca. 

W placówce PKN Orlen przy Chemików za PB 95 trzeba było zapłacić 4,19 zł/l, za ON - 4,24 zł, a gaz ceniono na 2,02 zł.  Na stacji Komunikacji Miejskiej w Płocku PB 95 kosztowała 3,85 zł, a olej napędowy - 4,09 zł. Natomiast na stacji e-co przy Targowej stawki za litr wynosiły: PB 95 - 3,89 zł,  ON - 4,14 zł, a LPG - 1,92 zł. Na dodatek na wszystkie paliwa oferowano 5 gr zniżki na litrze, zarówno przy płatności gotówką, jak i kartą (co jest wskazane obecnie z powodu koronawirusa).

Skąd tak duże obniżki? Ceny ropy na światowych rynkach spadły do najniższego poziomu od 18 lat. Od początku roku spadki są rzędu 60 proc. Stawki dramatycznie spadły, gdy 5 marca nie doszło do porozumienia producentów - potentatów, czyli Arabii Saudyjskiej i Rosji. Arabia Saudyjska zapowiedziała ogromny wzrost wydobycia. 

Duże znaczenie ma oczywiście także zmniejszenie zapotrzebowania rynku na sprzedaż surowca, związane z koronawirusem. Ruch aut i ciężarówek mocno spadł, co widać po dużym spadku klientów na stacjach. Z powodu pandemii niemal zrezygnowano z wyjazdów służbowych i prywatnych, mnóstwo osób pracuje z domu. 

Co nas czeka w kolejnych dniach i tygodniach? 

- Gwałtowne obniżki cen hurtowych oznaczają dużą szansę na pogłębienie spadków cen także na stacjach w kolejnych dniach. Ale ich skala będzie już prawdopodobnie dużo mniejsza – uważają specjaliści z BM Reflex. 

Niekorzystnym zjawiskiem jest jednak mocny spadek kursu złotego, co ma przełożenie na wyższą cenę zakupu ropy naftowej w przeliczeniu na złotówki. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE