reklama
reklama

Pary z niepłodnością mogą przystąpić do programu refundacji in vitro

Opublikowano:
Autor:

Pary z niepłodnością mogą przystąpić do programu refundacji in vitro - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPary starające się o dziecko mają nadzieję, że szybko będą się cieszyć pozytywnym testem ciążowym. Część z nich jednak na swojej drodze napotyka problem niepłodności. Dotyka on nawet 1,5 mln par w Polsce. Niektóre z nich potrzebują specjalistycznego leczenia w postaci in vitro. Teraz mają też do dyspozycji nowy program finansowania in vitro z budżetu państwa. Jego realizatorami są ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, jak Klinika Bocian w Warszawie.
reklama

Nowy program in vitro

Program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028” ma za zadanie zrównać dostęp do procedury in vitro parom dotkniętym niepłodnością. Zakwalifikowane do rządowego programu osoby mogą skorzystać m.in. z refundacji niezbędnych badań, wizyt lekarskich, punkcji jajników, procedur embriologicznych, transferu i kriokonserwacji zarodków. Możliwe jest także w ramach programu podejście do in vitro z dawstwem gamet i zarodków. Co więcej wsparcie uzyskają osoby chore na nowotwory. Mogą one skorzystać z procedury zabezpieczenia płodności w postaci zamrożenia komórek jajowych i plemników na przyszłość.

reklama

Kwalifikacja par do programu in vitro

Każda para chcąca skorzystać z rządowego programu refundacji in vitro musi przejść proces kwalifikacji u realizatora, którym jest również Klinika Bocian w Warszawie. Przede wszystkim musi być stwierdzona bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskutecznie leczona niepłodność przez 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do programu. Wiek pary ma też znaczenie. Kwalifikowani są mężczyźni do 55 roku życia, kobiety do 42 roku życia, jeżeli korzystają z własnych oocytów lub nasienia dawcy i do 45 roku życia, gdy do in vitro stosuje się komórki jajowe dawczyń lub zarodki dawców. Poza tym para musi być w związku – małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Jeżeli para zdecyduje się na procedurę z dawstwem niezbędna będzie też opinia psychologa na temat gotowości do rodzicielstwa niegenetycznego.

reklama

Finansowane procedury in vitro

Zakwalifikowana do programu in vitro para będzie miała możliwość skorzystania z 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu - do 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawcy, do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyni, do 6 cykli z dawstwem zarodków. Osoby posiadające zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur zapłodnienia pozaustrojowego, niezależnie od źródła jego finansowania, też będą mogły uzyskać refundację kriotransferu. Program jest także otwarty dla rodziców, którzy starają się o rodzeństwo dla swojego dziecka.

Gdzie skorzystać z refundacji in vitro?

reklama

Pary zainteresowane rządowym programem in vitro mogą udać się do ośrodków wspomaganego rozrodu, wybranych na realizatorów w drodze konkursu. Jedną z takich placówek jest Klinika Bocian w Warszawie znajdująca się przy ul. Stawki 2a, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności oraz in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie. Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego, kwalifikacji par można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 22 300 50 90 lub odwiedzając stronę dedykowaną refundacji in vitro: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

reklama



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama