reklama

Uderz, kopnij, duś. Po japońsku [foto]

Opublikowano:
Autor:

Uderz, kopnij, duś. Po japońsku [foto] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SportMieszkańcy Płocka i okolic mogą uczestniczyć w zajęciach z japońskich sztuk walki: aikido, iaido i kendo. Kształtują one sylwetkę, sprawność fizyczną, refleks, witalność i co najważniejsze – samokontrolę oraz koncentrację.

Mieszkańcy Płocka i okolic mogą uczestniczyć w zajęciach z japońskich sztuk walki: aikido, iaido i kendo. Kształtują one sylwetkę, sprawność fizyczną, refleks, witalność i co najważniejsze – samokontrolę oraz koncentrację.

Treningi organizuje Płockie Stowarzyszenie AIKDO REN SHIN, które działa od 14 lat. Zajęcia aikido i iaido odbywają się w hali Włodkowica, natomiast zajęcia kendo - w Jagiellonce. W treningach mogą brać udział osoby w różnym wieku, od dzieci do osób starszych. Kuratelę nad zajęciami sprawują mistrz Yoshiharu Hosoda - główny instruktor AIKIDO REN SHIN w Polsce oraz Andrzej Szubert - prezes i główny instruktor Federacji Aikido Nishio Ren Shin w naszym kraju. Głównym instruktorem prowadzącym zajęcia w Płocku jest sensei Maciej Górzyński - 4 dan aikido i 4 dan battodo.

Yoshiharu Hosoda jest jednym z najwybitniejszych uczniów nieżyjącego już Mistrza Shoji Nishio - twórcy stylu Aikido, który poznajemy w Ren Shin. Sensei Yoshiharu jest posiadaczem stopnia mistrzowskiego w czterech szkołach walki. Zdobył 6 dan Aikido, 6 dan Iaido, 4 dan Enshinryu Iai Kempo i 3 dan Karate Goju ryu. Andrzej Szubert (ur. w 1966 r.) jest uczniem sensei Yoshiharu Hosody. Posiada 6 dan Aikido i 6 dan Iaido.

 
Rozmowa z sensei Maciejem Górzyńskim

Portal Płock: - Jakie sztuki walki można uprawiać w Płocku i na czym one polegają?
Sensei Maciej Górzyński: - Aikido to japońska sztuka samoobrony, której korzenie sięgają tradycji samurajskich. Została stworzona przez mistrza Morihei Ueshibę, a jej podstawę stanowią proste, naturalne ruchy zaczerpnięte ze sztuki władania mieczem. W aikido wykorzystuje się energię przeciwnika, kierując ja ku niemu. Umożliwia to pokonanie o wiele silniejszego rywala, co sprawia, ze jest to jedna z najskuteczniejszych sztuk walki. Techniki opierają się na ruchu sferycznym, dźwigniach, rzutach i uciskach na punkty witalne. Aikido kształtuje sylwetkę, sprawność fizyczną, refleks, witalność i co najważniejsze – samokontrolę i koncentrację. To doskonały rodzaj aktywności dla dzieci i młodzieży.
Laido to odmiana japońskiej szermierki na miecze. W odróżnieniu od kendo, walka w iaijutsu ma sprowadzać się do błyskawicznego dobycia miecza i zadania decydującego ciosu w każdych warunkach bez wcześniejszego przygotowania. Największy wkład w rozwój iaijutsu przypisuje się Hayashizaki Jinsuke Minamoto no Shigenobu (1545-1618), który pierwszy usystematyzował techniki iaijutsu. Ostatecznym celem iaido nie jest odparcie nagłego ataku, lecz zdobycie takiego psychicznego panowania nad sytuacją, by potencjalny przeciwnik w ogóle zrezygnował z zamierzonej akcji. Doskonale oddaje to dawne określenie tej sztuki – „Saya no uchi”. Kendo to japońska odmiana szermierki sportowej, prowadzonej przy użyciu mieczy bambusowych. Jest zarazem jedną z japońskich sztuk walki określanych wspólnym mianem budo. Jako sztuka walki wywodzi się bezpośrednio z bojowej szermierki samurajskiej o nazwie kenjutsu, której historia sięga XI wieku (czyli czasów, gdy do użytku wprowadzono jednosieczny miecz o wygiętym kształcie głowni). Różne szkoły i formy kenjutsu rozwijały się aż do połowy XIX wieku (kiedy wprowadzono zakaz noszenia mieczy przez samurajów). Para-sportowa forma szermierki bojowej zrodziła się w początkach XVII wieku, gdy do treningu zaczęto stopniowo wprowadzać ochraniacze i miecze ćwiczebne, pozwalające na zadawanie pełnych ciosów, a tym samym na toczenie bezkrwawych pojedynków. W aikido i iaido z uwagi na brak rywalizacji sportowej, nie trenujemy przygotowując się do zawodów, a tym samym staramy się dostosowywać trening do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W kendo treningi mają charakter sportowy, ponieważ wiążą się z rywalizacją i udziałem w zawodach.

Od kiedy działacie w naszym mieście?
- W Płocku działalność rozpoczęliśmy w 1998 r., kiedy powstało Płockie Stowarzyszenie Aikido i Iaido. W 2002 r. przekształciło się ono w Płockie Stowarzyszenie Aikido „Ren Shin” i pod tą nazwą występuje do dziś. W roku 2002 Stowarzyszenie zorganizowało I Galę Budo w Płocku, która była nie tylko wielkim widowiskiem, ale przede wszystkim pozwoliła na integrację środowiska sportów i sztuk walki w Płocku, co zaowocowało w późniejszym okresie wieloma wspólnymi inicjatywami. W latach 2006-08 r. Płockie Stowarzyszenie Aikido „Ren Shin” w Płocku było współorganizatorem I, II i III Międzynarodowego Festiwalu Judo Dzieci i Młodzieży Miast Partnerskich Płocka oraz imprez towarzyszących, które były organizowane we współpracy z Prezydentem Miasta Płocka i Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. Na zaproszenie płockich klubów sportów i sztuk walki nasi przedstawiciele brali udział w wielu wspólnych pokazach oraz treningach. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy ścisłą współpracę  z Polską Federacja Kendo i od tego czasu także tę dyscyplinę  sportu można już uprawiać w Płocku.

Kto może trenować japońskie sztuki walki?
- Jeśli chodzi o aikido to koncentrujemy się  na dzieciach od 6-7 lat, choć oczywiście mamy także grupy, dla dorosłych. Zajęcia ruchowe dla dzieci są wprowadzeniem do aikido. Kładziemy na nich nacisk na umiejętność bezpiecznego upadania, poruszanie się oraz poprawę sprawności i koordynacji, a także funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Zajęcia realizowane są głównie poprzez zabawowe formy walki z elementami aikido. Kładziemy także duży nacisk na dyscyplinę i aspekt wychowawczy w myśl zasady „Prawdziwe budo musi wychowywać”. Dlatego młodzi adepci aikido uczą się odpowiednich zachowań w stosunku do starszych i rówieśników z którymi ćwiczą. Praktykujemy ceremoniał japońskich ukłonów w trakcie zajęć, uczymy się japońskich zwrotów, ale także trudnej sztuki panowania nad swoim ciałem i emocjami. Dla osób dorosłych organizujemy zajęcia obejmujące techniki aikido należące do katalogu kihon waza (technik podstawowych). Ich celem jest zapoznanie ćwiczących z podstawowymi dźwigniami i rzutami występującymi w aikido, a także wprowadzenie do uderzeń i kopnięć. Treningi oprócz rozgrzewki z elementami sprawnościowo – siłowymi zawierają ćwiczenia w parach technik podstawowych z uchwytu z dodatkiem atemi (uderzeń) oraz unieruchomień.

Jak wyglądają treningi?
- Nasz program szkolenia na początku obejmuje techniki aikido należące do katalogu kihon waza (technik podstawowych), a w następnej kolejności uderzeń, kopnięć, duszeń i obrony przed tymi atakami. W trakcie treningów wykorzystujemy przede wszystkim tak charakterystyczne dla zasad „budo” nauczanego przez sensei Y. Hosoda „irimi” – skrócenie dystansu z zejściem z linii ataku, „atemi” – uderzenia ręką, nogą, innymi częściami ciała, „kuzushi” – wytrącenie z równowagi, czy tzw. „timing” – odpowiedni czas reakcji dostosowany do tempa ataku. Kładziemy nacisk na wytworzenie się u ćwiczącego reakcji psychoruchowych pozwalających na skuteczną obronę w sytuacji zagrożenia.
Trening odbywa się w formie:
- ćwiczeń w parach polegających na wykonaniu zadanej techniki jako odpowiedź na określony atak;
- sparingów zadaniowych, w tym np. z określoną  formą ataku lub obrony oraz z użyciem sprzętu ochronnego;
- ćwiczeń kopnięć i uderzeń z użyciem przyrządów (rękawic, tarcz, itp.).
Ponadto bardzo istotnym elementem treningów są  ćwiczenia ze sprzętem (bokken i jo) celem poznania i zrozumienia zasad poszczególnych technik aikido. Ćwiczymy też kata z mieczem oparte na ruchu aikido (aikido toho).

Gdzie można się zgłosić, by rozpocząć treningi?
- Treningi aikido i iaido odbywają się na hali sportowej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku we wtorki i czwartki po południu. Grupa dzieci początkujących: w godz. 17-17.45; grupa dzieci zaawansowanych w godz. 17.45-18.30; dorośli w godz. 18.30-20. Instruktorami prowadzącymi zajęcia są: Maciej Górzyński – 4 dan aikido, 4 dan battodo, Marek Lewandowski – 3 kyu aikido, Piotr Rosłaniec - 3 kyu aikido. Zapraszamy dzieci od lat 6-7, młodzież oraz dorosłych.
Treningi kendo odbywają się natomiast w LO im. Wł. Jagiełły w Płock w poniedziałki i środy w godz. 18-20. Zapraszamy dorosłych i młodzież od lat 13 lat. Instruktorem prowadzącym jest Robert Linek.

 
Yoshiharu Hosoda
Mistrz Yoshiharu Hosoda (rocznik 1945) jest głównym instruktorem REN SHIN w Polsce. Jest jednym z najwybitniejszych uczniów nieżyjącego już Mistrza Shoji Nishio - twórcy stylu Aikido, który poznajemy w Ren Shin. Sensei Yoshiharu jest posiadaczem stopnia mistrzowskiego w czterech szkołach walki. Zdobył 6 dan Aikido, 6 dan Iaido, 4 dan Enshinryu Iai Kempo i 3 dan Karate Goju ryu. Od 1992 roku, czyli od założenia Stowarzyszenia Aikido Ren Shin w Poznaniu,  sensei Hosoda odwiedzał Polskę kilkadziesiąt razy, prowadząc zajęcia dla adeptów Aikido ze wszystkich ośrodków Ren Shin w kraju. Prowadzone przez niego staże zawsze ściągają wiele osób - zarówno spośród tych, którzy zaczynają swoją przygodę z Aikido, jak i tych, dla których ta sztuka walki jest ważnym elementem życia od wielu lat. Był honorowym gościem Mistrzostw Europy Karate-Shotokan, które odbyły się w 1999 roku w Poznaniu. Na co dzień Yoshiharu Hosoda prowadzi w Kopenhadze profesjonalny gabinet terapeutyczny masażu Shiatsu (japońskiej akupresury) i chyba nie wszyscy jego pacjenci wiedzą, że jest mistrzem czterech szkół walki.

Andrzej Szubert
Sensei Andrzej Szubert jest prezesem i głównym instruktorem Federacji Aikido Nishio Ren Shin w Polsce. Uczeń sensei Yoshiharu Hosody. Posiada 6 dan Aikido i 6 dan Iaido. Zafascynowanie sztukami walki sięga czasów licealnych. Od 1985 do 1990 r. studiuje filologię duńską na UAM w Poznaniu. W tym okresie regularnie uczęszcza na treningi aikido. Droga do 1 dana wiodła poprzez doświadczenia zebrane u różnych instruktorów aikido. W lutym 1992 r. wyjeżdża do Danii na stypendium, by zebrać materiały do pracy doktorskiej. Kilka dni przed wyjazdem bierze udział w stażu Ki Aikido w Kole prowadzonym przez Carsten Möller z Danii, ale to jeszcze nie było to, czego oczekiwał od aikido, ponieważ dotychczasowe poszukiwania swojej ścieżki w aikido nie dały zadowalającego rezultatu, a wszystkie odmiany aikido nie były dla Niego przekonujące. Dowiedział się o istnieniu dojo sensei Yoshiharu Hosody. Spotkanie i treningi z sensei Hosodą sprawiały dużo radości i znów poczuł sens uprawiania aikido. Sensowność wykonywanych ruchów, wykorzystanie atemi, nawiązanie do karate oraz brak zbędnych ruchów przekonywały i bardzo cieszyły. Będąc w stolicy Danii uczęszcza również na treningi karate.

Wiosną 1992 r. zdaje w Kopenhadze egzamin na 1 dan aikido. Jesienią tego samego roku powstał zalążek klubu Ren Shin w Poznaniu. Wiosną 1993 r. wyjeżdża na staż aikido do Malmö gdzie ma okazję poznać senseia Shoji Nishio. Od sierpnia 1994 sensei odbywa prawie roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Kopenhaskim i często odwiedza dojo sensei Hosody, trenuje intensywnie nawet 6 razy w tygodniu. W 1995 r. odbywa się kolejny staż z sensei Shoji Nishio w Malmö. Sensei Yoshiharu Hosoda zaczyna regularnie odwiedzać nasz klub, do dziś prowadzi staże nawet 3 razy do roku. W roku 2000 sensei Andrzej wyjeżdża do Japonii na staż z sensei Nishio w Izu Shimoda. Ma możliwość ćwiczenia z najbliższymi uczniami sensei Nishio posiadającymi najwyższe stopnie – Takao Arisue 7 dan, Ichiro Shishiya 7 dan i wielu innych aikidoków nie tylko z Japonii. Lata ćwiczeń pod okiem sensei Y. Hosody oraz własna determinacja doskonałości zaowocowały niebywałą harmonią ciała i ducha. Takie też jest Aikido w wykonaniu sensei Andrzeja, dla oglądających piękne płynne i zwinne ruchy, są jednocześnie przekonujące. Staże z sensei Andrzejem są zawsze niezapomnianym wydarzeniem dla uczestników. Sensei dla każdego znajduje czas, a Jego spostrzegawczość i empatia pozwalają właściwie ukierunkować uke. Aikido jest Jego życiową pasją, którą  potrafi „zarazić” swoich uczniów. Sensei Andrzej jest człowiekiem bardzo życiowym, skromnym i koleżeńskim, którego wszyscy bardzo szanują i lubią. Od wielu lat jest wykładowcą na UAM w Poznaniu i zajmuje się językoznawstwem duńskim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE