reklama
reklama

Poznaj najczęściej generowane odpady remontowe!

Opublikowano:
Autor:

Poznaj najczęściej generowane odpady remontowe! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościRemont domu czy mieszkania to szczególne wydarzenie – w końcu za jego sprawą możemy odmienić naszą dotychczasową przestrzeń życiową, czyniąc ją bardziej funkcjonalną oraz estetyczną. Każdy remont, niezależnie od swojego zasięgu i złożoności, generuje dodatkowe wyzwania związane z gospodarką odpadami. Nawet niewielki remont jest bowiem w stanie wygenerować szereg różnego rodzaju odpadów. Wśród nich znaleźć można między innymi drewno, odpady metalowe, a także gips oraz tynki, stanowiące pozostałość rozbiórek i demontaży. Nierzadko do grona odpadów dochodzą również stare meble, klasyfikowane jako wielkie gabaryty. Nie można przy tym pominąć kwestii opakowań i plastików; wszelkiego typu pudełka po narzędziach czy worki po materiałach zazwyczaj zalegają na placu remontowym, podobnie zresztą jak pozostałości farb i rozpuszczalników czy ceramika. Grupa odpadów generowanych podczas remontu jest więc naprawdę liczna i zróżnicowana. Jak pozbyć się ich w bezpieczny sposób?
reklama

Zarządzanie odpadami po remoncie – najważniejsze informacje

Odpady poremontowe podlegają prostej klasyfikacji według kategorii takich jak: czysty gruz, gruz zmieszany oraz gruz zanieczyszczony. Do czystego gruzu zaliczamy odpady ceglane, betonowe, a także piaski oraz kamienie. Gruz zmieszany zawiera dodatkowo elementy takie jak materiały ceramiczne, styropian czy płyty gipsowo-kartonowe, a także wiele innych odpadów generowanych podczas remontu. Ostatni typ, gruz zanieczyszczony, stanowi mieszaninę śmieci do których należą między innymi odpady papierowe, metalowe, plastikowe, a także zużyta odzież robocza czy puszki po farbach. W związku z ogromnym zróżnicowaniem odpadów generowanych w trakcie remontu, szczególną uwagę należy poświęcić ich segregacji. To właśnie ona stanowi krok w stronę zrównoważonego gospodarowania zasobami. Planując remont, coraz więcej osób decyduje się na wynajem specjalnych pojemników na odpady budowlane. Oferuje je między innymi firma Kontenery WILK, umożliwiając swoim klientom wybór odpowiedniego pojemnika, odpowiadającego rodzajowi nagromadzonych odpadów, a także ich liczebności. Prawidłowy podział różnych rodzajów odpadów pozwala na optymalne wykorzystanie pojemności kontenera, a także ochronę środowiska naturalnego przed negatywnym wpływem nieprawidłowo składowanego gruzu; pojemnik stanowi bowiem realną barierę pomiędzy odpadami a gruntem, w ten sposób zabezpieczając teren.

reklama

Remont w bloku a podstawienie kontenera. Jak uniknąć starć z sąsiadami?

Remont przeprowadzany w domu różni się nieco od tego zaplanowanego w mieszkaniu. Ogromnym wyzwaniem okazuje się bowiem podstawienie kontenera na gruz – w przypadku własnej posesji, sprawa jest naprawdę prosta. Kwestia komplikuje się, gdy mówimy o wynajmie pojemnika i ulokowaniu go w obrębie bloku. W takim przypadku pierwszym krokiem powinno być powiadomienie sąsiadów o swoich planach dotyczących remontu, a także wynajmu kontenera. Następnym krokiem jest znalezienie dogodnego terminy na podstawienie oraz odbiór kontenera; ważne, aby wybrać godziny, które nie kolidowałyby z czasem największego ruchu, gdyż to właśnie wtedy pojemnik byłby uciążliwy dla mieszkańców. Jednocześnie należy pamiętać, by regularnie dbać o czystość wokół kontenera; regularne sprzątanie oraz zachowanie porządku minimalizuje sytuację, w której zirytowani bałaganem sąsiedzi zwrócili Ci uwagę. Efektywne zarządzanie gruzem, podczas remontu w bloku to klucz do utrzymania porządku, zgodności z przepisami, a także dobrych stosunków z sąsiadami.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama