reklama
reklama

Nadchodzi zima – jak skutecznie pielęgnować skórę dłoni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nadchodzi zima – jak skutecznie pielęgnować skórę dłoni? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościSkóra dłoni nieustannie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, które w sposób niekorzystny wpływają na kondycję naskórka. Wystawiamy je na zanieczyszczenia, niskie i wysokie temperatury, wiatr, promieniowanie słoneczne, bakterie, grzyby, wirusy, uszkodzenia mechaniczne. Tak intensywna eksploatacja powoduje urazy, odparzenia, odciski i rogowacenie naskórka. Chcąc uzyskać efekt zadbanych dłoni należy pamiętać o etapowej pielęgnacji – złuszczania, olejowania i codziennego odżywiania. Poniżej podpowiadamy co robić, aby nasze dłonie stały się piękną wizytówką.
reklama

Codzienna pielęgnacja skóry dłoni

Codzienny rytuał pielęgnacji dłoni powinien stać się naszym nawykiem. Co zatem robić, by bez większego wysiłku cieszyć się piękną skórą dłoni? Po pierwsze, należy dobrać odpowiedni krem nawilżający do rąk. Wśród listy składników, które odżywiają i regenerują zewnętrzną warstwą skóry wyróżnia się – aloes, kwas hialuronowy, glicerynę, lanolinę, olej kokosowy, oliwę z oliwek oraz witaminy A, E i C. Należy pamiętać, aby stosować kremy nawet kilka razy w ciągu dnia. Po drugie, podstawą zimowej pielęgnacji dłoni jest ochrona naskórka przed niską temperaturą. Dlatego, w okresach zimowych należy sięgać po rękawice z naturalnego materiału, aby równocześnie chronić narażony na działanie czynników atmosferycznych i umożliwić skórze oddychanie. Po trzecie – niezbędna jest ochrona przed szkodliwymi detergentami. Aby uniknąć podrażnień  na dłoniach należy zaopatrzyć się w gumowe rękawice lub naturalne środki czyszczące, które nie wywołują reakcji alergicznych.

reklama

Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji

Dezynfekcja w sposób negatywny wpływa na kondycję skóry dłoni, w związku z tym należy zadbać o odżywienie i regenerację uszkodzonego naskórka. Jednak podstawowa pielęgnacja dłoni staje się niewystarczająca, aby przywrócić przesuszonej skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem substancji drażniących warto wybierać te dezynfektyki, które są wzbogacone substancjami nawilżającymi. W tym celu należy rozszerzyć pielęgnację dłoni o dodatkowe produkty, takie jak maski, serum oraz rękawice nawilżające.

Domowe zabiegi na zniszczone dłonie

reklama

Podczas pielęgnacji dłoni nie należy zapomnieć o złuszczaniu naskórka, który przygotuje dłonie na skuteczniejsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w kremach. Peeling cukrowy lub peeling na bazie soli morskiej do rąk można kupić gotowy w drogerii lub spróbować zrobić go w domu. Domowy peeling można stworzyć łącząc cukier lub sól morską z miodem, oliwą z oliwek lub sokiem z cytryny. Oczywiście domowy peeling należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu, natomiast gotowy produkt wystarczy na dłużej. Zabieg peelingu na dłonie złuszczy martwy i zrogowaciały naskórek oraz dostarczy substancji natłuszczających i nawilżających, między innymi witaminy A, E oraz olejki roślinne. Kilkuminutowy masaż z peelingiem pozostawi skórę dłoni gładką, miękką i rozjaśnioną. Pamiętajmy, że peeling z witaminą C to również sposób na przebarwienia posłoneczne na dłoniach.

reklama

Olejowanie dłoni – jak wykonać zabieg?

Olejowanie zwykle kojarzy się z zabiegiem na włosy i skórę twarzy, ale możemy je wykonać również na dłoniach. Naturalne olejki roślinne posiadają dobroczynne kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, flawonoidy i witaminy, które mają właściwości regenerujące, odżywcze i przeciwstarzeniowe. Jak wykonać olejowanie rąk w domu? Aby wzmocnić skuteczność olejowania rąk należy nałożyć grubą warstwę ulubionego oleju. Następnie, na całą noc należy nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki lub woreczki foliowe i dodatkowo okryć je ręcznikiem. Podwyższona temperatura poprawi mikrokrążenie i ułatwi wnikanie substancji aktywnych. Olejowanie dłoni można też zakończyć po 20 minutach i usunąć nadmiar olejku ręcznikiem papierowym. Do zabiegu olejowania dłoni najlepiej jest zastosować olejek awokado lub olejek arganowy. Efekt można wzmocnić dodatkiem ulubionych olejków do aromaterapii – olejkiem lawendowym, z drzewa sandałowego, z drzewa herbacianego lub rumianku. Zabieg ten jest szczególnie rekomendowany dla właścicieli bardzo suchej skóry dłoni. Regularne olejowanie olejem kokosowym skóry dłoni sprawia, że skóra staje się bardziej odżywiona i zapobiega starzeniu się skóry. Dodatkowo, zabieg olejowania dłoni wzmacnia płytkę paznokci sprawiając, że są one mniej podatne na rozdwajanie się.

reklama

Codzienna pielęgnacja jest kluczowa, aby cieszyć się zadbaną skórą dłoni. Należy, więc świadomie wybierać produkty kosmetyczne, których składniki odżywią warstwę rogową naskórka. Problem suchych dłoni można rozwiązać poprzez odpowiednią pielęgnację w domowych warunkach.  Z kolei, regeneracja bardzo suchych i zniszczonych dłoni wymaga bardziej kompleksowej selekcji substancji odżywczych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama