Reklama

100 milionów zainwestowane w wodę. - Ważne, żeby płocczanie nie odczuli tej zmiany

Opublikowano:
Autor:

100 milionów zainwestowane w wodę. - Ważne, żeby płocczanie nie odczuli tej zmiany  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto od kilku lat inwestuje pieniądze w rozdział kanalizacji tak, aby dostosować się do wymogów Unii Europejskiej i dbać o środowisko. W najbliższych latach planowana jest też m.in. przebudowa Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej czy budowa nowych studni głębinowych. Koszty inwestycji szacowane są na ok. 100 milionów złotych.

Miasto od kilku lat inwestuje pieniądze w rozdział kanalizacji tak, aby dostosować się do wymogów Unii Europejskiej i dbać o środowisko. W najbliższych latach planowana jest też m.in. przebudowa Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej czy budowa nowych studni głębinowych. Koszty inwestycji szacowane są na ok. 100 milionów złotych. 

Inwestycja w Wodociągi nie jest zbyt spektakularna, bo to zazwyczaj kilka rur i kolektor zakopany pod ziemią. Mieszkańcy miast od kilku pokoleń są przyzwyczajeni, że w kranie woda po prostu jest i już. A to nie do końca prawda, bo kryzys wodny nadciąga, a w zeszłym roku dotknął  chociażby niektórych mieszkańców Skierniewic. W czasie upałów ciśnienie wody w górnych kondygnacjach bloków na jednym z osiedli było bardzo małe lub wody zwyczajnie brakowało. Trzeba zacząć przyzwyczajać się do myśli, że woda może stać się dobrem luksusowym. Klimatolodzy przekonują, że wody będzie brakować, a letnie ulewy nie rozwiązują problemu suszy. 

W najbliższych latach miasto zainwestuje w Wodociągi Płockie ok. 100 milionów złotych. Inwestycja została podzielona na V etapów. Trwa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Górach, gdzie powstaje także nowa studnia głębinowa. 

- Prace idą w zadowalającym tempie - zapewnia Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich. 

Kolejne etapy to:

  • modernizacja Stacji Uzdatniania Wody "Górna" (2024-2026)
  • modernizacja ujęcia "Grabówka" (2021), 
  • budowa studni głębinowych na Górnej (2020-2021) i w Borowiczkach-Pieńkach (2021-2022), 
  • budowa wodociągu przy al. Piłsudskiego i ul. Wyszogrodzkiej (ma zaopatrzyć w wodę Podolszyce, Gulczewo, Imielnicę, Borowiczki, Parcele, 2020-2021). 

Najdroższa będzie przebudowa (a w zasadzie budowa nowego, działkę obok) powstałego w 1968 roku SUW-u na Górnej, bo to ok. 80 mln złotych. Prezydent Nowakowski przekonuje jednak, że jest to konieczne. Przede wszystkim jego możliwości produkcyjne są znacząco przeszacowane (może produkować ok. 42 tys. metrów sześciennych wody, podczas gdy w latach 2016-2019 potrzebne było ok. 16 tys. metrów sześciennych), a poza tym przez 50 lat technologia znacząco się zmieniła. 

- To główny cel planu modernizacji systemu zaopatrzenia wody dla miasta. Budowa przewidziana jest na lata 2024-2026, ale prace przygotowawcze zaczęły się w 2017 roku - mówił prezydent Andrzej Nowakowski. - W sytuacjach kryzysowych, które co jakiś czas nas spotykają, chcemy mieć większą możliwość czerpania wody ze studni głębinowych, a mniej z Wisły - mówił ,wskazując na awarię w "Czajce". 

Choć jak zapewniał prezydent i prezes Wodociągów, woda w płockich wodociągach jest takiej samej jakości, jak była przed awarią rurociągu w Warszawie. 

- Ta inwestycja jest kluczowa w kwestii zaopatrywania płocczan w wodę. Funkcjonujemy w oparciu o remont z 1993/94 roku, czyli sprzed 25 lat. SUW powstał 50 lat temu. Technologia poszła do przodu, a obiekt przy Górnej nie jest dostosowany do potrzeb Płocka. Musimy podjąć kolejne działania - wybudować nowy obiekt Kluczowe jest, żeby płocczanie nie odczuli tej zmiany. Problem będzie, jeśli istniejące instalacje przestaną działać - obrazuje prezydent. 

Nowy obiekt ma zapewnić bezpieczeństwo zaopatrywania w wodę przez kolejnych 50 lat. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE