Reklama

Blisko 1,8 mln zł dla szpitala na Winiarach

Opublikowano:
Autor:

Blisko 1,8 mln zł dla szpitala na Winiarach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni województwa mazowieckiego przyznali dodatkowe 197 tys. zł w 2019 r. i 1,6 mln zł w 2020 r. dla płockiego szpitala wojewódzkiego. Dzięki tym środkom placówka przeprowadzi niezbędne remonty i modernizacje.

Radni województwa mazowieckiego przyznali dodatkowe 197 tys. zł w 2019 r. i 1,6 mln zł w 2020 r. dla płockiego szpitala wojewódzkiego. Dzięki tym środkom placówka przeprowadzi niezbędne remonty i modernizacje.

Sytuacja finansowa Mazowsza jest na tyle stabilna, że zdecydowano o przeznaczeniu blisko 30 mln zł na zakup sprzętu medycznego, wyposażenie instytucji kultury, a także niezbędne modernizacje. Z tej kwoty blisko 1,8 mln zł trafi do Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Płocku. Na co konkretne? Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, 99 tys. zł placówka przeznaczy w tym roku na wymianę dźwigu towarowego służącego do transportu produktów i artykułów spożywczych w budynku Kuchni Głównej. Kolejne 98 tys. zł w 2019 r. oraz blisko 1,6 mln zł w 2020 r. to wkład własny do realizowanego w ramach RPO WM projektu – budowa systemu kogeneracyjnego. Wartość całkowita inwestycji to ponad 5 mln zł.

Instalacja posłuży do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Wykonanie ma się odbyć w oparciu o formułę „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg już został ogłoszony. Zakres zamówienia obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej oraz roboty budowlane w zakresie budowy układu kogeneracyjnego oraz układu absorpcyjnego (wykorzystującego ciepło z nowo projektowanego agregatu kogeneracyjnego).

- W celu zapewnienia największych korzyści ekonomicznych, energetycznych i środowiskowych przewiduje się instalację agregatu kogeneracyjnego, który będzie dostarczał energię cieplną na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej - czytamy w dokumentacji. - Na podstawie przeprowadzonej analizy oraz audytu źródła ciepła ustalono, iż optymalnym rozwiązaniem jest instalacja kogeneratora o mocy cieplnej 592kW oraz mocy elektrycznej 500kW, który dostarczy i zainstaluje wykonawca. Układ należy zasilić w paliwo gazowe o parametrach wymaganych przez producenta do projektowanego agregatu kogeneracyjnego. W okresie grzewczym przewiduje się, że praca agregatu kogeneracyjnego będzie źródłem priorytetowym dla gospodarki energetycznej obiektu wspomagana przez istniejącą instalację węzłów cieplnych zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej przy produkcji energii cieplnej na cele grzewcze. Zastosowanie bloku kogeneracyjnego pozwoli na osiągniecie oszczędności wielopłaszczyznowo. Pozwoli na podwyższenie efektywności wytwarzania energii cieplnej poprzez częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do produkcji wody lodowej w agregacie absorpcyjnym w okresach zwiększonego zapotrzebowania na chłód w obiekcie. W świetle wysokich kosztów zakupu energii elektrycznej, układ pozwoli na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej u dostawcy, obniży obciążenie stacji transformatorowych szpitala i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne obiektu. Dodatkowo przyniesie korzyści ekologiczne przyczyniając się do redukcji CO2

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE