Reklama

Co to jest podologia ortopedyczna?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest podologia ortopedyczna? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdy bolą nas stopy, często ignorujemy ten problem, zrzucając winę na zbyt długie chodzenie w butach. Tymczasem ból może być oznaką jakiejś choroby stóp. I właśnie tutaj na scenę wkracza dziedzina zwana podologią.

Gdy bolą nas stopy, często ignorujemy ten problem, zrzucając winę na zbyt długie chodzenie w butach. Tymczasem ból może być oznaką jakiejś choroby stóp. I właśnie tutaj na scenę wkracza dziedzina zwana podologią.

Stopy zmęczone

Każdego dnia nasze ciało jest narażone na choroby, wypadki czy urazy. Z częścią z nich, jak chociażby przeziębienie, potrafimy poradzić sobie sami, bez interwencji lekarza. Jednak są też takie urazy, gdzie pomoc medyka jest niezbędna. Zaliczyć do nich możemy m.in. złamania kończyn czy poważniejsze choroby (zapalenie płuc, ospa, itp.). A co ze stopami? Je traktujemy z pewnym dystansem, ponieważ każdy ból, jaki spotyka nasze stopy jest przez nas ignorowany. Winę zrzucamy na niewygodne obuwie (np. szpilki u kobiet), stojącą pracę czy zbyt długie chodzenie w butach. Tymczasem ból może mieć zupełnie inne podłoże. I właśnie tym zajmuje się podologia ortopedyczna.

Podolog – specjalista od stóp

Z reguły, gdy mamy problem ze stopami, wybieramy się albo do ortopedy, albo salonu kosmetycznego, gdzie oferowane są usługi pedicure. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju urazu. Wrastający paznokieć to, w naszym mniemaniu, zadanie dla kosmetyczki, zaś halluks powinien obejrzeć ortopeda. Tymczasem, jedno i drugie to zadanie dla podologa. Kim więc jest ten lekarz? Przede wszystkim nie jest to lekarz w prawnym tego słowa znaczeniu. Przez długie lata podologia w ogóle nie była uznawana jako pełnoprawny zawód. Dopiero w 2015 roku Polskie Towarzystwo Podologiczne uzyskało wpisanie podologii do listy zawodów (https://ortomedicum.pl/). Określana jest ona jako „działalność paramedyczna”. Podologię możemy podzielić na dwa rodzaje: kosmetyczną oraz ortopedyczną. My zajmiemy się tą drugą.

Podologia ortopedyczna – na poważne problemy

Halluksy, wady postawy, ostrogi piętowe to tylko niektóre urazy i zniekształcenia, jakie mogą spotkać nasze stopy. Podologia ortopedyczna to dziedzina, która zajmuje się zarówno wadami wrodzonymi, jak i pourazowymi (https://ortomedicum.pl/jak-pomagamy/podologia-ortopedyczna/). Celem podologa jest wyleczenie stóp oraz przywrócenie im prawidłowego wyglądu. Proces leczenia ma różny przebieg i jest zależny od naszego urazu. W niektórych przypadkach (płaskostopie) może wystarczyć noszenie wkładek ortopedycznych. Jednak są i takie zniekształcenia, które wymagają masaży, ćwiczeń rehabilitacyjnych lub wykonania przez pogoloda specjalistycznych zabiegów. Niekiedy zdarza się również, że podolog wysyła swojego pacjenta do ortopedy. Takie sytuacje mają miejsce, gdy uraz jest na tyle poważny, że musi zająć się nim dyplomowany lekarz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE