Skutki niedbania o zęby i higienę jamy ustnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Skutki niedbania o zęby i higienę jamy ustnej - Zdjęcie główne

Higiena jamy ustnej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Stomatolodzy już od wczesnego dzieciństwa uczą nas, aby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. Co więcej, podkreślają oni konieczność nitkowania zębów, a także przepłukiwania jamy ustnej specjalistycznym płynem. Niemniej jednak nie wszyscy przestrzegają tych, wydawałoby się prostych, reguł. Jakie mogą być skutki zaniedbania naszego uzębienia?

Próchnica i choroby dziąseł

Każdemu za nas marzy się piękny, biały uśmiech. Tymczasem jeśli zbagatelizujemy choćby podstawowe zasady higieny jamy ustnej, nasze zęby, prędzej czy później, zaatakuje próchnica. Jej przyczyną są bakterie, które gromadzą się na zębach oraz w przestrzeniach między zębowych. Możemy usunąć je w łatwy sposób, za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Stomatolodzy polecają w szczególności szczoteczki elektryczne oraz szczoteczki soniczne, dzięki którym łatwiej pozbyć się resztek jedzenia z jamy ustnej. Próchnica objawia się przede wszystkich ciemnymi plamkami na zębach, często niewidocznymi na pierwszy rzut oka. Z czasem jednak problem zaczyna się pogłębiać - w miarę rozwoju próchnicy nasze zęby zaczynają boleć, a mała plamka zmienia się w duże przebarwienie chorobowe. Nieleczona próchnica może doprowadzić nawet do utraty zęba. Co więcej, brak higieny jamy ustnej może skutkować również chorobami dziąseł. Najniebezpieczniejszą z nich jest paradontoza, która prowadzi do rozchwiania, a z czasem nawet do wypadania zębów. 

Higiena na co dzień

O regularnym szczotkowaniu zębów zwykle przypominamy sobie wtedy, gdy zaatakuje nas ból. Niemniej jednak zarówno próchnica, jak i paradontoza wymagają odpowiedniego leczenia u specjalistów. Często zanim pojawią się objawy bólowe, może nam towarzyszyć nieświeży oddech. Wskazuje on na to, że w naszej jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Sprawcą nieświeżego oddechu są oczywiście bakterie - te same, które odpowiadają za rozwój próchnicy. Nieprzyjemny zapach z ust może również oznaczać, że jakiś ząb zaczyna się psuć. Zwykle dopóki nie pojawi się ból, problem bagatelizujemy. Tymczasem nieświeży oddech może znacznie pogorszyć jakość życia. Zwykle staramy się go zwalczyć gumą do żucia bądź specjalistycznymi preparatami medycznymi. Niemniej jednak dopóki nie wyleczymy zębów, zwalczamy jedynie objawy, a nie przyczynę. Do poprawy jakości naszego uśmiechu z pewnością przyczyni się codzienna higienizacja jamy ustnej. Możemy również zdecydować się na różnego typu zabiegi profilaktyczne, takie jak choćby ściąganie kamienia nazębnego bądź fluoryzację. Pamiętajmy o tym, ponieważ skutki zaniedbań mogą być bardzo dotkliwe. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE