Reklama

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów podczas wakacji?

Opublikowano:
Autor:

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów podczas wakacji? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Hemoroidy to powiększone guzki krwawnicze odbytu. Występują powszechnie, u około 11% populacji. Najczęściej obserwuje się je u osób w wieku pomiędzy 45 a 65 rokiem życia. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak temu zapobiegać?

Co to są hemoroidy?

Guzki krwawnicze odbytu są to poduszkowate jamiste naczynia żylne wypełnione krwią. Ich funkcją jest uszczelnianie odbytu. Ułatwia to kontrolę oddawania stolca i gazów.  Kiedy dochodzi do ich przekrwienia i powiększenia, opisuje się ten stan jako hemoroidy (żylaki odbytu). Hemoroidy zewnętrzne występują na zewnętrznej stronie odbytu, są łatwo wyczuwalne. Powodują ból, świąd i pieczenie. Hemoroidy wewnętrzne z kolei, umiejscowione są pod błoną śluzową odbytu. W zależności od stopnia zaawansowania, mogą powodować różne objawy. Dominującym z nich jest krwawienie z odbytu. Jasnoczerwona krew pojawia się podczas wypróżniania. Występuje również świąd, pieczenie, ból i podrażnienie w okolicy odbytu, wyciek śluzu i uczucie niecałkowitego wypróżnienia. (źródło: https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/hemoroidy-przyczyny-powstawania-leczenie-i-skuteczne-leki,3.html )

Hemoroidy – przyczyny powstawania

Do powstawania hemoroidów przykłada się wiele czynników związanych z trybem życia, dietą oraz stanem zdrowia. Przemijające lub stałe wzrosty ciśnienia lub zastój krwi w odbytniczych splotach żylnych, prowadzi do powiększania guzków krwawniczych i powstania hemoroidów. Wśród przyczyn rozwoju żylaków odbytu wymienia się między innymi:

·         Nawykowe zaparcia

·         Zbyt długie siedzenie na toalecie

·         Dietę ubogą w błonnik pokarmowy

·         Siedzący tryb życia

·         Ciążę

·         Biegi długodystansowe

·         Biegunka

·         Marskość wątroby

·         Wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych

·         Guzy miednicy małej

Hemoroidy – diagnostyka

Hemoroidy rozpoznaje się na podstawie badania proktologicznego. Wykonuje się badanie anoskopem oraz per rectum. Lekarz może zlecić także dodatkowe badania takie jak kolonoskopia czy rektoskopia.

Leczenie hemoroidów

W leczeniu hemoroidów, w zależności od przyczyny ich powstania i stopnia zaawansowania choroby, stosuje się różne leki, między innymi o działaniu:

·         Miejscowo znieczulającym

·         Przeciwzapalnym

·         Wzmacniających naczynia krwionośne

·         Przeczyszczającym

·         Poprawiającym krążenie krwi

·         Miejscowo antyseptycznym

Występują one w postaci tabletek, maści, czopków doodbytniczych, żeli, a nawet specjalnej wkładki do krioterapii odbytu.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

W celu zapobiegania rozwoju hemoroidów, przede wszystkim należy zadbać o regularne wypróżnienia. Osoby cierpiące na zaparcia powinny przeanalizować swoją dietę – czy znajduje się w niej wystarczająca ilość błonnika pokarmowego oraz wody. Źródłem błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe np. ciemny makaron, chleb razowy, płatki owsiane, kasza gryczana, kasza bulgur, a także surowe warzywa i owoce m.in. marchew, jabłka, gruszki, pomarańcze, brokuły. Niektóre owoce suszone takie jak śliwki, figi czy morele. Warto unikać produktów wykazujących działanie zapierające: biały ryż gotowany, banany, marchew gotowana, czekolada, mocna herbata.

Dietę można wspomagać suplementami wzmacniającymi naczynia krwionośne : krzem, ruszczyk kolczasty, wyciąg z kasztanowca, rutyna, witamina C, MSM, resweratrol, diosmina, hesperydyna.

Zaleca się umiarkowany wysiłek fizyczny taki jak np. spacery. W trakcie pracy siedzącej warto robić przerwy na kilkuminutowe ćwiczenia. Należy unikać sytuacji prowadzących do znacznego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej np. dźwiganie, nasilone wypieranie stolca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE