Reklama

Centralny Port Komunikacyjny niepowtarzalną szansą dla Płocka?

Opublikowano:
Autor:

Centralny Port Komunikacyjny niepowtarzalną szansą dla Płocka? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jednotorowa linia Kutno-Sierpc to kolejowy skansen, nie mamy szansy na węzeł autostradowy, a przynajmniej na razie nic na to nie wskazuje, ponadto wciąż czekamy na powstanie trasy S 10. - W mojej ocenie Płock jest obecnie najbardziej spośród polskich miast ponad 100-tysięcznych „wykluczonym transportowo miastem” - ocenia przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski. Widzi jednak światełko w tunelu w najnowszych planach rządu.

Jednotorowa linia Kutno-Sierpc to kolejowy skansen, nie mamy szansy na węzeł autostradowy, a przynajmniej na razie nic na to nie wskazuje, ponadto wciąż czekamy na powstanie trasy S 10. - W mojej ocenie Płock jest obecnie najbardziej spośród polskich miast ponad 100-tysięcznych „wykluczonym transportowo miastem” - ocenia przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski. Widzi jednak światełko w tunelu w najnowszych planach rządu. 

Przewodniczący Rady Miasta Artur Jaroszewski przysłał w piątek do redakcji tekst pt. „Centralny Port Komunikacyjny a Płock”, który powinien zainteresować wszystkich płocczan. A już zwłaszcza tych poirytowanych sytuacją komunikacyjną naszego miasta w kontekście połączenia z większymi ośrodkami. Według Artura Jaroszewskiego rządowe plany mogą nam pomóc, jeśli te okażą się realne.

Centralny Port Komunikacyjny a Płock

- Decyzja Rady Ministrów o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów blisko Sochaczewa stwarza ogromną szansę dla Płocka. Powiązana z budową nowego portu lotniczego rozbudowa sieci kolejowej i drogowej powinna dotyczyć również naszego miasta.

7 listopada br. rząd przyjął koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego. To dokument bardzo interesujący. Już sama nazwa wskazuje, że nie chodzi tylko o nowe, centralne i największe w Polsce lotnisko. CPK to również nowy węzeł kolejowy, połączony z krajowym systemem transportu kolejowego, budowa ponad 900 km nowych linii kolejowych oraz ponad 250 km nowych dróg.

Jednym z założeń powstania CPK jest „eliminacja wykluczenia transportowego miast i mieszkańców poprzez zapewnienie szybkiego dojazdu do CPK, a tym samym również do Warszawy”.

W mojej ocenie Płock jest obecnie najbardziej spośród polskich miast ponad 100-tysięcznych „wykluczonym transportowo miastem”. Nie posiada (i posiadać nie będzie) węzła autostradowego. Nie posiada logicznej trasy kolejowej (jednotorowa linia Kutno-Sierpc to kolejowy skansen). Nie posiadamy również drogi ekspresowej (być może powstanie w końcu za kilka lat w pobliżu Płocka trasa S10 Szczecin - Toruń – Płock – Nowy Dwór Mazowiecki – Wołomin).

Dlatego oczywiste jest, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w pobliżu Sochaczewa może pomóc komunikacyjnie naszemu miastu.

Wstępny koszt całego przedsięwzięcie to około 35 mld złotych. Sama budowa portu lotniczego szacowana jest na ok. 19 mld zł, natomiast powiązana z nowym lotniskiem infrastruktura kolejowo – drogowa (głównie kolejowa) to kolejne ok. 16 mld.

I. Sieć kolejowa

Scenariusz rozbudowy kolei powiązanej z CPK zakłada, iż w I etapie (w latach 2018-2027) mają być uzupełnione główne luki obecnej polskiej sieci kolejowej. Patrząc na mapę oczywistym jest, że jedna z tych luk to brak połączenia Płocka z Warszawą. Może więc linia kolejowa CPK – Płock – Włocławek – Toruń powstanie szybciej niż wyczekiwana przez nas od lat linia Modlin – Płock. Wówczas z Płocka do Warszawy dojedziemy sprawnie koleją nową linią przez Sochaczew.

Właśnie taki nowy szlak kolejowy przewidziany jest w rządowej koncepcji budowy CPK w I etapie. Ale to nie wszystko. W II etapie (do roku 2030) przewidziana jest budowa linii kolejowej CPK – Płock – Grudziądz – Gdańsk z odnogą do Elbląga i Kaliningradu.

II. Sieć drogowa

Z powstaniem CPK powiązana ma być także budowa Autostradowej Obwodnicy Warszawy, mającej przebiegać m.in. przez Grójec – Mińsk Mazowiecki – Wyszków – Zakroczym – Wyszogród – Sochaczew. Logika podpowiada wykorzystanie w tym celu wschodniego fragmentu nowej trasy S10 lub zmodernizowanej do standardu trasy szybkiego ruchu drogi nr 62 (odcinek Nowy Dwór – Wyszogród).

I tak lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie to niepowtarzalna szansa dla Płocka. Pamiętać musimy jednak, że na razie to tylko koncepcja. Czy realna, dowiemy się za kilka lat. Jako źródło finansowania nowej infrastruktury kolejowej podawane są środki unijne z kolejnej perspektywy 2021-2027. Popieram i trzymam kciuki. Zarówno za realizację, jak i za przyszłość Unii Europejskiej. Proszę również o to wszystkich dobrze życzących naszemu miastu. Tu nie chodzi o interes tej lub innej partii czy koalicji. Tu chodzi o przyszłość Płocka i jego mieszkańców. Nieraz marzenia się spełniają…

Artur Jaroszewski

Przewodniczący Rady Miasta Płocka

Poniżej materiały przysłane przez radnego:

Orientacyjny przebieg nowej obwodnicy wokół Warszawy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE