reklama

Aukcja już dziś! Niezwykły obraz czeka

Opublikowano:
Autor:

Aukcja już dziś! Niezwykły obraz czeka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś o godz. 17 w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się aukcja jednego z najnowszych obrazów Henryka Cześnika. Dochód ze sprzedaży trafi do Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płock” pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej.

Dziś o godz. 17 w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się aukcja jednego z najnowszych obrazów Henryka Cześnika.  Dochód ze sprzedaży trafi do Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płock” pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej.

Od 9 lutego do 4 marca w Płockiej Galerii Sztuki prezentowana jest wystawa malarstwa i rysunku  Cześnika. Już na wernisażu ogłoszono, że eden z najnowszych obrazów Cześnik przekazał na cele charytatywne. Aukcja odbędzie się dziś, 2 marca o godz.17, a poprowadzi ją Marek Konarski. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Stowarzyszeniu Hospicyjno-Paliatywnemu „Hospicjum Płock”.

Co to za obraz? Dzieło „Zakaźni w łaźni”, wykonane przez malarza techniką własną mieszaną na papierze o formacie 50x70 cm, ma cenę wywoławczą 1000 zł i jest prezentowane na płockiej wystawie. Więcej informacji - na stronie PGS - www.plockagaleria.com oraz pod numerem telefonu 24 364 60 40.

Henryk Cześnik ma 61 lat, jest absolwentem gdańskiej PWSSP, dyplom z malarstwa i grafiki otrzymał w 1977 r. Obecnie profesor swej macierzystej uczelni. W początkowym okresie twórczości malował tematy sakralne. Częstym motywem jest zdeformowana sylwetka ludzka. Jego obrazy z lat 80., zamiast tytułów, miały numery podobne do tych, jakie nadaje się w więzieniach czy obozach.

- Świat obrazów Cześnika jest jakby przejęty z Schulza. W każdym razie podobieństwo widzenia jest uderzające. Postacie zredukowane są u Cześnika bardzo często do kadłubków, torsów bez rąk. Często te torsy ustawione są na kółkach. Inne cześnikowe manekiny spoczywają na wózkach, łóżkach na kółkach. Bywa, że artysta zderza naszkicowaną postać manekina z przydaną mu twarzą pięknej kobiety wyciętej z kolorowego pisma. W scenach pojawiają się rydwany końskie, ale konie również galopują… na kółkach. Cześnik powiedział kiedyś, że w dzieciństwie takie wózki były obsesyjnym motywem jego snów. Czy należy odwołać się do symboliki koła i wozu? Koło u wozu jest symbolem wieczności, ale jednocześnie przemijania…(…). Częstym motywem rysunków i obrazów Cześnika jest sala szpitalna – tak fachowcy z branży piszą o Cześniku i jego pracach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE