reklama

Nowoczesne systemy w nowym budownictwie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowoczesne systemy w nowym budownictwie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościW ciągu ostatnich lat w budownictwie pojawiło się wiele nowych i ciekawych rozwiązań. Wszystkie zmierzają ku jednemu - energooszczędności. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jak ona wpływa na zmniejszenie zużycia energii grzewczej? Przekonasz się, czytając dalszą część artykułu!

 

Nowoczesne budownictwo a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to sposób wymiany powietrza, który jest zależny od wielu czynników. Składa się na nie drożność przewodów oraz kwestia zapewniania tzw. ciągu. Jest on realizowany dzięki różnicy temperatur oraz ciśnień pomiędzy budynkiem a jego zewnętrznym otoczeniem. Niestety w praktyce okazuje się, że szczelne ona uniemożliwiają prawidłową wymianę powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Są one bowiem nastawione na energooszczędność, która w tym przypadku rozumiana jest jako unikanie strat ciepła.

Zatem, żeby wentylacja grawitacyjna w ogóle funkcjonowała, konieczne jest otwieranie okien lub ich rozszczelnianie. O ile latem nie stanowi to żadnego problemu, to zimą robi się uciążliwe. Zimne powietrze trafia bowiem do pomieszczeń, a ciepłe ucieka. Potem potrzebne jest oczekiwanie, aż ponownie w domu będzie komfortowa temperatura. Nie jest to zgodne z nowoczesnym budownictwem i energooszczędnością.

Nowoczesne budownictwo a rekuperacja

Z nowym budownictwem jest za to zgodna rekuperacja. W całości wpisuje się ona w energooszczędność i jest coraz częściej stosowana. Wybierają ją inwestorzy, którzy budują pasywne domy, jak i tradycyjne.

Rekuperacja to nic innego, jak system wentylacji nawiewno-wywiewnej opartej o rozwiązanie mechaniczne. Wiąże się z nim pojęcie automatyzacji. Wszystkie procesy, jakie zachodzą, aby realizowana była wentylacja, odbywają się bez udziału człowieka, dzięki zastosowaniu urządzenia elektrycznego zwanego rekuperatorem. Z drugiej jednak strony, to nie jest tak, że użytkownik nie ma na nic wpływu. Z poziomu panelu sterowania możliwe jest m.in. ustawienie cyklów pracy, czy też ilości powietrza, jakie trafia do pomieszczeń.

W systemach rekuperacji, takich jak oferowanych przez JAWAR, niezwykle ważna jest wymiana ciepła. Zachodzi ona między powietrzem wywiewanym z pomieszczeń a nawiewanym spoza budynku. Możliwe jest to dzięki wymiennikowi ciepła zamontowanemu w rekuperatorze. Tym samym do pomieszczeń, zamiast zimnego, trafia ciepłe świeże powietrze. Zmniejsza to zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku za pomocą kotła. Dom jest wtedy energooszczędny.

Jak działa rekuperacja?

Urządzenie elektryczne, czyli rekuperator pełni bardzo ważną rolę w systemie rekuperacji. To do niego trafia powietrze, które jest pobierane przez czerpnię. Podąża ono specjalnymi kanałami do rekuperatora, gdzie poddawane jest filtracji. Kolejnym krokiem na drodze do pomieszczeń jest wspomniany już wymiennik ciepła. Dalej powietrze transportowane jest kanałami wewnątrz budynku. W pomieszczeniach zaś znajdują się anemostaty, przez które powietrze jest dystrybuowane w odpowiednich kierunkach.

Powietrze, które już jest w pomieszczeniach, również trafia do rekuperatora. Pobierana jest z niego energia cieplna. Następnie powietrze kanałami jest wyprowadzane do wyrzutni, przez które jest wywiewane na zewnątrz.

Podsumowanie

W nowym budownictwie coraz częściej stosuje się nowoczesne rozwiązania. W głównej mierze dotyczą one kwestii energooszczędności oraz spełniania coraz bardziej rygorystycznych norm. Dlatego wentylacja grawitacyjna zastępowana jest przez rekuperację. Urządzenie elektryczne, czyli rekuperator, reguluje przepływ powietrza. Dzięki temu nie ma konieczności otwierania okien oraz ich rozszczelniania. Zimą chłodne powietrze, które trafia do rekuperatora, jest ogrzewane. Z kolei latem gorące powietrze jest schładzane. Zastosowanie rekuperacji sprawia, że budynek jest energooszczędny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE