Reklama

Reklama

Ogólne warunki ubezpieczenia samochodu - co trzeba wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ogólne warunki ubezpieczenia samochodu - co trzeba wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Właśnie kupiłeś nowe lub używane auto i szukasz dobrego ubezpieczenia samochodu? Trudno Ci porównać dostępne oferty oraz wybrać najlepszy zakres? Sprawdź, czym są ogólne warunki ubezpieczenia i dowiedz się, czemu warto je sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Reklama

Ubezpieczenie samochodu – dokumenty. Czym są OWU?

Chcesz dokładnie znać zakres ubezpieczenie samochodu i zestawić oferty ubezpieczycieli? Zacznij więc od OWU. Ogólne warunki ubezpieczenia to rodzaj dokumentu, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z konkretną polisą – dotyczy to jej działania, zakresu obowiązywania czy wypłaty odszkodowania. Czytając OWU, w szybki sposób sprawdzisz, czy oferta ubezpieczyciela spełnia Twoje oczekiwania oraz porównasz ją z innymi.

Ogólne warunki ubezpieczenia muszą być sformułowane:

  • jednoznacznie,
  • precyzyjnie,
  • zrozumiale.

OWU zawsze określa ubezpieczyciel zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i przepisami kodeksu cywilnego. Jeśli chcesz podjąć dobrą decyzję, przeczytaj dokument, zanim podpiszesz umowę.

Jakie są ogólne warunki ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego kierowcy – za brak OC grożą wysokie kary pieniężne. Zarówno AC, jak i NNW są już opcjonalnie. Niemniej jednak warto dokładnie znać zakres polisy, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach można liczyć na wypłacenie odszkodowania przez ubezpieczyciela.

O czym mówią ogólne warunki ubezpieczenia:

  • wyjaśniają podstawowe definicje związane z polisą,
  • określają sposób zawarcia umowy między ubezpieczycielem a ubezpieczającym,
  • podają procedurę reklamacyjną,
  • mówią o przedmiocie ubezpieczenia oraz zakresie polisy,
  • podkreślają prawa i obowiązki obu stron,
  • informują, kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a w jakich sytuacjach nie (wyłączenie odpowiedzialności).

Warto również skupić się na kwestiach formalności. W ten sposób dowiesz się, od kiedy obowiązuje polisa, jak zgłosić szkodę oraz które dokumenty są do tego niezbędne. Przede wszystkim zwróć uwagę na zakres, czas obowiązywania oraz sumę składek i ubezpieczenia.

Decydując się na ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem PKO BP, możesz łatwo porównać w jednym miejscu oferty 5 ubezpieczycieli (Benefia, InterRisk, Link4, Proama, UNIQA) z zakresu OC, AC oraz NNW. Wysokość składki obliczysz zarówno w aplikacji IKO, jak i serwisie iPKO. Wraz z ubezpieczeniem OC otrzymasz Zieloną Kartę, dzięki czemu Twoje auto będzie chronione nawet za granicą. Polisę wykupisz z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Ubezpieczenie samochodu - jak sprawdzić?

Znając ogólne warunki ubezpieczenia, możesz swobodnie podpisać umowę, jeśli polisa spełnia Twoje oczekiwania. Pozostaje tylko pytanie, jak sprawdzić, czy już obowiązuje. To bardzo łatwe – wystarczy, że wejdziesz na stronę UFG (www.ufg.pl) i w części „Sprawdź OC dla pojazdu” wpiszesz numer rejestracyjny lub VIN. Wystarczy więc tylko smartfon i podstawowe dane, aby zweryfikować zarówno swoją, jak i czyjąś polisę np. w przypadku stłuczki. Ubezpieczenie samochodu można również zweryfikować w bazie CEPiK.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy