Reklama

79 osób zabito i spalono przy Sienkiewicza

Opublikowano:
Autor:

79 osób zabito i spalono przy Sienkiewicza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W oficynie domu przy Sienkiewicza 69 lat temu, gdy wojna już się kończyła, oprawcy "na odchodne" rozstrzelali, a następnie spalili blisko 80 osób.

W oficynie domu przy Sienkiewicza 69 lat temu, gdy wojna już się kończyła, oprawcy "na odchodne" rozstrzelali, a następnie spalili blisko 80 osób.

W niedzielę mija dokładnie 69 lat od chwili, gdy hitlerowcy rozstrzelali, a potem spalili 79 osób w oficynie nieistniejącego już domu przy Sienkiewicza 28. Wojna miała się już ku końcowi, dosłownie dwa dni później do Płocka wkroczyły wojska radzieckie...

O wydarzeniach sprzed blisko 70 lat przypomina głaz i czarna tablica.  Ani na niej, ani na zbiorowej mogile na cmentarzu przy Kobylińskiego, gdzie pochowano szczątki zamordowanych Polaków, nie ma nazwisk 48 płocczan i 31 więźniów przywiezionych tego dnia z Przasnysza.

Mimo okropnej aury przy obu tych bezimiennych śladach przeszłości zgromadzili się dziś,  w piątek,kombatanci, młodzież z płockich szkół - z Ekonomika oraz z Zespołu Szkół Usługi Przedsiębiorczości, a także przedstawiciele z Ratusza.  - Nie zaznajcie w swoim życiu wojny, ale o niej pamiętajcie - zwracał się do młodzieży podczas uroczystości przed pomnikiem  pułkownik Antoni Jelec.

- Udokumentowane są nazwiska żołnierzy którzy zginęli podczas działań wojennych. Kto udokumentuje nazwiska osób cywilnych? - komentuje płocczanin Krzysztof Wiśniewski. - Na uroczystościach patriotycznych jest coraz mniej kombatantów, pamięć przez nich przekazywana skutkuje obecnością wielu młodych ludzi. To cieszy.

Fot. Krzysztof Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE