reklama
reklama

Zrozumieć fotografię artystyczną. Na czym polega ten rodzaj sztuki?

Opublikowano:
Autor:

Zrozumieć fotografię artystyczną. Na czym polega ten rodzaj sztuki? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościFotografia artystyczna cieszy się obecnie olbrzymią popularnością. Coraz więcej osób marzy o niezwykłych sesjach pod okiem profesjonalistów. Jednak jej zdefiniowanie jest naprawdę trudne – większość fotografii wykonanych w nurcie artystycznym określa się mianem tych, które mogłyby zawisnąć w galerii. Inni mówią o niej jak o czymś, co nie powstało na specjalne zlecenie, lecz z wewnętrznej potrzeby zrealizowania pewnej wizji. Fotografia artystyczna umożliwia bowiem okazję do rozwijania swoich własnych pomysłów oraz wyrażania siebie poprzez niesamowite zdjęcia. Zazwyczaj przedstawiają one niezwykłe krajobrazy, przybierają formy portretów bądź są nad wyraz abstrakcyjne. Zdjęcia artystyczne przyciągają pod kątem swojej indywidualnej estetyki, są atrakcyjne wizualnie, a przy tym przemyślane w każdym, nawet najmniejszym szczególe.
reklama

Jak zacząć realizować artystyczne koncepcje fotograficzne? 

Aby rozpocząć swoją przygodę z fotografią artystyczną, niezbędne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Nie chodzi o to, by inwestować od razu w drogie aparaty oraz obiektywy, lecz dostosować sprzęt to swoich potrzeb, umiejętności, a także budżetu. Sięgnij po aparat oferujący wysoką jakość zdjęć nawet w przypadku wymagających warunków oświetleniowych, zaś sam sprzęt dobrze leży w dłoni i jest wyjątkowo intuicyjny w obsłudze. Dobrze, aby system oferował szeroki wybór aparatów oraz obiektywów, które mogą okazać się naprawdę przydatne w rozwoju dalszych umiejętności fotograficznych. Świetnie jest zainwestować w sprzęt pozwalający na rozbudowę i dostosowanie do rosnących potrzeb, w miarę zdobywania doświadczenia i rozwijania własnego stylu. Mając własny sprzęt, można przejść do podstaw ekspozycji i umiejętności operowania światłem. Zrozumienie działania ekspozycji w fotografii artystycznej to klucz do tworzenia zdjęć z duszą; istnieje wiele technik kompozycyjnych, jakie można wykorzystać w tej dziedzinie. Jedną z najbardziej polecanych jest zasada złotego trójpodziału, opierająca się na podziale kadrów na 3 równe części, tym sposobem zyskując 9 równych prostokątów, których punkty przecięcia się linii stanowią tak zwane „mocne punkty” – miejsca, gdzie wzrok wędruje w niemal pierwszej kolejności. W momencie gdy już rozumiesz tę zasadę, możesz zacząć ją celowo łamać. W fotografii artystycznej chodzi bowiem o eksperymentowanie! Realizując fotografię artystyczną we własnym studio, dobrze jest wyposażyć się w dobrej jakości tło od profesjonalnego sprzedawcy, jakim jest na przykład Bingoland. Osobom rozpoczynającym swoją drogę w fotografii poleca się zakup czarnych i białych teł, a następnie uzupełnianie swojej kolekcji o inne rodzaje.

reklama

W fotografii artystycznej najważniejszy jest artysta!

To złota zasada, o której warto pamiętać. Robiąc zdjęcia artystyczne, zadbaj o to, by jak najlepiej przekazać swoją wizję. Możesz wykorzystać ku temu szereg urozmaiceń lub zachować kompletną wstrzemięźliwość jeżeli chodzi o dekoracje. To, co czyni fotografię artystyczną wyjątkową na tle innych form, to przede wszystkim indywidualność artystycznych wizji. Twórcy zdjęć kierują się bowiem własnymi zainteresowaniami, pomysłami czy celami, tym sposobem wprowadzając do świata fotografii dzieła, w jakich ukazują cząstki samych siebie. Aby rozpocząć swoją przygodę z fotografią nie trzeba wiele. Czasem wystarczające może okazać się samozaparcie i kreatywność, dzięki której nawet nikłej jakości aparat zamieni się w narzędzie, którym będziesz w stanie stworzyć naprawdę artystyczne zdjęcia. Spróbuj swoich sił i sprawdź, czy ta dziedzina jest dla Ciebie!

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama