Reklama

ABC ubezpieczenia taksówki

Opublikowano:
Autor:

ABC ubezpieczenia taksówki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Początkujący taksówkarz musi przedłożyć zaświadczenie o niekaralności, zdać egzamin z ruchu drogowego i topografii miasta, uzyskać licencję, posiadać auto… To jednak nie koniec wydatków i formalności. Samochód trzeba oczywiście serwisować oraz ubezpieczyć.

Początkujący taksówkarz musi przedłożyć zaświadczenie o niekaralności, zdać egzamin z ruchu drogowego i topografii miasta, uzyskać licencję, posiadać auto… To jednak nie koniec wydatków i formalności. Samochód trzeba oczywiście serwisować oraz ubezpieczyć.

Polski rynek przewozu osób jest ogromny – szczególnie licznie taksówki jeżdżą po Warszawie (jest ich tu 11,5 tys., podczas gdy np. w znacznie większym Berlinie – 7 tys.; źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/ile-jest-taksowek-w-warszawie-krakowie-poznaniu-wroclawiu-lodzi/wdyz3bh). Aby firma przynosiła dochody, trzeba jednak dobrze skalkulować koszty i umieć wybierać korzystne finansowo opcje – dotyczy to choćby ubezpieczeń.

Polisa dla taksówki – co trzeba wiedzieć?

Polisa ubezpieczeniowa dla taksówki będzie z pewnością droższa niż składka na auto na użytek prywatny czy służbowy w innych branżach. Przewóz osób jest bowiem specyficznym rodzajem działalności gospodarczej, obarczonym wyższym stopniem ryzyka (dotyczy to zarówno większych przebiegów, częstszego serwisowania, jak i narażenia na zniszczenie auta). Dlatego też niektórzy ubezpieczyciele niechętnie sprzedają polisy AC dla taksówek, a w przypadku OC – zawyżają wysokość składki. Dokonując wyboru ubezpieczyciela, warto więc porównać oferty różnych firm. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na propozycje ubezpieczycieli, którzy posiadają polisy przeznaczone specjalnie dla taksówek (Taxi Insurance). Na Zachodzie takich przedsiębiorstw jest niemało, przykładem może być brytyjska Insurance Factory, ale również w Polsce pojawiają się oferty, które z pewnością zainteresują taksówkarzy. Miejmy jednocześnie na uwadze, że ubezpieczyciel może poprosić taksówkarza o udokumentowanie bezszkodowej jazdy; może też stawiać dodatkowe wymogi dotyczące wieku i doświadczenia kierowcy. Z ofertą powyższej firmy można zapoznać się pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance.

Wybierz korzystny pakiet

Obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC, warto jednak postarać się o pakiet polis, zawierający oprócz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej także AC albo assistance. Taksówka jest przecież bardziej narażona na szkody niż samochód użytkowany w celach prywatnych. Znacznie wyższe jest tu ryzyko wybicia szyb, dewastacji wyposażenia auta czy stłuczki. Innym problemem, z którym może się zetknąć taksówkarz, jest spór prawny z pasażerem. Wtedy niezastąpione okaże się assistance. Obejmuje ono często takie elementy jak pomoc techniczna oraz prawna.

Taksówkę trudniej jest ubezpieczyć na korzystnych warunkach niż samochód na użytek prywatny. Jednak na rynku pojawiają się już dedykowane taksówkarzom polisy. Warto przed dokonaniem wyboru porównać ceny i warunki różnych ubezpieczycieli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE