Reklama

Bilety rozeszły się w trzy godziny. Konkurs Chopinowski z mecenatem Orlenu

Opublikowano:
Autor:

Bilety rozeszły się w trzy godziny. Konkurs Chopinowski z mecenatem Orlenu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 20 mln złotych budżetu, 502 kandydatów, 4 etapy, transmisje na cały świat - tak w skrócie można opisać XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który ruszy 2 października.

20 mln złotych budżetu, 502 kandydatów, 4 etapy, transmisje na cały świat - tak w skrócie można opisać XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który ruszy 2 października. 

Zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim otwiera pianistom drzwi do międzynarodowej kariery. Nic dziwnego, że z edycji na edycję, bo konkurs odbywa się co pięć lat, rośnie liczba zgłoszeń. W XVIII edycji było ich ponad 500. Do przesłuchań, które odbędą się w między 17 a 28 kwietnia, zakwalifikowano 164 pianistów z 33 krajów. Najliczniej reprezentowaną nacją będą Chińczycy (43 osoby), Japończycy (31), Polacy (18) i Japończycy (16). Kilku reprezentantów będą mieli też m.in. Francuzi, Włosi, Rosjanie i Amerykanie. Niestety, epidemia koronawirusa być może spowoduje, że przesłuchania odbędą się bez udziału publiczności, o ile ci w ogóle dotrą do Warszawy. Na główny etap, który odbędzie się etap, biletów już nie ma. Rozeszły się w trzy godziny. 

- Polska ma obowiązek sławić Chopina na cały świat. Dbać o to, żeby dziedzictwo jego muzyki było podtrzymywane, rozwijane, wspierane. I my robimy. To nasz obowiązek - mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Oblicza się że marka Chopin jest warta 3 mld zł. Ale my wszyscy wiemy, że jest bezcenna.

Jak mówił wicepremier, budżet konkursu to ok. 20 mln złotych, z czego 12 mln wyłożyło ministerstwo. Pozostała część pochodzi od sponsorów. Mecenatem konkursu jest PKN Orlen. 

- Gdziekolwiek jeździmy, to nasz kraj jest bardzo mocno rozpoznawalny poprzez Chopina. To wspaniała muzyka. Uspokaja nas, mnie czasami również - zdradził Daniel Obajtek, prezes koncernu. - To pokazuje wielką kulturę, jaką wnieśliśmy na cały świat. Chopin jest naszą marką na całym świecie. Orlen 60 proc. swoich przychodów generuje poza Polską. My poprzez Chopina budujemy wartość marki. 

Jak dodał prezes, wsparcie Orlenu dla kultury systematycznie rośnie i dziś wynosi 8,3 mln złotych rocznie. Konkurs Chopinowski to ponad 120 godzin transmisji na cały świat za pośrednictwem kanału YouTubowego. Finałowa część konkursu ruszy 2 października,w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. W I etapie (3-7 października) weźmie udział 80 artystów, w drugim (9-12 październia) 40, w trzecim (14-16 października) 20, a do ścisłego finału (18-20 października) zakwalifikuje się 10. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października. Otrzyma on złoty medal i 40 tys. euro nagrody. Srebrny medal wart jest 30 tys. euro, a brązowy 20 tys. euro. 

Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku. Do tej pory Polacy triumfowali czterokrotnie, po raz ostatni w 2005 roku. Historię konkursu można obejrzeć na krótkim filmie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE