Co to są hemoroidy?
Guzki krwawnicze odbytu są to poduszkowate jamiste naczynia żylne wypełnione krwią. Ich funkcją jest uszczelnianie odbytu. Ułatwia to kontrolę oddawania stolca i gazów. Kiedy dochodzi do ich przekrwienia i powiększenia, opisuje się ten stan jako hemoroidy (żylaki odbytu). Hemoroidy zewnętrzne występują na zewnętrznej stronie odbytu, są łatwo wyczuwalne. Powodują ból, świąd i pieczenie. Hemoroidy wewnętrzne z kolei, umiejscowione są pod błoną śluzową odbytu. W zależności od stopnia zaawansowania, mogą powodować różne objawy. Dominującym z nich jest krwawienie z odbytu. Jasnoczerwona krew pojawia się podczas wypróżniania. Występuje również świąd, pieczenie, ból i podrażnienie w okolicy odbytu, wyciek śluzu i uczucie niecałkowitego wypróżnienia. (źródło: https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/hemoroidy-przyczyny-powstawania-leczenie-i-skuteczne-leki,3.html )
Hemoroidy – przyczyny powstawania
Do powstawania hemoroidów przykłada się wiele czynników związanych z trybem życia, dietą oraz stanem zdrowia. Przemijające lub stałe wzrosty ciśnienia lub zastój krwi w odbytniczych splotach żylnych, prowadzi do powiększania guzków krwawniczych i powstania hemoroidów. Wśród przyczyn rozwoju żylaków odbytu wymienia się między innymi:
· Nawykowe zaparcia
· Zbyt długie siedzenie na toalecie
· Dietę ubogą w błonnik pokarmowy
· Siedzący tryb życia
· Ciążę
· Biegi długodystansowe
· Biegunka
· Marskość wątroby
· Wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych
· Guzy miednicy małej
Hemoroidy – diagnostyka
Hemoroidy rozpoznaje się na podstawie badania proktologicznego. Wykonuje się badanie anoskopem oraz per rectum. Lekarz może zlecić także dodatkowe badania takie jak kolonoskopia czy rektoskopia.
Leczenie hemoroidów
W leczeniu hemoroidów, w zależności od przyczyny ich powstania i stopnia zaawansowania choroby, stosuje się różne leki, między innymi o działaniu:
· Miejscowo znieczulającym
· Przeciwzapalnym
· Wzmacniających naczynia krwionośne
· Przeczyszczającym
· Poprawiającym krążenie krwi
· Miejscowo antyseptycznym
Występują one w postaci tabletek, maści, czopków doodbytniczych, żeli, a nawet specjalnej wkładki do krioterapii odbytu.
Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?
W celu zapobiegania rozwoju hemoroidów, przede wszystkim należy zadbać o regularne wypróżnienia. Osoby cierpiące na zaparcia powinny przeanalizować swoją dietę – czy znajduje się w niej wystarczająca ilość błonnika pokarmowego oraz wody. Źródłem błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe np. ciemny makaron, chleb razowy, płatki owsiane, kasza gryczana, kasza bulgur, a także surowe warzywa i owoce m.in. marchew, jabłka, gruszki, pomarańcze, brokuły. Niektóre owoce suszone takie jak śliwki, figi czy morele. Warto unikać produktów wykazujących działanie zapierające: biały ryż gotowany, banany, marchew gotowana, czekolada, mocna herbata.
Dietę można wspomagać suplementami wzmacniającymi naczynia krwionośne : krzem, ruszczyk kolczasty, wyciąg z kasztanowca, rutyna, witamina C, MSM, resweratrol, diosmina, hesperydyna.
Zaleca się umiarkowany wysiłek fizyczny taki jak np. spacery. W trakcie pracy siedzącej warto robić przerwy na kilkuminutowe ćwiczenia. Należy unikać sytuacji prowadzących do znacznego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej np. dźwiganie, nasilone wypieranie stolca.