WIBOR do likwidacji
WIBOR, wskaźnik ten niekwestionowanie rzutuje na zmienne oprocentowanie kredytów złotówkowych tuż obok stałej marży banku. W ostatnich latach zmiany WIBOR były dość pokaźne i tym sposobem raty kredytowe nie tylko podrożały ale częstotliwość podwyżek wzbudziła niepokój kredytobiorców. W efekcie zainteresowanie WIBOR doprowadziło do uznania wskaźnika za sprzeczny z prawem z uwagi na nieuczciwy sposób jego ustalania o deklaratywne transakcje międzybankowe. Na tej podstawie dziś można dochodzić w sądzie obniżenia kosztów kredytu poprzez usunięcie wiboru z zapisów umownych. Dzięki temu można część środków odzyskać a przede wszystkim ratę zobowiązania obniżyć. Dodać warto iż w 2020 roku WIBOR wynosił niecały 1% przez co nie budził żadnych obaw o ryzyko finansowe, tymczasem dziś osiąga pułap sześciu procent, co wpływa wyraźnie na wysokość raty kredytowej. Jak się na przestrzeni lat okazało stanowi ryzyko, o którym bank powinien kredytobiorcę poinformować, między innymi udostępniając regulamin naliczania wskaźnika.
Przetarte szlaki
Unieważnienie umowy kredytowej z powodu zawierania klauzul abuzywnych znane jest wszystkim ze spraw frankowych. Nie bez powodu sądy stosują analogicznie zasady orzecznictwa. Jest to w pewnym sensie przetarty szlak. Dzięki frankowiczom usunięcie WIBOR nie jest czymś nadzwyczajnym, a unieważnienie zapisów umownych powodujących sprzeczność z prawem nikogo nie dziwi. Co Za tym idzie również kancelarie wspierające frankowiczow od strony prawnej oferują obecnie pomoc prawną dla klientów rozważających podważenie umowy kredytowej z powodu WIBOR.
Usunięcie WIBOR czy unieważnienie kredytu?
Póki co o wiele częstsze jest usunięcie zapisów o WIBOR z umowy, aczkolwiek unieważnienie całej umowy kredytu też jest możliwe. MImo wszystko to duże korzyści dla kredytobiorcy które warto wykorzystać. Banki kolejny raz wykazały się nieuwagą. Dziś zarzuca się im brak informowania o ryzyku finansowym i słusznie, gdyż WIBOR początkowo nie stanowił zagrożenia, co być może powodowało pomijanie tego wskaźnika w informacji o ryzyku. Z czasem jednak banki zaczęły wykorzystywać WIBOR do manipulacji oprocentowaniem na swoją korzyść, co dziś kosztuje je utratą całkowitą zysków generowanych przez WIBOR.