Reklama

Reklama

Budowa stadionu. Trwają ostatnie szlify dotyczące projektu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Budowa stadionu. Trwają ostatnie szlify dotyczące projektu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilkunastu dni na budowie przy Łukasiewicza 34 niewiele się dzieje. Rozebrano trybunę wschodnią i część zabudowań na północnej części stadionu. Wykonawca złożył już jednak projekt i wniosek o pozwolenie na budowę. Możliwe, że jeszcze w tym roku ruszy kolejny etap.

Reklama

Ważna informacja - projekt jest już praktycznie gotowy. Na początku listopada Mirbud złożył wniosek o pozwolenie na budowę, ale ratusz po kilku dniach przedstawił wykonawcy wnioski do uzupełnienia. Chodzi m.in. o południową część stadionu, która ma być otwarta i reprezentatywna, a w pierwotnym projekcie nie była. W ratuszu zakładają, że Mirbud zastosuje się do wytycznych i wtedy wydanie pozwolenia nie będzie problemem. Wszystkim zależy, żeby prace postępowały jak najszybciej. Formalnie urząd miasta na wydanie pozwolenia na budowę ma 65 dni. 

- W poniedziałek wykonawca uzupełnił swój wniosek o rzeczy których oczekiwaliśmy. Trwa sprawdzanie czy wszystkie elementy znajdą się w projekcie. Jeśli nasza lista uwag zostanie uwzględniona zakładam, że w grudniu wykonawca uzyska pozwolenie na budowę - mówi Jacek Terebus, zastępca prezydenta ds. inwestycji i remontów. 

Zakładając, że pozwolenie na budowę zostanie wydane w grudniu, a najpóźniej w pierwsze połowie stycznia, należy zadać pytanie: jakie prace można wykonać zimą? 

- Żeby trzymać się swojego pierwotnego harmonogramu, wykonawca powinien do marca wykonać palowanie - nakreśla Terebus. - Oczywiście prace w tym zakresie mogą być realizowane zimą. Może nie przy siarczystym mrozie, ale jeśli pogoda będzie zbliżona do obecnej, wykonawca może swobodnie przystąpić do palowania trybuny wschodniej i wykonania fundamentu pod trybunę północną. 

Budowanie wschodniej i północnej trybuny jest znacznie łatwiejsze, bo nie ma tam żadnego zaplecza potrzebnego do rozgrywania spotkań. Wisła przez kilka miesięcy może swobodnie korzystać ze swojego stadionu, ale w końcu przyjdzie moment, w którym trzeba będzie rozebrać budynek z szatniami po południowej stronie, a także trybunę zachodnią, która jest całym zapleczem klubu (w nowym obiekcie właśnie tam będą szatnie). 

- W kolejnym etapie pewnie będzie trochę budowana trybuna zachodnia, trochę południowa. Nasze założenie i ścieżka wytyczona przez Polski Związek Piłki Nożnej są takie, że będziemy mogli realizować trybunę zachodnią kiedy wschodnia i północna będą gotowe. Tak będziemy postępować - podkreśla Terebus. - Kiedy rozbierzemy budynek od strony południowej, a trybuna zachodnia nie będzie w pełni gotowa, powstaną też szatnie tymczasowe - część zaplecza przygotuje wykonawca, część klub. Będzie pewien okres przejściowy, bo nie da wszystkiego poukładać w pełni bezkolizyjnie. 

Chodzi też o pieniądze. W teorii można zdublować pewne funkcje na trybunie wschodniej, tak jak zrobiono to na niektórych obiektach, ale będzie to dodatkowy koszt. Będzie można grać przy Łukasiewicza 34, ale co z klubem? 

- Pomysł się rodzi i powoli jest to dogadywane. Część zaplecza pewnie będzie w ORLEN Arenie, część w kwaterach tymczasowych - mówi wskazuje Terebus. 

Finalny termin realizacji stadionu, czyli listopad 2022 r. nie jest zagrożony. MIRBUD, z uwagi ma problemy wiosenne, kiedy możliwości spotkań były znacząco utrudnione, zmienił nieco wewnętrzny harmonogram. Na razie nie ma to jednak wpływu na ostateczną realizację inwestycji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy