Reklama

Jubileusz, regaty i zabawa na Morce [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Jubileusz, regaty i zabawa na Morce [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Regaty żeglarskie, wręczenie nowego dzwonu przez prezydenta Andrzeja Nowakowskiego oraz rejsy Rusałką - to tylko część atrakcji jubileuszu 50-lecia TKKF Morka Płock.

Regaty żeglarskie, wręczenie nowego dzwonu przez prezydenta Andrzeja Nowakowskiego oraz rejsy Rusałką - to tylko część atrakcji jubileuszu 50-lecia TKKF Morka Płock.

W 1961 roku ukończona została budowa dwóch stanic: wioślarskiej przy ul. Rybaki 1 i kajakowo-żeglarskiej przy ul. Rybaki 10. Ta druga została przekazana w wieczyste użytkowanie powołanego specjalnie Nadwiślańskiego Oddziału PTTK Morka.

Morka pierwotnie miała do dyspozycji drewniane kajaki turystyczne typu PTTK – model z czasów Ogólnopolskiego Spływu Wodami Polski do granicy pokoju na Odrze, zorganizowanego w roku 1955 przez ZG PTTK.

W 1963r. ówczesna Międzyzakładowa Rada Związków Zawodowych Budowniczych Kombinatu (Petrobudowa, MZRiP „w budowie” i kilka innych powstających przedsiębiorstw specjalistycznych) zafundowała dla swych członków pierwsze żaglówki i zorganizowała na Wiśle pierwsze regaty żaglówek turystycznych.

Z czasem Morka organizowała coraz więcej imprez, wśród których przeważały regaty jachtów turystycznych. Jednocześnie w Płocku i okolicy rozwijało się szkutnictwo. Ważnym impulsem stało się dla niego upowszechnienie konstrukcji z tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszyły się budowane w Płocku żaglówki kabinowe, dostosowane do pływania na wodach Zalewu Włocławskiego. W 1998 roku Piotr Sokołowski i Andrzej Łukasiak zostali mistrzami Polski w klasie 650 roku, płynąc na łodzi z maszoperii Morki.

W sobotę na Morce odbywały się uroczystości jubileuszu 50-lecia działania klubu. Na nadbrzeżu stanął kamienny obelisk z pamiątkową tablicą i zawisł nowy dzwon. Kilkuset mieszkańców Płocka i okolicy skorzystało z bezpłatnych rejsów Rusałką. Kolejka chętnych do udania się w rejs była gigantyczna.

Jubileusz Morki nie mógł obyć się bez regat. W klasie T najlepszy okazał się Michał Anulewicz na jachcie Okey, W T 1 triumfował Leszek Bartosik na Tawernie. Andrzej Kompiński Niani popłynął po zwycięstwo w T2, a Sylwester Cichecki na Nike wygrał w T3.

Fot. TKKF Morka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE