reklama
reklama

Zalety rekuperacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zalety rekuperacji - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Rekuperator to urządzenie, które stosuje się w systemach wentylacji. Umożliwia on wymianę powietrza w budynkach oraz odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Za sprawą takiego urządzenia, możemy oddychać świeżym powietrzem bez konieczności otwarcia okien i bezpodstawnych strat energetycznych. Jakie jeszcze zalety ma rekuperacja?
reklama

Rekuperacja - czym jest?

Rekuperacja rekuperacja.biz.pl jest rodzajem mechanicznej wentylacji, która umożliwia odzyskiwanie części ciepła z ogrzewanego powietrza. Zwykła grawitacyjna wentylacja, funkcjonuje na zasadzie grawitacji, z uwagi na co powietrze zasysane jest z pomieszczeń poprzez ciąg, który powstaje w kominie. Mimo, iż tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne, to ma sporo wad. Wśród najważniejszych, trzeba wymienić wychłodzenie pomieszczeń, co związane jest z wyższym kosztem ogrzewania zimą.
Natomiast w przypadku rozwiązania, jakim jest rekuperacja, ruch powietrza wytwarzany jest przez urządzenie zwane rekuperatorem. Wymieniony element, odpowiada za kontrolowanie nawiewanego oraz wyprowadzanego powietrza z pomieszczeń. Z nagrzanego już powietrza, w którym obecne są zanieczyszczenia, jak i dwutlenek węgla, ciepło zostaje częściowo odzyskane i wykorzystane do ponownego ogrzania pomieszczeń. Równocześnie napływa doń świeże powietrze z zewnątrz. Tego typu obieg umożliwia utrzymanie wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniu i równocześnie prowadzi do zredukowania strat ciepła, co przekłada się bezpośrednio na niższe koszty związane z ogrzewaniem.

Zdrowie

Nie tylko choroby płuc i alergie. Badania wykazały silny związek między naszymi zdolnościami do koncentracji a jakością powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Nieświeże, zużyte powietrze jest dla nas męczące, czyni nas rozkojarzonymi i niezdolnymi do skupienia się na różnych czynnościach.
Nieodpowiednia jakość powietrza w pomieszczeniach, wywołuje też nadmierne uczucie senności, zaś zbyt mała wilgotność powietrza, ma niekorzystny wpływ na śluzówkę w nosie. Z uwagi na panującą epidemie, zostaliśmy nierzadko zmuszeni do pracy we własnych domach, a nasze dzieci pozostawały przez kilka godzin w swoim pokoju, zdalnie się ucząc. Osoby, które mają rekuperator w domu, doceniają fakt, iż powietrze jest ciągle wymieniane, zaś komfort nauki i pracy zdecydowanie jest wyższy.
Z pewnością kojarzymy uczucie, kiedy znajdujemy się nad brzegiem morza albo pośrodku lasu i bierzemy głębszy wdech. Zdrowe powietrze potrafi dotlenić organizm i wpływać korzystnie na samopoczucie. Dzięki urządzeniu do rekuperacji powietrza, niemalże identyczny efekt możemy uzyskać w swoim domu czy też w miejscu pracy. Rekuperatory, projektuje się bowiem z myślą o lepszym samopoczuciu i zdrowiu.

Energooszczędne rozwiązanie

Warto inwestować z głową. Domy z rekuperacją, wykazują znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło, co jest bardzo istotne, kiedy myślimy chociażby o zakupie pompy ciepła. Rekuperacja e-rekuperacja.waw.pl, sprawdzi się w przypadku budownictwa pasywnego, gdzie najistotniejszy czynnik stanowi możliwie najniższa wartość zainstalowanej mocy - tym bardziej tej grzewczej.
Trzeba także podkreślić, iż nie jest możliwe wybudowanie energooszczędnego domu bez zastosowania rekuperacji - jeśli rozważamy zbudowanie domu, który ma być tani w eksploatacji, dobrze abyśmy przemyśleli rekuperację jeszcze na etapie projektu. Dzięki temu, możemy wyeliminować niepotrzebne wentylacyjne kominy, oszczędnie i rozsądnie zaplanować instalację systemu do mechanicznej wentylacji, jak również schować całość instalacji pod tynkiem - tak, ażeby pozostała ona niewidoczna dla oczu.

Dostęp do świeżego powietrza

W rekuperatorach, stosuje się bardzo dokładne filtry, które potrafią zatrzymywać wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, pyłki roślin, czy też kurz. Umożliwiają one zatrzymywanie nawet do 95 procent pyłu PM10, który stanowi jeden spośród składników smogu.
Zaletę rekuperacji stanowi fakt, iż raz na zawsze zapomnieć możemy o zwykłym wietrzeniu pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi. W grzewczym okresie, taki sposób wietrzenia - generuje duże straty ciepła, co ma z kolei wpływ na wyższe koszty ogrzewania. Za sprawą rekuperacji, możemy także zapewnić sobie właściwy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach domu. To zaś umożliwia uniknięcie występowania grzybów czy pleśni, do których powstania dochodzi w wilgotnych pomieszczeniach.

Spore oszczędności

Koszty ogrzewania budynków nieustannie rosną. Rekuperatory z funkcją odzyskiwania ciepła, korzystają z ciepła zawartego w wywieranym powietrzu i nagrzewają nim powietrze nawiewane do pomieszczeń. Poziom odzyskiwania ciepła, wynieść może nawet do 95 procent dla central posiadających wymienniki krzyżowo-przeciwprądowy, jak i 86 procent dla centrali nowoczesnych z wymiennikami obrotowymi, które poza ciepłem, mogą także odzyskiwać wilgoć. Za sprawą pracy rekuperatora, świeże powietrze musi być tylko dogrzane do wymaganej temperatury, aby zapewniało użytkownikom cieplny komfort. Dzięki temu, rachunki za prąd mogą się zmniejszyć nawet o 30 procent.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama