Kompromitacja Wisły w Zabrzu. Wysoka porażka z beniaminkiem

Kompromitacja Wisły w Zabrzu. Wysoka porażka z beniaminkiem - Zdjęcie główne

SportTak źle Wisła w tym sezonie jeszcze nie grała. Podopieczni Jerzego Brzęczka po fatalnym meczu przegrali w Zabrzu z Górnikiem 4:0. Hattricka strzelił Igor Angulo.

Nafciarze jechali do Zabrza po kiepskich w ich wykonaniu derbach Mazowsza. Pocieszeniem mógł być fakt, że nieco lepiej radzą sobie na wyjazdach - z Gdyni i Niecieczy przywieźli łącznie cztery punkty. W Zabrzu czekało ich jednak starcie z rewelacyjnie spisującym się beniaminkiem. Żeby zdobywać punkty trzeba jednak strzelać bramki, a z tym płocczanie mają duże problemy. Spośród czterech nominalnych napastników w pierwszym zespole, tylko Kamil Biliński miał na swoim koncie trafienie. Jerzy Brzęczek cały czas szuka optymalnego zestawienia ofensywnej formacji - w meczu z Górnikiem w wyjściowym składzie po raz pierwszy wyszli Jose Kante i Konrad Michalak. Z meczowej osiemnastki wypadł za to Mikołaj Lebedyński.

Mecz zaczął się nieźle dla Wisły. Aktywna była prawa strona, na której Michała Koja nękali Konrad Michalak i Cezary Stefańczyk. Przewaga Wisły potrwała jednak niespełna kwadrans, a z czasem mecz się wyrównał i groźne sytuacje zaczęli stwarzać gospodarze. Obrońcy i Seweryn Kiełpin mieli coraz więcej pracy - szczęścia z dystansu próbował Szymon Żurkowski, groźnie było także po rzutach rożnych, w których zabrzanie ostro centrowali piłkę. Tomasz Musiał odgwizdywał jednak faule na bramkarzu.

Bramka dla miejscowych wisiała w powietrzu i gospodarze dopięli swego w 38. minucie. Po kolejnym rzucie rożnym niepilnowany na krótkim słupku znalazł się Igor Angulo i po jego strzale głową piłka zatrzepotała w sieci. Sześć minut później Hiszpan podwyższył na 2:0. Nafciarze stracili piłkę w środku pola, Rafał Kurzawa zagrał przytomnie w pole karne, a akcję efektownym strzałem z powietrza wykończył Angulo. Do przerwy było więc 2:0, a nadzieje na lepszy wynik były niewielkie. Cóż z tego, że Nafciarze mieli w pierwszych 45 minutach aż 62% posiadania piłki, skoro niewiele z tego wynikało? Podopieczni Marcina Brosza z kolei wykorzystali stały fragment gry oraz stratę w środku pola i wyszli na bezpieczne prowadzenie.

Jerzy Brzęczek w drugim z rzędu meczu dokonał zmiany już w przerwie - Damiana Rasaka zmienił Damian Szymański. Wydawało się jednak, że to Kante powinien drugą połowę oglądać z perspektywy ławki rezerwowych. Chwilę po wznowieniu gry po dobrej wrzutce Furmana z rzutu wolnego przed szansą na bramkę kontaktową stanął Damian Byrtek. Strzał stopera odbił jednak Tomasz Loska.

Chwilę później Wisłę z resztek marzeń o dobrym rezultacie odarł Mateusz Wieteska, który podwyższył na 3:0. Kolejna bramka stracona po rzucie rożnym. Gospodarze niesieni dopingiem ponad 20 tysięcy kibiców ani myśleli zwalniać tempa i już w 58. minucie hattricka skompletował Angulo. Fatalny błąd popełniła defensywa, a Kiełpin wybiegł przed pole karne. Napastnik zabrzan dobiegł do piłki jednak kilka metrów wcześniej i technicznym strzałem ustalił wynik na 4:0. Na domiar złego przez ostatnie 20 minut podopieczni Brzęczka grali w 10, po tym jak drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę upomniany został Kante. Górnik grał szybko, agresywnie i przede wszystkim skutecznie. Zawodnicy beniaminka potrafili stworzyć doskonałą okazję po wymienieniu zaledwie 2-3 podań. Wiślacy z kolei długo męczyli się w ataku pozycyjnym.

W rozgrywkach teraz nastąpi przerwa na rozgrywki reprezentacyjne. Zawodnicy i sztab szkoleniowy mają dwa tygodnie na wyciągnięcie wniosków, bo w następnej kolejce Nafciarzy czeka wyjazdowa potyczka z aktualnym liderem - Zagłębiem Lubin.

Górnik Zabrze - Wisła Płock 4:0 (2:0)