Reklama

Bezpłatna mammografia w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatna mammografia w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy dobre wiadomości dla kobiet, które nie mogą wykonać badania mammograficznego w ramach umowy z NFZ. Kobiety będą mogły się przebadać dzięki inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy oraz Radzie Mieszkańców Osiedla Skarpa.

Mamy dobre wiadomości dla kobiet, które nie mogą wykonać badania mammograficznego w ramach umowy z NFZ. Kobiety będą mogły się przebadać dzięki inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy oraz Radzie Mieszkańców Osiedla Skarpa. 

Oferta skierowana jest do kobiet poniżej 50. roku życia oraz powyżej 69 lat, czyli grupy, która nie jest objęta finansowaniem przez NFZ. Mammobus pojawi się 25 maja pod budynkiem Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy oraz na ul. Jasnej, przy Szkole Podstawowej nr 18 w Płocku. Szczegóły akcji poznaliśmy podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

- W piątek, 25 maja od godz. 11:00 do 13:00 dwadzieścia pań będzie mogło skorzystać z bezpłatnego badania w mammobusie, który stanie na parkingu MWOMP, wjazd od ul. Sienkiewicza - wyjaśniła Agnieszka Sulkowska, dyrektor MWOMP. - Później badania będą wykonywane przy Szkole Podstawowej nr 18 w Płocku, w których udział weźmie 30 kobiet.

By skorzystać z bezpłatnego badania należy zarejestrować się pod nr. tel. 24 267 84 51 (WMOMP) lub 603 609 615 (SP nr 18). W przypadku wyczerpania limitu miejsc badanie można wykonać odpłatnie, koszt 80 zł. 
  
Jednym z pomysłodawców badań była Małgorzata Ogrodnik, przewodnicząca rady osiedla Skarpa, która osobiście doświadczyła, jak ważna w przypadku raka piersi jest wczesna diagnoza.

- Rak piersi jest najczęściej występującym rakiem wśród kobiet, a profilaktyka ma w tym przypadku ogromne znaczenie - zaznaczyła Małgorzata Ogrodnik. - Jestem najlepszym tego przykładem, 12 lat temu zrobiłam badanie, okazało się, że mam guza... 12 lat po operacji jestem osobą dobrze funkcjonującą i sądzę, że profilaktyka to najważniejsza rzecz. Cieszę się, że to właśnie na moim osiedlu kobiety, mamy będą mogły wziąć udział w projekcie.

Przewodnicząca rady osiedla Skarpa podkreśliła także, że kobiety coraz mniej myślą o sobie. Na pierwszym miejscu stawiają dzieci i rodzinę, zapominając często o własnym zdrowiu.

- Zachęcam wszystkie kobiety do skorzystania z mammobusa, to pięć minut - mówiła Małgorzata Ogrodnik.- Pięć minut, które nie oznaczają wyroku. 

Wcześnie wykryty rak piesi jest uleczalny, stąd tak duża rola diagnozy. 

- Sama się bałam i odkładałam to na później - dodała Małgorzata Ogrodnik. - Myślałam, że mam jeszcze czas, a najważniejsze były dom i rodzina. Znalazłam ten czas, zdiagnozowałam się w porę i to było najważniejsze. 

Obecny na konferencji Tomasz Kominek, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego podkreślił, iż jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Płocku, ale z pewnością nie ostatnia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE