reklama

Wypożyczalnia samochodów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wypożyczalnia samochodów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościChoć w dzisiejszych czasach tak naprawdę ciężko jest znaleźć osobę dorosłą, która nie posiadałaby własnego auta, takich przypadków jest naprawdę dużo. Nawet jeśli tego typu osoby rzeczywiście nie potrzebują na co dzień samochodu, również i one czasem stają przed koniecznością załatwienia go sobie. Dzieje się tak chociażby w momencie, w którym udają się na wakacje czy planują przeprowadzkę. Niezależnie od tego, z jakiego powodu potrzebują "czterech kółek", zawsze mają możliwość wypożyczenia ich. To właśnie temat wypożyczalni będzie przedmiotem naszego dzisiejszego wpisu. Omówimy w nim kwestie związane z bezpieczeństwem zawierania z nimi umów oraz z samymi w sobie umowami tego typu.

Kwestie bezpieczeństwa przy wypożyczaniu auta

Tym, co zawsze budzi najwięcej wątpliwości przy wypożyczaniu samochodów są kwestie ściśle związane z bezpieczeństwem. Cóż bowiem wtedy, gdy kierując wypożyczonym samochodem dojdzie do wypadku? Co zrobić, gdy samochód ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu? Choć wiele z tych rzeczy określa podpisywana umowa (więcej na jej temat - poniżej) i to właśnie na nią powinno się zwrócić szczególną uwagę, istnieje kilka rzeczy, które są wspólne dla praktycznie każdej z nich.

Rzeczą podstawową jest fakt, że w każdej umowie to, kto bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualny wypadek i kolizję zależy tak właściwie od jego sprawcy. Naturalnym jest, że jeśli jest nim osoba wynajmująca, to na niej spoczywa obowiązek pokrycie wszelkiego rodzaju strat. Dlatego też zawsze przy tego typu wypadku trzeba to zgłaszać firmie zajmującej się wypożyczaniem. Zazwyczaj wiele tutaj zależy od wyboru konkretnej wypożyczalni. Jest to zresztą dość zrozumiałe, gdyż to od jej doświadczenia i obycia na rynku zależy to, jak radzi sobie z tego typu sytuacjami.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo samych w sobie pojazdów, te zazwyczaj są na bieżąco serwisowane i oferowane w nienagannej kondycji. Zawsze jednak należy to sprawdzać jeszcze zanim podpisze się umowę. W niej bowiem zazwyczaj zaznacza się, że w takim właśnie stanie się je odbiera. Wypożyczanie samochodów jest więc w pełni bezpieczne i nie przyniesie żadnych problemów - o ile będzie się szanowało wypożyczane auto, ale też nie będzie się z nim szalało, stwarzając sytuację zagrażające zdrowiu, życiu i jego stanowi.

Jak powinna zostać skonstruowana umowa na wypożyczenie?

Jeszcze przed wypożyczeniem auta osobie fizycznej (lub też firmie) każda wypożyczalnia samochodów musi podpisać stosowną umowę, na bazie której będzie działała, a która będzie regulowała wszelkie kwestie sporne, zobowiązania i warunki wypożyczenia - również pod kątem bezpieczeństwa, o którym wspomniane zostało powyżej. Warto mieć świadomość, że umowa zabezpiecza nie tylko stronę wynajmującą. Powinna działać w obie strony, zobowiązując wypożyczającego do należytego zachowania, ale też wypożyczalnię do świadczenia swojej usługi na najwyższym możliwym poziomie. Na co zatem zwrócić uwagę przyglądając się umowie, którą ma się zamiar podpisać celem wypożyczenia samochodu?

  • Czas trwania wynajmu - musi on zostać dokładnie ujęty w umowie. Nie można polegać na słownych ustaleniach - wszystko trzeba mieć na piśmie. Zazwyczaj jest on liczony w dniach, choć zdarzają się i przypadki, w których wprowadzane jest naliczanie godzinowe. Dlatego też należy zwrócić na to szczególną uwagę.
  • Zobowiązania firmy wypożyczającej - na firmie zajmującej się wypożyczaniem powinien leżeć obowiązek dostarczenia auta poddanego przeglądowi, sprawnego i w pełni funkcjonalnego, w nienagannym stanie technicznym. Takiego, którym można podróżować bezpiecznie. Obowiązków jest zresztą wiele więcej, a wszystkie powinna regulować umowa.
  • Zobowiązania osoby, która wypożycza - tutaj zazwyczaj jest najwięcej obowiązków. Ważne jest jednak, aby każdy z nich był logiczny i zrozumiały. To do tego rozdziału umowy należy podejść najbardziej skrupulatnie, gdyż to od niego zależy zdecydowanie najwięcej.
  • Ubezpieczenie i inne sprawy - porządna wypożyczalnia samochodów to taka, która ubezpieczyła własne auta. To więc taka, u której można mieć pewność, że będzie się chronionym w razie niespowodowanego przez siebie wypadku.
  • Warunki zwrotu - różne wypożyczalnie w różny sposób podchodzą do kwestii zwrotu. Jedne wymagają dokonania go przy pełnym baku, inne zaś same odbierają auto z dowolnego miejsca w Polsce. Jest to coś bardzo ważnego do ustalenia jeszcze przed nawiązaniem współpracy.

Podsumowanie

Wypożyczalnia samochodów z całą pewnością jest miejscem, po które sięga się dość często - zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy to planuje się dalsze lub bliższe wycieczki i po prostu potrzebuje się na nie auta. Warto wiedzieć, że przed nawiązaniem z nią współpracy konieczne jest podpisanie stosownej umowy, która będzie regulowała wszelkie jej warunki. Jak to bywa na świecie, umowy tego typu bywają mniej lub bardziej korzystne. Dlatego też należy zwrócić na nie szczególną uwagę, zawsze dbając o własne dobro oraz o kwestie silnie związane z bezpieczeństwem. Tylko wtedy bowiem będzie się w pełni zadowolonym z wypożyczenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE